Trwa ładowanie...

Fiberoskopia – charakterystyka, wskazania, badanie

Avatar placeholder
06.04.2021 18:26
Fiberoskopia – charakterystyka, wskazania, badanie
Fiberoskopia – charakterystyka, wskazania, badanie

Fiberoskopia jest badaniem endoskopowym górnych dróg oddechowych. Za pomocą bardzo cienkiego i elastycznego endoskopu (fiberoskopu) można przeprowadzić badanie nosa, gardła, krtani oraz tchawicy. Kiedy przeprowadza się fiberoskopię? Na czym polega badanie?

spis treści

1. Fiberoskopia – charakterystyka

Fiberoskopia jest bardzo nowoczesną metodą w badaniach laryngologicznych. W celu diagnostycznym używa się fiberoskopu. Jest to bardzo cienki, elastyczny endoskop, który wprowadza się w górne drogi oddechowe. Z jego pomocą można diagnozować pacjentów z wadami w anatomii nosa i gardła.

Fiberoskopia pozwala dotrzeć lekarzowi do trudno dostępnych miejsc, których nie można dokładnie obejrzeć podczas badania laryngologicznego. Czas badania jakim jest fiberoskopia nie jest długi. Badanie trwa ok. 10 minut i jest praktycznie bezbolesne. Pacjent może oglądać podczas badania obraz z fiberoskopu.

Zobacz film: "Wskazania do endoskopii"

Niewątpliwie zaletą fiberoskopii jest to, że lekarz może natychmiast ocenić stan pacjenta. Ogromna zaleta fiberoskopii to także fakt, że może być stosowana w zastępstwie badania RTG głowy i dzięki temu pacjent nie jest narażony na promieniowanie.

2. Fiberoskopia – wskazania

Fiberoskopia jest wykonywana u pacjentów którzy mają problemy z górnymi drogami oddechowymi. Wskazania do fiberoskopii to:

Zobacz też:

3. Fiberoskopia – badanie

Fiberoskopia jest badaniem, które nie wymaga od pacjenta dodatkowego przygotowania. Nie powinno się jej wykonywać podczas przeziębienia. Na 3 godziny przed badaniem pacjent nie powinien przyjmować posiłków i płynów.

Badanie fiberoskopem odbywa się w pozycji siedzącej na fotelu laryngologicznym. Podczas fiberoskopii pacjent opiera głowę o fotel, a do nosa wprowadzany jest fiberoskop. Badanie jest bezbolesne. Fiberoskopia u dzieci jest wykonywane ze znieczuleniem miejscowym. Do tego celu stosuje się lidokainę.

Fiberoskopia może zostać wykonana na fundusz oraz w prywatnym gabinecie. Cena fiberoskopii w prywatnym gabinecie wynosi ok. 150-250 zł.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze