Trwa ładowanie...

Fluoksetyna – wskazania, przeciwwskazania, objawy niepożądane

Avatar placeholder
06.03.2023 16:22
Fluoksetyna – wskazania, przeciwwskazania, objawy niepożądane
Fluoksetyna – wskazania, przeciwwskazania, objawy niepożądane

Fluoksetyna to organiczny związek chemiczny wykorzystywany w leczeniu między innymi: zaburzeń obsesyjno - kompulsyjnych, depresji oraz bulimii. Stosuje się go również do walki z różnego rodzaju lękami. Fluoksetyna jeszcze do niedawna była nazywana „pigułką szczęścia”. Zdarzało się niejednokrotnie, że była ona zażywana z tego powodu nawet przez osoby całkowicie zdrowe. Obecnie fluoksetyna jest zalecana tylko i wyłącznie pacjentom cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Co należy wiedzieć na temat fluoksetyny?

spis treści

1. Fluoksetyna – wskazania

Wskazaniami do zastosowania leków zawierających fluoksetynę są między innymi:

  • zaburzenia depresyjne,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne,
  • bulimia.
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Fluoksetyna powinna być przyjmowana ściśle według zleceń lekarza. W czasie terapii bezwzględnie należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ takie połączenie może w bardzo niekorzystny sposób wpłynąć na organizm. Leki antydepresyjne nasilają toksyczne działanie alkoholu.

Depresja - zdjęcia
Depresja - zdjęcia

Mężczyzna w depresji (Vincenta van Gogha)

zobacz galerię

2. Fluoksetyna – przeciwwskazania

Niestety nawet w przypadku ewidentnych wskazań do rozpoczęcia terapii z wykorzystaniem preparatów zawierających fluoksetynę, nie zawsze jest to możliwe.

Podstawowym przeciwskazaniem jest uczulenie (nadwrażliwość) na jakikolwiek składnik leku. Fluoksetyna nie powinna być również stosowana w przypadku pacjentów, którzy stosują równocześnie inhibitory monoaminooksydazy. Fluoksetyna może być podana dopiero po dwóch tygodniach po odstawieniu nieodwracalnego inhibitora MAO i co najmniej po dwudziestu czterech godzinach od zaprzestania przyjmowania odwracalnego inhibitora MAO.

W przypadku niektórych osób rozpoczęcie terapii z zastosowanie preparatów zawierających fluoksetynę wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Dotyczy to między innymi osób cierpiących na: padaczkę, manię i depresję.

3. Fluoksetyna – objawy niepożądane

Podobnie jak w przypadku innych leków, preparaty zawierające substancję czynną fluoksetynę mogą również wywoływać objawy niepożądane.

Do najczęściej występujących należą między innymi: zaburzenia snu, uczucie zmęczenia, lęki, zmniejszona siła mięśniowa, zawroty głowy, bóle głowy, zmniejszenie łaknienia, wymioty, nudności, niestrawność, biegunka. Możliwe jest również wystąpienie dolegliwości o podłożu alergicznym takich jak: gorączka, suchość w ustach, nadmierne pocenie się, wypadanie włosów, zaburzenia nastroju, bóle mięśni, bóle stawów, krwawienia, obniżone libido, zaburzenia pracy wątroby i zaburzenia w oddawaniu moczu.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Należy również pamiętać o tym, że zażywanie leków zawierających fluoksetynę może wpływać negatywnie na zdolność obsługiwania maszyn oraz prowadzenia pojazdów. Dlatego należy powstrzymać się od tych czynności do czasu całkowitego powrotu zdolność psychoruchowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze