Eurespal - charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Eurespal jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę. Działa on przeciwzapalnie oraz rozkurczająco na oskrzela. Stosowany jest głównie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, czyli między innymi takich objawów: kasze, ból gardła, zapalenie krtani, grypa. Eurespal stosowany jest w otolaryngologii, pediatrii i medycynie rodzinnej.
1. Charakterystyka Eurespalu
Eurespal jest lekiem przeciwzapalnym oraz rozkurczowym. Substancją czynną leku jest fendspiryt i to ona właśnie wykazuje działanie przeciwzapalne i rozkurczające. Eurespal zmniejsza obrzęki oraz podrażnienia, hamuje skurcze oskrzeli oraz działa przeciwkaszlowo. Eurespal dostępny jest w postaci tabletek oraz w postaci syropu. Tabletki eurespal przeznaczone są do leczenia osób dorosłych, natomiast syrop eurespal przepisywany jest dzieciom. Eurespal działa rozkurczowo na oskrzela, dzięki czemu łatwiej się nam oddycha, a jeśli męczy nas uciążliwy kaszel, łatwiej dochodzi do jego rozluźnienia i oderwania.
2. Wskazania i przeciwwskazania leku
Eurespal przepisywany jest w ostrych lub przewlekłych zapaleniach górnych dróg oddechowych. Eurespal stosuje sie także w leczeniu zapalenia ucha środkowego oraz przy skurczach oskrzeli różnego pochodzenia. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to nie istnieje ich dużo. Jedyne przeciwwskazania do przyjmowania leku eurespal to nadwrażliwość lub uczulenie na składniki leku oraz okres ciąży i karmienia piersią.
W tym czasie kobiety przed przyjęciem jakiegokolwiek leku lub preparatu powinny skonsultować sie z lekarzem, ponieważ większość leków przenika do mleka matki. Nie stwierdzono także niekorzystnych interakcji zachodzących podczas stosowania eurespalu z innymi lekami. Najczęściej występujące infekcje górnych dróg oddechowych to: grypa, zapalenie gardła w tym także angina oraz zapalenie krtani.
3. Dawkowanie eurespalu
Eurespal pod postacią tabletek powlekanych należy stosować doustnie. Zaleca się stosowanie jednej tabletki dwa lub trzy razy na dobę. Dawkowanie eurespalu jest ustalone przez lekarza i nie należy przekraczać ustalonych dawek, ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane. Eurespal pod postacią syropu przeznaczony jest dla dzieci i dawkowanie eurespalu w tej formie także ściśle zleca lekarz. Eurespal najlepiej przyjmować na początku posiłku i popijać dużą ilością wody.
Zobacz także:
4. Skutki uboczne
Eurespal jest lekiem wydawanym na receptę, dlatego jest lekiem dość silnym, po którym mogą występować skutki uboczne. Występują one stosunkowo rzadko. Pamiętaj, że korzyści z zażywania leku są zawsze większe niż czasem pojawiające się działania niepożądane. Do najczęstszych skutków ubocznych stosowania eurespalu zaliczamy: biegunkę, wymioty, nadmierną senność, zawroty głowy, zmęczenie, zwiększenie rytmu serca. Po zastosowaniu eurespalu może wystąpić także reakcja alergiczna oraz reakcje skórne.
5. Wycofanie leków z fenspirydem
W lutym 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał na terenie Polski obrót lekami z fenspirydem. W maju 2019 r. Europejska Agencja Leków wydała decyzję o całkowitym wycofaniu preparatów leczniczych, w których jest ten składnik.
Badania i obserwacje pacjentów wykazały, że fenspiryd może powodować nagłe i nieprzewidywalne poważne zaburzenia rytmu serca. Uznano, że korzyści płynące z farmakoterapii fenspirydem są mniejsze niż potencjalna szkodliwość i ryzyko dla zdrowia i życia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.