Trwa ładowanie...

Etiologia – znaczenie, czynnik etiologiczny, medycyna, biologia, synonimy

Avatar placeholder
30.03.2021 20:31
Etiologia – znaczenie, czynnik etiologiczny, medycyna, biologia, synonimy
Etiologia – znaczenie, czynnik etiologiczny, medycyna, biologia, synonimy

Każdy obiekt czy zjawisko mają swój początek, na który składa się szereg czynników. Związek przyczynowy, doprowadzający do ich powstania od lat jest przedmiotem badań naukowców. Poznanie i zrozumienie przyczyny pozwala na opracowanie skutecznego sposobu reagowania. Czynność ta ma szczególne znaczenie w medycynie.

spis treści

1. Co to jest etiologia

Etiologia to nauka o przyczynach powstawania badanego obiektu, w medycynie i weterynarii termin ten oznacza naukę o przyczynie chorób. Pojęcie to pochodzi od grecich słów: aitía – przyczyna i lógos – słowo. Etiologia skupia się na podłożu danego: zjawiska, faktu czy procesu. Każdy z nich posiada zespół czynników etiologicznych powodujących ich powstanie. Etiologia pozwala odkryć przyczyny zaistniałego stanu rzeczy. Dotyczy każdej z dyscyplin i dziedzin życia.

2. Czym jest czynnik etiologiczny

Czynnik etiologiczny, to nic innego jak czynnik wywołujący dany stan rzeczy, fakt, proces, chorobę itp. Wyróżnia się trzy rodzaje czynników etiologicznych:

Zobacz film: "Dlaczeg dzieci tak często chorują?"
  • czynniki ożywione – wirusy, bakterie, pasożyty, grzyby,
  • czynniki psychiczne,
  • czynniki nieożywione chemiczne, np. substancje żrące i fizyczne w postaci silnego pola magnetycznego lub czynników mechanicznych.

Czynnik etiologiczny, to także brak, niedobór albo nadmiar jakiegoś elementu środowiska życia czy składnika pokarmowego.

3. Jakie jest zastosowanie etiologii w medycynie

Etiologia w medycynie oznacza naukę o przyczynach powstawania chorób. Każdą z chorób cechuje posiadanie zespołu czynników etiologicznych odpowiedzialnych za powstawanie procesu chorobowego. Odpowiednie rozpoznanie etiologii danego schorzenia pozwala zastosować właściwe leczenie przyczynowe oraz podjęcie działań profilaktycznych.

Zobacz także:

  1. Powstawanie (etiologia) zaćmy
  2. Depresja dwubiegunowa - etiologia, objawy, leczenie
  3. Grypa żołądkowa - etiologia, objawy, powikłania, leczenie

Co ważne, bardzo wiele chorób, w szczególności choroby nowotworowe nie posiadają ustalonej etiologii. Etiologia jako nauka o powiązaniu przyczynowego czynnika chorobotwórczego wraz z procesem chorobowym jest najczęściej wieloprzyczynowa, jak np. w przypadku etiologii zaburzeń czynnościowych narządu żucia.

Z pojęciem etiologii jest również ściśle związana definicja patogenezy przez którą należy rozumieć mechanizm powstawania choroby. To wyjaśnienie działania czynnika chorobotwórczego na organizm, a także sposobów reakcji organizmu na jego działanie o zaistniałym warunku, który wynika z danego czynnika etiologicznego wywołującego ową chorobę.

4. Jakie znaczenie ma etiologia w biologii

Etiologia w ujęciu biologicznym na ogół zajmuje się chorobami infekcyjnymi roślin, które zostały wywołane przez patogeny tychże roślin, w tym wirusy, bakterie właściwe, pierwotniaki, grzyby, fitoplazmy, wiroidy, niektóre glony i pasożytnicze rośliny nasienne. Etiologia jest pojęciem znanym w fitopatologii, w dziale zajmującym się badaniem czynników chorobowotwórczych roślin.

Warto obejrzeć:

5. Jakie są synonimy słowa etiologia

Najważniejsze grupy znaczeniowe słowa "etiologia" to:

  • etiologia jako motyw działania: bodziec, inspiracja, motyw, motywacja, napęd, pobudka, poryw twórczy, powód, przesłanka, racja, stymulator, uzasadnienie, źródło,
  • etiologia jako myśl zawarta w wypowiedzi: kontekst, przyczyna, punkt wyjścia, znaczenie, źródło,
  • etiologia jako przyczyna czegoś: ajtiologia, podłoże przyczynowe albo zespół przyczyn,
  • etiologia jako uwarunkowanie czegoś: okoliczności, podstawa, powód, uwarunkowania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze