Farmaceuta ostrzega. Zakazany na kacu. Nie bierz, nawet gdy głowa pęka
Konsekwencje suto zakrapianej nocy sylwestrowej bywają niekiedy bardzo bolesne. Remedium na ból głowy to jedna lub dwie tabletki, które w kilka minut rozwiązują problem. Czy na pewno? Jeden popularny lek może wchodzić w interakcje z alkoholem i zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby.
1. Paracetamol na kaca
Mdłości, niestrawność, zmęczenie i osłabienie, a przede wszystkim silny ból głowy to najczęstsze objawy przedawkowania alkoholu etylowego. Stan ten potocznie nazywamy kacem, ale w rzeczywistości to skutek zatrucia jednym z metabolitów etanolu, czyli aldehydem octowym. Prowadzi do odwodnienia i hipoglikemii.
Wiele osób niedługo po przebudzeniu po nocy zakrapianej alkoholem sięgnie zatem po lek przeciwbólowy. Do najczęściej stosowanych, znajdujących się w niemal każdym domu, należą ibuprofen i paracetamol. Ten drugi lepiej sobie darować, jeśli procenty wciąż krążą w naszym krwiobiegu.
W rozmowie z express.co.uk farmaceuta z Chemist Click Abbas Kanani wyjaśnia, dlaczego to najgorszy z możliwych sposobów.
- Paracetamol może potencjalnie wchodzić w interakcje z alkoholem i zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby - ostrzega.
Ponadto przyjmowanie zbyt dużych dawek paracetamolu, np. gdy ból głowy powraca, jest bardzo niebezpieczne. Może prowadzić do wystąpienia ciężkiej niewydolności wątroby, a nawet śmierci. Na takie ryzyko naraża nas przyjęcie już dwukrotnie wyższej niż dopuszczalna dawka. Maksymalna dobowa dawka dla osób dorosłych o wadze przekraczającej 50 kg to 4 g.
Paracetamol powinien być stosowany ostrożnie u osób odwodnionych i niedożywionych. Jest niewskazany u osób z nadwrażliwością na paracetamol, a także dla chorych z ciężką niewydolnością nerek i wątroby.
2. Zamiast lekarstwa, sięgnij po wodę. Niezawodny sposób
Farmaceuta przyznaje, że w przypadku bólu głowy po alkoholu bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie ibuprofen, choć i w przypadku tego leku kluczowe jest, by unikać łączenia go z alkoholem, a także nie przekraczać dopuszczalnych dobowych dawek, tj. 2400 mg.
Kanani dodaje, że gdy pojawi się kac, trzeba pamiętać o jednym,
- Radzenie sobie z kacem polega na nawodnieniu organizmu, aby pomóc ci uporać się z bolesnymi dolegliwościami - wyjaśnia.
- Objawy kaca są zazwyczaj spowodowane odwodnieniem, które ma miejsce, ponieważ alkohol działa moczopędnie - mówi. - Picie może sprawić, że będziesz oddawać mocz częściej, niż gdybyś wypił tę samą ilość wody.
Gdy pojawi się kac, warto również pamiętać o odpoczynku, a także spożyciu zbilansowanego posiłku, obfitującego w białko, dobre tłuszcze i węglowodany złożone.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.