Trwa ładowanie...

Floxar – działanie, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki

Avatar placeholder
20.07.2023 14:23
Przyjmowanie leku Floxal powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza
Przyjmowanie leku Floxal powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza (123rf.com)

Floxar to jeden z preparatów stosowanych przy zakażeniu oka. Nie trzeba nikomu przypominać, że jest to jeden z najważniejszych organów, który szczególnie jest podatny na choroby i infekcje. Należy dbać o ten zmysł jak o każdy narząd ciała. W przypadku zakażeń wirusowych oczu stosowane są najczęściej preparaty w postaci kropli do oczu. Jednym z nich jest Floxar. Występuje w formie maści i kropli do oczu.

spis treści

1. Floxar– działanie

Krople Floxal stosowane są w przypadku zakażenia przedniego odcinka oka, tj. bakteryjne zakażenie worka spojówkowego, rogówki, powiek, woreczka łzowego, jęczmień, owrzodzenie rogówki.

Maść Floxal stosuje się z kolei w przypadku zakażenia przedniego odcinka oka, tj. przewlekłe zapalenie spojówek, zapalenie i owrzodzenie rogówki, zakażenia chlamydiami.

Zobacz film: "Jak dbać o oczy?"

Główny składnik leku Floxal to ofloksacyna. Jest to syntetyczny chemioterapeutyk, substancja o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Ze względu na strukturę chemiczną zaliczana jest do grupy leków zwanych fluorochinolonami.

Mechanizm działania ofloksacyny polega na hamowaniu enzymu bakteryjnego niezbędnego do powstawania prawidłowej struktury kwasu nukleinowego bakterii. Bakteryjne DNA ulega destabilizacji, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania podziałów i do śmierci komórki bakteryjnej. Ofloksacyna jest skuteczna wobec wielu szczepów bakteryjnych powodujących zakażenia oczu. Po podaniu do worka spojówkowego dobrze przenika przez rogówkę.

Zapalenie spojówek - zdjęcie
Zapalenie spojówek - zdjęcie

Wynikiem zapalenia spojówek jest wypełnienie naczyń krwionośnych krwią, czego skutkiem jest obrzęk oka.

zobacz galerię

2. Floxar – skutki uboczne

Skutki uboczne Floxal mogą wystąpić jeżeli organizm jest uczulony na którykolwiek ze składników leku. Preparat Floxal jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Nie zaleca się używania soczewek kontaktowych w okresie stosowania preparatu.

Po aplikacji leku mogą pojawić się objawy w postaci przemijającego zaczerwienienia i pieczenia oka. Z kolei maść Floxal powoduje zmniejszenie ostrości widzenia. Wówczas należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

3. Floxar– dawkowanie

Przyjmowanie leku Floxal powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce preparatu.

Zazwyczaj krople Floxal do oczu stosuje się 4 razy na dobę jedną kroplę. Maść Floxal do oczu nakłada się do worka spojówkowego 3 razy na dobę, a w przypadku zakażeń wywołanych przez chlamydie 5 razy na dobę. Leku Floxal nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie.

W celu uniknięcia zanieczyszczenia preparatu Floxal należy aplikować go w warunkach sterylnych. Nie należy dotykać końcówką zakraplacza tuby jakiejkolwiek powierzchni.

4. Floxar – opinie

Opinie na temat Floxal są bardzo pozytywne, chociaż większość konsumentów opisujących swoje doświadczenia z Floxal na forach, twierdzi że woli lek w postaci kropli do oczu. Maść działa dłużej i jest bardziej obciążająca oczy.

5. Floxar – zamienniki

Zamienniki Floxal są dostępne w niemal każdej aptece. Można zamiast preparatu Floxal wybrać takie produkty jak: Oflodinex, Ofloxacin-Pos, Ofloxamed,Floximox, Ofloxacin Elc.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze