Przejdź na WP

Eurespal - charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Eurespal jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę. Działa on przeciwzapalnie oraz rozkurczająco na oskrzela. Stosowany jest głównie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, czyli między innymi takich objawów: kaszel, ból gardła, zapalenie krtani, grypa. Eurespal stosowany jest w otolaryngologii, pediatrii i medycynie rodzinnej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u niemowlęcia?"

spis treści

1. Eurespal - charakterystyka

Eurespal jest lekiem przeciwzapalnym oraz rozkurczowym. Substancją czynną leku jest fendspiryt i to ona właśnie wykazuje działanie przeciwzapalne i rozkurczające. Eurespal zmniejsza obrzęki oraz podrażnienia, hamuje skurcze oskrzeli oraz działa przeciwkaszlowo. Eurespal dostępny jest w postaci tabletek oraz w postaci syropu. Tabletki eurespal przeznaczone są do leczenia osób dorosłych, natomiast syrop eurespal przepisywany jest dzieciom. Eurespal działa rozkurczowo na oskrzela, dzięki czemu łatwiej się nam oddycha, a jeśli męczy nas uciążliwy kaszel, łatwiej dochodzi do jego rozluźnienia i oderwania.

2. Eurespal - wskazania i przeciwwskazania

Eurespal przepisywany jest w ostrych lub przewlekłych zapaleniach górnych dróg oddechowych. Eurespal stosuje sie także w leczeniu zapalenia ucha środkowego oraz przy skurczach oskrzeli różnego pochodzenia. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to nie istnieje ich dużo. Jedyne przeciwwskazania do przyjmowania leku eurespal to nadwrażliwość lub uczulenie na składniki leku oraz okres ciąży i karmienia piersią.

5 silnych antybiotyków bez recepty
5 silnych antybiotyków bez recepty [6 zdjęć]

Czy wiesz, że częste zażywanie antybiotyków niszczy twój układ pokarmowy i obniża odporność na wirusy...

zobacz galerię

W tym czasie kobiety przed przyjęciem jakiegokolwiek leku lub preparatu powinny skonsultować sie z lekarzem, ponieważ większość leków przenika do mleka matki. Nie stwierdzono także niekorzystnych interakcji zachodzących podczas stosowania eurespalu z innymi lekami. Najczęściej występujące infekcje górnych dróg oddechowych to: grypa, zapalenie gardła w tym także angina oraz zapalenie krtani.

3. Eurespal - dawkowanie

Eurespal pod postacią tabletek powlekanych należy stosować doustnie. Zaleca się stosowanie jednej tabletki dwa lub trzy razy na dobę. Dawkowanie eurespalu jest ustalone przez lekarza i nie należy przekraczać ustalonych dawek, ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane. Eurespal pod postacią syropu przeznaczony jest dla dzieci i dawkowanie eurespalu w tej formie także ściśle zleca lekarz. Eurespal najlepiej przyjmować na początku posiłku i popijać dużą ilością wody.

Zobacz także:

4. Eurespal - skutki uboczne

Eurespal jest lekiem wydawanym na receptę, dlatego jest lekiem dość silnym, po którym mogą występować skutki uboczne. Występują one stosunkowo rzadko. Pamiętaj, że korzyści z zażywania leku są zawsze większe niż czasem pojawiające się działania niepożądane. Do najczęstszych skutków ubocznych stosowania eurespalu zaliczamy: biegunkę, wymioty, nadmierną senność, zawroty głowy, zmęczenie, zwiększenie rytmu serca. Po zastosowaniu eurespalu może wystąpić także reakcja alergiczna oraz reakcje skórne.

5. Wycofanie leków z fenspirydem

W lutym 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał na terenie Polski obrót lekami z fenspirydem. W maju 2019 r. Europejska Agencja Leków wydała decyzję o całkowitym wycofaniu preparatów leczniczych, w których jest ten składnik.

Eurespal jest lekiem przeciwzapalnym oraz rozkurczowym
Eurespal jest lekiem przeciwzapalnym oraz rozkurczowym (123rf.com)

Badania i obserwacje pacjentów wykazały, że fenspiryd może powodować nagłe i nieprzewidywalne poważne zaburzenia rytmu serca. Uznano, że korzyści płynące z farmakoterapii fenspirydem są mniejsze niż potencjalna szkodliwość i ryzyko dla zdrowia i życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy