Fluoryzacja - charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Fluoryzacja jest stomatologicznym zabiegiem profilaktycznym. Polega on na stosowaniu różnych rodzajów preparatów z fluorem – wewnętrznie: tabletki, krople z fluorem lub produkty spożywcze czy płyny wzbogacone o jony fluorkowe lub zewnętrznie: płyny do płukania i mycia zębów, żele, lakiery. Najbardziej efektywna jest jednak jonoforeza fluorkowa. Fluoryzacja zębów zapobiega rozwojowi próchnicy, a także usuwa nadwrażliwość zębów. Obowiązkowa fluoryzacja stosowana jest u dzieci w szkołach podstawowych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Fluoryzacja - charakterystyka i rodzaje

Fluoryzację dzieli się na:
1. fluoryzację egzogenną:

 1. fluoryzację endogenną:
 • fluoryzację za pomocą kropli lub roztworów do połykania;
 • fluoryzację za pomocą tabletek.

Związki fluoru wzmacniają tkanki zęba i uodparniają go na działanie kwasów, które są w jamie ustnej oraz na bakterie wywołujące próchnicę. Pierwiastek ten łączy się z hydroksyapatytami w szkliwie zębów, tworząc z nimi trwałe kompleksy, tzw. fluoroapatyty. Fluor także częściowo hamuje wzrost bakterii w jamie ustnej.

Poznaj skuteczne sposoby na pokonanie wrażliwości zębów

Każdy z nas lubi z rana wypić kubek gorącej kawy czy herbaty albo szklankę chłodnego napoju. Niestety czasem nagły kontakt takiego napoju z zębami może...

Fluoryzacja endogennna stosowana jest głownie u najmłodszych. Fluoryzacja może też być przeprowadzana za pomocą specjalnych preparatów z fluorem w formie tabletek lub kropli do połykania. Stosowane są także takie preparaty doustne, jak woda pitna lub sól kuchenna wzbogacone o fluor. Jony fluoru z tych preparatów poprzez krew docierają do zębów.

Fluoryzacja egzogenna opiera się na podawaniu preparatów zawierających fluor bezpośrednio na powierzchnię zębów. Lakierowanie zębów polega na nakładaniu lakierów z fluorem za pomocą specjalnych pędzelków. Lakiery utrzymują się przez pewien czas na zębach, w wyniku czego stopniowo uwalniają jony fluorkowe. Redukcja próchnicy dzięki temu zabiegowi osiąga nawet 40%. Przed lakierowaniem należy odpowiednio oczyścić, przepłukać i osuszyć zęby. Nakładanie lakieru na zęby wykonuje się 2-4 razy do roku.

Fluorowanie kontaktowe polega na wcieraniu w powierzchnię zębów, przez ok. 1 minutę, preparatów z fluorem za pomocą tamponu z waty lub pędzelka. Innym przykładem tego typu fluoryzacji są okłady z żelu zawierającego jony fluorkowe. Żel nakładany jest na jednorazowe specjalne łyżeczki, które następnie przykłada się do łuku zębowego na ok. 5 minut. Po tym zabiegu pacjent nie powinien spożywać pokarmów, ani przyjmować płynów przez 2 godziny.

Fluoryzację przeprowadza się także, tzw. metodą szczoteczkową, to znaczy, że nakłada się specjalny płyn z fluorem na szczoteczkę i szczotkuje się zęby przez kilka minut . Po zabiegu tym nie należy płukać jamy ustnej. Ostatnią metodą fluoryzacji egzogennej jest jonoforeza fluorkowa. Jest to metoda wprowadzania fluoru za pomocą prądu stałego o słabym natężeniu. Preparatem z fluorem nasącza się watę lub gazę, która nakładana jest na elastyczną łyżeczkę. Ta wprowadzana jest na 4-6 minut do jamy ustnej. Ten zabieg charakteryzuje się największą skutecznością, ponieważ powoduje redukcję próchnicy nawet do 70%.

Należy też pamiętać, że fluor można przedawkować. W nadmiernej dawce może on doprowadzić do:

Fluoryzacja - zastosowanie

Fluoryzacja zębów jest szczególnie ważna dla dzieci do 14. roku życia, kiedy zęby są jeszcze na etapie wzrostu. Dorośli także powinni dostarczać sobie fluoru, można to zrobić u dentysty lub stosując w domu odpowiednie preparaty.
Wskazania do wykonania fluoryzacji obejmują:

 • zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych;
 • remineralizację początkowego stopnia próchnicy oraz przebarwień;
 • zapobieganie ponownego pojawienia się próchnicy w okolicach wypełnień, koron czy uzupełnień protetycznych;
 • nadwrażliwość szyjek zębowych;
 • zapobieganie powstawania próchnicy podczas leczenia aparatem ortodontycznym, zarówno stałym, jak i ruchomym.

Fluoryzacja jest głównie zabiegiem profilaktycznym i każdy z nas powinien ją stosować. Fluor można także znaleźć w produktach żywnościowych i wzbogacać nimi dietę. Są to między innymi: orzechy włoskie, żelatyna, owoce morza.

Marta Bednarska, 4 miesiące temu

Bibliografia

 • Suliborski S. (red.), Stomatologia zachowawcza tom 1-2, Czelej, Lublin 2010, ISBN 978-83-60608-54-8
 • Kaczmarek U. (red.), PRÓCHNICA ZĘBÓW - choroba próchnicowa i postępowanie kliniczne, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-77-9
 • Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza - zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 83-200-3034-X

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (5)
~GaleriaUśmiechu
~GaleriaUśmiechu 4 miesiące temu

Fluoryzacja zębów jest zalecana 2-3 razy w roku. Redukcja pojawienia się ubytków powodowanych próchnicą dzięki niej spada nawet o 40 %. To zabieg stosowany w celu wzmocnienia szkliwa, a nie jego osłabienia. Oczywiście wszystko ma swój umiar, dlatego nie można przesadzać z ilością fluoru jak i źródłami, z których go przyjmujemy. Na przykład w przypadku kobiet w ciąży częsta fluoryzacja oraz przyjmowanie tego pierwiastka w tabletkach może powodować późniejsze przebarwienia w uzębieniu dziecka.

Odpowiedz
~Anty_fluor
~Anty_fluor 9 miesięcy temu

A zastanowił się ktoś kiedyś, czemu rodzice muszą się na to zgodzić. Muszą, bo jest naukowo udowodnione że fluor zabija szare komórki, zwłaszcza w czasie rozwoju, czyli w wieku szkolnym. Ponieważ fluorowanie jest szkodliwe, więc ukrywa się je pod nazwą Elmexsowanie ( firma Elmex widac ma monopol na dostarczanie tej trucizny ), taki wilk w owczej skórze. Fluor przyjmujemy mimowolnie do organizmu wraz z pokarmem. Problem pojawia się przy wysokim stężeniu tego silnie toksyczne pierwiastka, co ma miejsca w przypadku fluorowanie. A teraz świadomie będziecie szkodzić swoim dzieciom.

Odpowiedz
~Adam
~Adam ponad rok temu

Fluoryzacja owszem zwiększa odporność na działanie kwasów i zmniejsza próchnicę. Ale powłoka która powstaje w postaci fluorku wapnia w wyniku pobrania z powierzchni zęba wapnia osłabia ząb. Dodatkowo ta sama powłoka pogarsza mineralizację szkliwa utrudniając wnikanie do niego wapna i fosforu. Tworzy się błędne koło. Podczas działania kwasu uwalniany jest fluor z fluorku wapnia który zabija bakterie wytwarzające go. Podczas picia i jedzenia kwaśnych produktów fluor jest też uwalniany i go tracimy z powłoki. Pomimo jego uwolnienia ph nie zmienia się w ustach i kwas dalej oddziałuje na zęby wypłukując z nich minerały i je osłabiając.A tak długo jak będzie na nich znajdować się fluorek wapnia będzie spowolniona remineralizacja zębów. Czyli błędne koło, z jednej strony pomaga z drugiej może szkodzić zębom.Gdyby powstały na zębach fluorek wapnia nie ograniczał remineralizacji szkliwa fluoryzacja zębów była by zbawienna przeciwko pruchnicy zębów.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fluoryzacja - charakterystyka, rodzaje, zastosowanie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Fluoryzacja - charakterystyka, rodzaje, zastosowanie
Fluoryzacja - charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Niebezpieczny fluor

Niebezpieczny fluor

kruchość szkliwa. Zastosowanie fluoru Fluor występuje pod różnymi postaciami, wykorzystuje się go głównie do otrzymywania fluorowanych związków (...) organicznych. Oto jego zastosowanie i występowanie: pierwiastek...

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Smog

Smog

Spaliny są przyczyną przedwczesnej śmierci 2 milionów dzieci na całym świecie.

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Bąbel pokrzywkowy, czyli obrzęk o zabarwieniu różowym lub żółtawobiałym.

Badania w astmie

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.

Zioła i przyprawy

Tymianek - właściwości i zastosowanie

Tymianek - właściwości i zastosowanie

Tymianek - charakterystyka Tymianek to zioło, które w naszych kuchniach pojawia się jako składnik marynat do mięs, przyprawy do ryb i ziemniaków (...) , jednak nie wszystkie jego rodzaje nadają się do wykorzystania w...

ECHO serca - charakterystyka, rodzaje

Obraz echokardiograficzny

Obraz echokardiograficzny

Echokardiografię wykonuje się przez ścianę klatki piersiowej.

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie

Proteza

Proteza

Dzięki protezom osoby starsze i nie tylko mogą uzupełnić brak zębów w jamie ustnej.

Akupresura - charakterystyka, zastosowanie

Akupresura - zdjęcia

Akupresura - zdjęcia

Akupresura jest „miękką" wersją akupunktury i według zwolenników, podobnie jak ona jest cennym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej. Nadmierne lub nieumiejętne stosowanie akupresury, zwłaszcza u osób wrażliwych na nią, może prowadzić do takich objawów,...