Trwa ładowanie...

Fiberoskopia – charakterystyka, wskazania, badanie

Fiberoskopia jest badaniem endoskopowym górnych dróg oddechowych. Za pomocą bardzo cienkiego i elastycznego endoskopu (fiberoskopu) można przeprowadzić badanie nosa, gardła, krtani oraz tchawicy. Kiedy przeprowadza się fiberoskopię? Na czym polega badanie?

Zobacz film: "Wskazania do endoskopii"

spis treści

1. Fiberoskopia – charakterystyka

Fiberoskopia jest bardzo nowoczesną metodą w badaniach laryngologicznych. W celu diagnostycznym używa się fiberoskopu. Jest to bardzo cienki, elastyczny endoskop, który wprowadza się w górne drogi oddechowe. Z jego pomocą można diagnozować pacjentów z wadami w anatomii nosa i gardła.

Fiberoskopia pozwala dotrzeć lekarzowi do trudno dostępnych miejsc, których nie można dokładnie obejrzeć podczas badania laryngologicznego. Czas badania jakim jest fiberoskopia nie jest długi. Badanie trwa ok. 10 minut i jest praktycznie bezbolesne. Pacjent może oglądać podczas badania obraz z fiberoskopu.

Niewątpliwie zaletą fiberoskopii jest to, że lekarz może natychmiast ocenić stan pacjenta. Ogromna zaleta fiberoskopii to także fakt, że może być stosowana w zastępstwie badania RTG głowy i dzięki temu pacjent nie jest narażony na promieniowanie.

Endoskopia przełyku (widoczne zwężenia)
Endoskopia przełyku (widoczne zwężenia)

Zwężenie przełyku może być wynikiem nieleczonego, przewlekłego refluksu żołądkowo-jelitowego.

zobacz galerię

2. Fiberoskopia – wskazania

Fiberoskopia jest wykonywana u pacjentów którzy mają problemy z górnymi drogami oddechowymi. Wskazania do fiberoskopii to:

Zobacz też:

3. Fiberoskopia – badanie

Fiberoskopia jest badaniem, które nie wymaga od pacjenta dodatkowego przygotowania. Nie powinno się jej wykonywać podczas przeziębienia. Na 3 godziny przed badaniem pacjent nie powinien przyjmować posiłków i płynów.

Badanie fiberoskopem odbywa się w pozycji siedzącej na fotelu laryngologicznym. Podczas fiberoskopii pacjent opiera głowę o fotel, a do nosa wprowadzany jest fiberoskop. Badanie jest bezbolesne. Fiberoskopia u dzieci jest wykonywane ze znieczuleniem miejscowym. Do tego celu stosuje się lidokainę.

Fiberoskopia może zostać wykonana na fundusz oraz w prywatnym gabinecie. Cena fiberoskopii w prywatnym gabinecie wynosi ok. 150-250 zł.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.