Trwa ładowanie...

Fiberoskopia – charakterystyka, wskazania, badanie

Fiberoskopia jest badaniem endoskopowym górnych dróg oddechowych. Za pomocą bardzo cienkiego i elastycznego endoskopu (fiberoskopu) można przeprowadzić badanie nosa, gardła, krtani oraz tchawicy. Kiedy przeprowadza się fiberoskopię? Na czym polega badanie?

spis treści

1. Fiberoskopia – charakterystyka

Fiberoskopia jest bardzo nowoczesną metodą w badaniach laryngologicznych. W celu diagnostycznym używa się fiberoskopu. Jest to bardzo cienki, elastyczny endoskop, który wprowadza się w górne drogi oddechowe. Z jego pomocą można diagnozować pacjentów z wadami w anatomii nosa i gardła.

Zobacz film: "Wskazania do endoskopii"

Fiberoskopia pozwala dotrzeć lekarzowi do trudno dostępnych miejsc, których nie można dokładnie obejrzeć podczas badania laryngologicznego. Czas badania jakim jest fiberoskopia nie jest długi. Badanie trwa ok. 10 minut i jest praktycznie bezbolesne. Pacjent może oglądać podczas badania obraz z fiberoskopu.

Niewątpliwie zaletą fiberoskopii jest to, że lekarz może natychmiast ocenić stan pacjenta. Ogromna zaleta fiberoskopii to także fakt, że może być stosowana w zastępstwie badania RTG głowy i dzięki temu pacjent nie jest narażony na promieniowanie.

Endoskopia przełyku (widoczne zwężenia)
Endoskopia przełyku (widoczne zwężenia)

Zwężenie przełyku może być wynikiem nieleczonego, przewlekłego refluksu żołądkowo-jelitowego.

zobacz galerię

2. Fiberoskopia – wskazania

Fiberoskopia jest wykonywana u pacjentów którzy mają problemy z górnymi drogami oddechowymi. Wskazania do fiberoskopii to:

Zobacz też:

3. Fiberoskopia – badanie

Fiberoskopia jest badaniem, które nie wymaga od pacjenta dodatkowego przygotowania. Nie powinno się jej wykonywać podczas przeziębienia. Na 3 godziny przed badaniem pacjent nie powinien przyjmować posiłków i płynów.

Badanie fiberoskopem odbywa się w pozycji siedzącej na fotelu laryngologicznym. Podczas fiberoskopii pacjent opiera głowę o fotel, a do nosa wprowadzany jest fiberoskop. Badanie jest bezbolesne. Fiberoskopia u dzieci jest wykonywane ze znieczuleniem miejscowym. Do tego celu stosuje się lidokainę.

Fiberoskopia może zostać wykonana na fundusz oraz w prywatnym gabinecie. Cena fiberoskopii w prywatnym gabinecie wynosi ok. 150-250 zł.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Fiberoskopia – charakterystyka, wskazania, badanie
Fiberoskopia – charakterystyka, wskazania, badanie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza