Trwa ładowanie...

Farmaceuta ostrzega. Zakazany na kacu. Nie bierz, nawet gdy głowa pęka

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 01.01.2024 11:35
Lepiej uważać na kacu. Może poważnie zaszkodzić
Lepiej uważać na kacu. Może poważnie zaszkodzić (Getty Images)

Konsekwencje suto zakrapianej nocy sylwestrowej bywają niekiedy bardzo bolesne. Remedium na ból głowy to jedna lub dwie tabletki, które w kilka minut rozwiązują problem. Czy na pewno? Jeden popularny lek może wchodzić w interakcje z alkoholem i zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby.

spis treści

1. Paracetamol na kaca

Mdłości, niestrawność, zmęczenie i osłabienie, a przede wszystkim silny ból głowy to najczęstsze objawy przedawkowania alkoholu etylowego. Stan ten potocznie nazywamy kacem, ale w rzeczywistości to skutek zatrucia jednym z metabolitów etanolu, czyli aldehydem octowym. Prowadzi do odwodnienia i hipoglikemii.

Wiele osób niedługo po przebudzeniu po nocy zakrapianej alkoholem sięgnie zatem po lek przeciwbólowy. Do najczęściej stosowanych, znajdujących się w niemal każdym domu, należą ibuprofen i paracetamol. Ten drugi lepiej sobie darować, jeśli procenty wciąż krążą w naszym krwiobiegu.

Zobacz film: "Jakie są objawy uzależniania od alkoholu?"
Paracetamolu nie należy łączyć z alkoholem
Paracetamolu nie należy łączyć z alkoholem (Getty Images)

W rozmowie z express.co.uk farmaceuta z Chemist Click Abbas Kanani wyjaśnia, dlaczego to najgorszy z możliwych sposobów.

- Paracetamol może potencjalnie wchodzić w interakcje z alkoholem i zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby - ostrzega.

Ponadto przyjmowanie zbyt dużych dawek paracetamolu, np. gdy ból głowy powraca, jest bardzo niebezpieczne. Może prowadzić do wystąpienia ciężkiej niewydolności wątroby, a nawet śmierci. Na takie ryzyko naraża nas przyjęcie już dwukrotnie wyższej niż dopuszczalna dawka. Maksymalna dobowa dawka dla osób dorosłych o wadze przekraczającej 50 kg to 4 g.

Paracetamol powinien być stosowany ostrożnie u osób odwodnionych i niedożywionych. Jest niewskazany u osób z nadwrażliwością na paracetamol, a także dla chorych z ciężką niewydolnością nerek i wątroby.

2. Zamiast lekarstwa, sięgnij po wodę. Niezawodny sposób

Farmaceuta przyznaje, że w przypadku bólu głowy po alkoholu bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie ibuprofen, choć i w przypadku tego leku kluczowe jest, by unikać łączenia go z alkoholem, a także nie przekraczać dopuszczalnych dobowych dawek, tj. 2400 mg.

Kanani dodaje, że gdy pojawi się kac, trzeba pamiętać o jednym,

- Radzenie sobie z kacem polega na nawodnieniu organizmu, aby pomóc ci uporać się z bolesnymi dolegliwościami - wyjaśnia.

- Objawy kaca są zazwyczaj spowodowane odwodnieniem, które ma miejsce, ponieważ alkohol działa moczopędnie - mówi. - Picie może sprawić, że będziesz oddawać mocz częściej, niż gdybyś wypił tę samą ilość wody.

Gdy pojawi się kac, warto również pamiętać o odpoczynku, a także spożyciu zbilansowanego posiłku, obfitującego w białko, dobre tłuszcze i węglowodany złożone.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze