Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Fakty i mity o trądziku różowatym

Fakty i mity o trądziku różowatym
Fakty i mity o trądziku różowatym (123rf)

1. Mity

spis treści

1. Dokładne i częste mycie twarzy pomaga zwalczyć trądzik

Na początku może ono chwilowo ograniczyć łojotok, podrażnia jednak gruczoły łojowe oraz zwiększa produkcję sebum.

2. Wyciśnij pryszcz!

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Bardzo często, walcząc z trądzikiem, pacjenci wyciskają krosty. Nie rób tego! W ten sposób zaostrzasz stan zapalny i zwiększasz dolegliwości. Pamiętaj o jednej zasadzie: nie wyciskam, nie roznoszę! Dotyczy to również zabiegów manualnego oczyszczania (wyciskania) w gabinecie kosmetycznym.

3. Samo zniknie

Nieleczony trądzik sam niestety nie zniknie, konieczna jest pomoc doświadczonego lekarza, który dobierze właściwą terapię. W przeciwnym razie objawy będą się nasilać, co może jeszcze bardziej obniżać Twoje samopoczucie i Twoją samoocenę.

4. Trądzik jest zaraźliwy

Trądzik różowaty nie jest chorobą zakaźną. Nie można się nim zarazić przez dotyk, ponieważ wiąże się on z pracą gruczołów łojowych i zmianami naczynioruchowymi. Warto jednak zwrócić uwagę, aby nie używać tych samych ręczników czy innych przedmiotów i kosmetyków, które mają styczność ze zmienionymi chorobowo miejscami, gdyż mogą się w nich rozwijać różne bakterie.

5. Słońce jest najlepszym lekarstwem

Często zauważa się, szczególnie latem, że pod wpływem słońca skóra wygląda lepiej, a dolegliwości słabną. Promienie UV łagodzą w pewnym stopniu objawy trądziku, ale jest to efekt pozorny i szybko mija, a zmiany często wracają ze zdwojoną intensywnością. Nadmierne opalanie z pewnością może doprowadzić do zaostrzenia choroby.

6. Kobiety i mężczyźni są tak samo podatni na trądzik różowaty

Niewątpliwie obie płcie borykają się z problemem trądziku różowatego, jednak genetycznie większą skłonność do zapadania na tę chorobę wykazują kobiety. Wynika to z wahań stężenia hormonów – dobowych, tygodniowych i miesięcznych. U mężczyzn objawy trądziku różowatego są silniejsze, obserwuje się u nich także zwłóknienia gruczołów łojowych i kalafiorowaty przerost nosa.

7. Chorzy na trądzik różowaty nie powinni stosować kosmetyków

W tym stwierdzeniu tkwi ziarno prawdy, gdyż skóra z trądzikiem różowatym często charakteryzuje się nietolerancją na kosmetyki. Z drugiej jednak strony nawet skóra wrażliwa potrzebuje odpowiednio dobranych kosmetyków wysokiej jakości i – co najważniejsze – takich, które nie wywołują alergii. O skórę z trądzikiem różowatym powinno się dbać podobnie jak o skórę bardzo wrażliwą.

8. Dieta nie wpływa na przebieg trądziku różowatego

Niewłaściwa dieta nasila objawy choroby. Jeśli zmagasz się z trądzikiem różowatym, unikaj pewnych produktów, takich jak kawa, herbata, alkohol, czekolada, ostre przyprawy, ocet, marynaty, owoce cytrusowe, fast foody. Zwróć też uwagę na indywidualne nietolerancje pokarmowe i alergie, na przykład na nabiał. We właściwym ułożeniu diety mogą pomóc badania genetyczne, dzięki którym dowiesz się również, co służy Twojemu organizmowi, a co nie.

2. Fakty

1. Trądzik różowaty występuje u osób z jasną karnacją

Z przeprowadzonych badań klinicznych wynika, że znacznie częściej dotyczy ludzi o jasnym kolorze skóry, jasnych włosach i jasnych oczach, a także osób mających tendencję do pękania naczynek krwionośnych.

2. Zwykle zaczyna się po 30. roku życia

Trądzik różowaty najczęściej rozwija się około 30. roku życia, ale niekiedy pierwsze objawy można zaobserwować już kilka lat wcześniej. Nasilenie choroby przypada jednak między 40. a 60. rokiem życia i najprawdopodobniej wiąże się ze zmianami hormonalnymi.

3. Częściej występuje u kobiet

Trądzik różowaty znacznie częściej dotyka pań, dzieje się tak głównie za sprawą zmian hormonalnych.

4. Ma ostrzejszy przebieg u mężczyzn

Choć u panów choroba ta występuje rzadziej, to jej przebieg jest dużo cięższy. W zejściowej fazie, która występuje tylko u mężczyzn i z trudem poddaje się leczeniu, w wyniku przerostu tkanki powstaje tak zwany kalafiorowaty (guzowaty) nos.

5. Jest nieuleczalny

Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy. Początkowo obejmuje środkową część twarzy, na której pojawiają się rumień i teleangiektazje, czyli poszerzone naczynia krwionośne, a następnie grudki i krosty. U niektórych chorych może dojść do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych, co niekiedy u mężczyzn prowadzi do powstania przerostu nosa, tak zwanej rhinophymy (nosa kalafiorowatego). Jednak przy współpracy z dobrym dermatologiem usuwanie objawów trądziku okazuje się bardzo skuteczne, szczególnie w okresach jego nasilenia.

6. Twarz chorego robi się czerwona jak burak

Pod wpływem rozszerzania się naczyń krwionośnych, stanu zapalnego oraz czynników podrażniających skórę zaczerwienia się ona jeszcze bardziej, a rumień się nasila.Taki efekt może być wywołany także przez stres, picie gorących napojów czy jedzenie gorących i pikantnych posiłków. Z czasem ten początkowo przemijający objaw nasila się i pozostaje na skórze na stałe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze