Fluoryzacja

Fluoryzacja jest stomatologicznym zabiegiem profilaktycznym. Polega on na stosowaniu różnych rodzajów preparatów z fluorem – wewnętrznie: tabletki, krople z fluorem lub produkty spożywcze czy płyny wzbogacone o jony fluorkowe lub zewnętrznie: płyny do płukania i mycia zębów, żele, lakiery. Najbardziej efektywna jest jednak jonoforeza fluorkowa. Fluoryzacja zębów zapobiega rozwojowi próchnicy, a także usuwa nadwrażliwość zębów. Obowiązkowa fluoryzacja stosowana jest u dzieci w szkołach podstawowych.

Polecane wideo:

1. Jak wygląda zabieg fluoryzacji zębów?

Fluoryzację dzieli się na:
1. fluoryzację egzogenną:

2. fluoryzację endogenną:

 • fluoryzację za pomocą kropli lub roztworów do połykania;
 • fluoryzację za pomocą tabletek.

Czytaj także:

Związki fluoru wzmacniają tkanki zęba i uodparniają go na działanie kwasów, które są w jamie ustnej oraz na bakterie wywołujące próchnicę. Pierwiastek ten łączy się z hydroksyapatytami w szkliwie zębów, tworząc z nimi trwałe kompleksy, tzw. fluoroapatyty. Fluor także częściowo hamuje wzrost bakterii w jamie ustnej.

Fluoryzacja endogennna stosowana jest głownie u najmłodszych. Fluoryzacja może też być przeprowadzana za pomocą specjalnych preparatów z fluorem w formie tabletek lub kropli do połykania. Stosowane są także takie preparaty doustne, jak woda pitna lub sól kuchenna wzbogacone o fluor. Jony fluoru z tych preparatów poprzez krew docierają do zębów.

Fluoryzacja egzogenna opiera się na podawaniu preparatów zawierających fluor bezpośrednio na powierzchnię zębów. Lakierowanie zębów polega na nakładaniu lakierów z fluorem za pomocą specjalnych pędzelków. Lakiery utrzymują się przez pewien czas na zębach, w wyniku czego stopniowo uwalniają jony fluorkowe. Redukcja próchnicy dzięki temu zabiegowi osiąga nawet 40%. Przed lakierowaniem należy odpowiednio oczyścić, przepłukać i osuszyć zęby. Nakładanie lakieru na zęby wykonuje się 2-4 razy do roku.

Fluorowanie kontaktowe polega na wcieraniu w powierzchnię zębów, przez ok. 1 minutę, preparatów z fluorem za pomocą tamponu z waty lub pędzelka. Innym przykładem tego typu fluoryzacji są okłady z żelu zawierającego jony fluorkowe. Żel nakładany jest na jednorazowe specjalne łyżeczki, które następnie przykłada się do łuku zębowego na ok. 5 minut. Po tym zabiegu pacjent nie powinien spożywać pokarmów, ani przyjmować płynów przez 2 godziny.

Fluoryzację przeprowadza się także, tzw. metodą szczoteczkową, to znaczy, że nakłada się specjalny płyn z fluorem na szczoteczkę i szczotkuje się zęby przez kilka minut . Po zabiegu tym nie należy płukać jamy ustnej. Ostatnią metodą fluoryzacji egzogennej jest jonoforeza fluorkowa. Jest to metoda wprowadzania fluoru za pomocą prądu stałego o słabym natężeniu. Preparatem z fluorem nasącza się watę lub gazę, która nakładana jest na elastyczną łyżeczkę. Ta wprowadzana jest na 4-6 minut do jamy ustnej. Ten zabieg charakteryzuje się największą skutecznością, ponieważ powoduje redukcję próchnicy nawet do 70%.

Należy też pamiętać, że fluor można przedawkować. W nadmiernej dawce może on doprowadzić do:

2. Zastosowanie fluoryzacji

Fluoryzacja zębów jest szczególnie ważna dla dzieci do 14. roku życia, kiedy zęby są jeszcze na etapie wzrostu. Dorośli także powinni dostarczać sobie fluoru, można to zrobić u dentysty lub stosując w domu odpowiednie preparaty.
Wskazania do wykonania fluoryzacji obejmują:

 • zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych;
 • remineralizację początkowego stopnia próchnicy oraz przebarwień;
 • zapobieganie ponownego pojawienia się próchnicy w okolicach wypełnień, koron czy uzupełnień protetycznych;
 • nadwrażliwość szyjek zębowych;
 • zapobieganie powstawania próchnicy podczas leczenia aparatem ortodontycznym, zarówno stałym, jak i ruchomym.


Fluoryzacja jest głównie zabiegiem profilaktycznym i każdy z nas powinien ją stosować. Fluor można także znaleźć w produktach żywnościowych i wzbogacać nimi dietę. Są to między innymi; orzechy włoskie, żelatyna, owoce morza.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Suliborski S. (red.), Stomatologia zachowawcza tom 1-2, Czelej, Lublin 2010, ISBN 978-83-60608-54-8
 • Kaczmarek U. (red.), PRÓCHNICA ZĘBÓW - choroba próchnicowa i postępowanie kliniczne, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-77-9
 • Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza - zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 83-200-3034-X

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fluoryzacja
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Fluoryzacja
Fluoryzacja

Niebezpieczny fluor

Niebezpieczny fluor

Szkodliwy fluor Wszystko w nadmiarze szkodzi, ale na ten pierwiastek powinniśmy uważać szczególnie. Zapotrzebowanie dobowe na fluor wynosi około 0,01-0,5 mg dla noworodków, 1-2 mg dla dzieci i 3-4 mg dla dorosłych. W wysokich stężeniach jest silną trucizną!...

Higiena jamy ustnej

Fluor w profilaktyce chorób jamy ustnej

występowania dolegliwości zębowych. Fluor jest mikroelementem, któremu zawdzięczamy zdrowe i mocne szkliwo zębów. Fluoryzacja (...) obejmuje fluoryzację. Jest to terapia polegająca na uzupełnianiu...

Pielęgnacja dziąseł

Fluor do zębów

już ssać tabletki. Tabletki z fluorem powinny być stosowanie według zaleceń stomatologa. Fluoryzację warto zacząć już w okresie niemowlęcym, zanim wyrżną (...) się pierwsze ząbki mleczne. Wówczas jony fluorkowe przenoszą się przez krew...

Piękny uśmiech

Pasta do zębów

dentystyczne, a od czasu do czasu wykonywać zabiegi chroniące zęby, jakie oferuje stomatologia estetyczna - piaskowanie i fluoryzacja.

Piaskowanie

Lakierowanie zębów

fluoryzacji. Fluor jest ważny dla zębów ze względu na to, że zwiększa ich odporność na działanie kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe (...) powodujące próchnicę. Obecnie fluor zawierają pasty, płyny do płukania jamy ustnej...

Stomatologia estetyczna

Choroby jamy ustnej

Choroby jamy ustnej

również zabezpieczać zęby przed próchnicą - profesjonalne czyszczenie zębów, miejscowa fluoryzacja oraz lakowanie bruzd zębowych

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby