Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Fotokeratektomia refrakcyjna

Avatar placeholder
20.07.2015 13:12
Fotokeratektomia refrakcyjna
Fotokeratektomia refrakcyjna

Fotokeratektomia refrakcyjna (PRK) to laserowa operacja oczu wykorzystywana do leczenia łagodnej i umiarkowanej krótkowzroczności, dalekowzroczności i/lub astygmatyzmu. Na odpowiednie widzenie składa się przede wszystkim zdolność załamywania promieni słonecznych przez rogówkę oraz soczewkę. Zabiegi refrakcyjne mają na celu znormalizowanie załamywania przez układ optyczny oka tak, by uzyskać normowzroczność.

1. Wady operacji PRK

Do wad zaliczamy:

  • łagodny dyskomfort, obejmujący podrażnienie oka i łzawienie do 3 dni po operacji;
  • dłuższy czas poprawy wzroku;
  • rezultat operacji, którego nie można do końca przewidzieć.

Potencjalne skutki uboczne operacji obejmują: dyskomfort przez 24-48 godzin po zabiegu, nadwrażliwość na światło, utratę takiego widzenia, jak przy użyciu okularów, lśnienia i aureole wokół przedmiotów.

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"
Zabieg keratektomii
Zabieg keratektomii

Keraktektomia to zabieg mający na celu usunięcie warstwy rogówki.

zobacz galerię

2. Przygotowanie do zabiegu PRK

Przed operacją pacjent spotyka się z lekarzem, by przedyskutować, czego się spodziewać w czasie i po operacji. Lekarz zapozna się także z historią medyczną pacjenta i zbada jego wzrok. Osoby korzystające z twardych gazoprzepuszczalnych soczewek nie powinny ich nosić przez 3 tygodnie przed operacją. Inne typy soczewek nie powinny być noszone przynajmniej przez 3 dni przez zabiegiem. W dniu operacji warto zjeść lekki posiłek i wziąć wszystkie lekarstwa. Nie należy malować oczu ani nosić ozdób we włosach. Złe samopoczucie należy zgłosić lekarzowi przed operacją. Do każdego zabiegu pacjent kwalifikowany jest po specjalistycznych zabiegach, z wykluczeniem przeciwwskazań związanych z chorobami ogólnoustrojowymi. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich w okresie przed zabiegiem, nie nosić soczewek kontaktowych, nie stosować makijażu na kilka dni przed zabiegiem, nie należy zgłaszać się na zabieg z infekcją i w trakcie menstruacji.

2.1. Przebieg zabiegu fotokeratektomii refrakcyjnej

Zabieg przeprowadzany jest ze znieczuleniem miejscowym i zajmuje maksymalnie 10 minut. Podczas PRK lekarz za pomocą lasera zmienia kształt rogówki. Laser działa tylko na jej powierzchni, nie pod nią, jak w zabiegu LASIK.

3. Po zabiegu fotokeratektomii refrakcyjnej

Przez 3-4 dni pacjent nosi specjalne soczewki, które mają pomóc zagoić się oku. Pacjent powinien spodziewać się kilku wizyt u lekarza w ciągu pierwszych 6 miesięcy. Gdy oko się zagoi, soczewki się usuwa. Przez kilka tygodni wzrok może być zamglony, nieostry i pacjent może wymagać noszenia szkieł do jazdy w nocy i czytania. Oczy mogą być suche, mimo że pacjent nie będzie tego czuł. Lekarz przepisuje specjalne krople, które mają chronić przed infekcją i nawilżać oko. Krople mogą wywoływać uczucie pieczenia. Wzrok będzie stopniowo się poprawiał, co może trwać od 6 tygodni do 6 miesięcy. PRK nie poprawia starczowzroczności. Należy zachować szczególną ostrożność, w pierwszych dniach po zabiegu unikać dużych zgromadzeń, dyskotek, nie należy stosować makijażu ani myć się w środkach czystości, które mogą podrażnić oko. Nie należy korzystać z basenów, długich kąpieli ani kąpać się w morzu lub jeziorze. Poprawa ostrości widzenia normalizuje się po około 3 lub 4 tygodniach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze