Trwa ładowanie...

Fiołek trójbarwny – charakterystyka, właściwości lecznicze, zastosowanie

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 22.08.2023 09:28
Fiołek trójbarwny – charakterystyka, właściwości lecznicze, zastosowanie
Fiołek trójbarwny – charakterystyka, właściwości lecznicze, zastosowanie

Fiołek trójbarwny to nic innego jak znany nam bratek. Stosuje się go w leczeniu trądziku młodzieńczego i egzemy. Fiołek trójbarwny ma wiele innych właściwości leczniczych? Dlaczego warto się gać po fiołek trójbarwny? Jakie ma zastosowanie?

spis treści

1. Fiołek trójbarwny i bratek. Czy to jest to samo?

Fiołek trójbarwny jest nazywany także bratkiem polnym. Występuje w Europie i Azji. Jest często spotykany w Polsce. Jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty mają kolor fioletowo-biało-żółty. Najczęściej można go spotkać na polach, przydrożach, łąkach i w wzgórzach. W ogrodzie jest traktowany jako chwast. Obecność fiołka trójbarwnego świadczy o tym, że gleba jest kwaśna. Fiołek trójbarwny osiąga zwykle wysokość 10-30 cm.

2. Właściwości fiołka trójbarwnego

Fiołek trójbarwny jest surowcem zielarskim. Fiołek trójbarwny zawiera bioflawonoidy takie jak rutozyd, kwercetynę i hesperydynę, sole mineralne, garbniki, śluz, kwas salicylowy, witaminę C, kwasy organiczne, saponiny oraz olejek eteryczny.

Zobacz film: "Chcesz schudnąć? Pij napar z bratka"

Fiołek trójbarwny może obniżać ciśnienie krwi. Regularne picie naparu z fiołka trójbarwnego pomaga w walce z nadciśnieniem tętniczym. Fiołek trójbarwny poprawia elastyczność naczyń krwionośnych i działa rozkurczowo. Fiołek trójbarwny wzmacnia naczynia krwionośne. Wyciąg z fiołka jest polecany osobom, które maja skórę z tendencjami do pękających naczynek.

Zioła na obniżenie ciśnienia krwi
Zioła na obniżenie ciśnienia krwi [7 zdjęć]

Nadciśnienie jest poważną dolegliwością, której nie należy lekceważyć. Choroba często przebiega bezobjawowo,

zobacz galerię

Fiołek trójbarwny także wpływa leczniczo na układ moczowy. Ma właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Oczyszcza drogi moczowe z toksyn. Napar z fiołka trójbarwnego jest zalecany przy zapaleniu pęcherza, problemach z nerkami oraz w kamicy nerkowej.

Fiołek trójbarwny może być stosowany przy podrażnieniach oczu. Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem spojówek napar z fiołka trójbarwnego złagodzi jego objawy. Fiołek trójbarwny łagodzi obrzęki i minimalizuje cienie pod oczami.

Fiołek trójbarwny może ułatwić także walkę z nadwagą. Dzięki zawartym śluzom zwiększa uczucie sytości i możemy kontrolować apetyt. Wyciąg z fiołka trójbarwnego jest obecny w wielu preparatach odchudzajacych.

Fiołek trójbarwny jest także niezawodny przy problemach skórnych. Można nim leczyć zmiany trądzikowe, wypryski, egzemę, liszaj oraz łojotok. W leceniu trądziku fiołkiem trójbarwnym na początku może dojść do zaostrzenia objawów, ale po upływie 1-2 tygodni wypryski zanikają. Z fiołka trójbarwnego można przygotowywać parówki i toniki.

Fiołek trójbarwny można stosować także przy bólach stawów i mięśni, zapaleniu oskrzeli czy podrażnionym gardle. Fiołek trójbarwny ma właściwości napotne, oczyszczające i odtruwające. Wszystko to dlatego, że fiołek trójbarwny działa antybakteryjnie i łągodząco.

Przeciwwskazania do stosowania fiołka trójbarwnego to zaawansowana miażdżyca, zakrzepica oraz alergia na składniki.

3. Do czego stosuje się fiołek trójbarwny?

Zastosowanie fiołka trójbarwnego jest szerokie. Fiołek trójbarwny znajduje zastosowanie nie tylko w lecznictwie i kosmetologii, ale także do aromatyzowania likierów, syropów, win oraz olejków. Bardzo często wyciąg z fiołka trójbarwnego jest dodawany do perfum. Fiołek trójbarwny można także stosować w kuchni jako dodatek do sałatek i zup.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze