Trwa ładowanie...

Franciszek Smuda trafił do szpitala. Legendarny trener zmaga się z chorobą nowotworową

 Karolina Rozmus
13.08.2024 14:32
Franciszek Smuda w stanie krytycznym. Walczy z nowotworem krwi
Franciszek Smuda w stanie krytycznym. Walczy z nowotworem krwi (East News)

Trener Widzewa Łódź i reprezentacji Polski walczy o życie. Franciszek Smuda w stanie krytycznym trafił do jednego z krakowskich szpitali, a prognozy lekarzy nie są optymistyczne. 76-latek zmaga się z jednym z nowotworów krwi.

spis treści

1. Franciszek Smuda zmaga się z chorobą nowotworową

Portal sport.tvp.pl przekazał smutne wieści na temat Franciszka Smudy. Były trener reprezentacji Polski od pewnego czasu zmaga się z chorobą nowotworową, a w ostatnim czasie jego stan gwałtownie się pogorszył. Jak podaje w serwisie X portal, Franciszek Smuda jest "w stanie krytycznym".

- Tak, Franek trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu dwa tygodnie temu. Jego stan się pogorszył. Mogę powiedzieć tylko tyle, że czekamy na więcej informacji, co z jego zdrowiem - potwierdził w rozmowie z Eurosportem Kazimierz Kmiecik, piłkarz Wisły Kraków, prywatnie przyjaciel Smudy.

2. "Nowotwór krwi to bardzo trudny przeciwnik"

Pierwszym objawem może być zmęczenie czy nawracające infekcje
Pierwszym objawem może być zmęczenie czy nawracające infekcje (Getty Images)
Zobacz film: "Nietypowe objawy białaczki"

Według informacji Franciszek Smuda choruje na jeden z nowotworów krwi. W Polsce stanowią około sześć procent wszystkich nowotworów. Każdego roku dotykają 13 tys. Polaków - szacuje się, że co godzinę jedna osoba słyszy diagnozę. Na świecie pada ona średnio co 35 sekund.

Do nowotworów krwi zalicza się białaczki, które są skutkiem upośledzenia i nieprawidłowego wzrostu komórek krwi, czy nowotwory układu chłonnego, jak chłoniak Hodgkina i chłoniaki nieHodgkina czy szpiczak plazmocytowy.

- Nowotwór krwi to bardzo trudny przeciwnik, bo choroba rozwija się podstępnie i może dawać niecharakterystyczne objawy, które chory może pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub grypą. Tymczasem świadomość takich chorób nadal nie jest wystarczająco wysoka, wiele osób po prostu się nie bada, a pamiętajmy, że nawet morfologia może w tym przypadku uratować życie - alarmowała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Justyna Kozińska, hematolog z SPSK1 w Lublinie.

W przebiegu choroby może pojawić się zmęczenie, osłabienie, utrata apetytu, a te dolegliwości wiąże się często ze stresem czy nadmiarem obowiązków. Co jednak powinno szczególnie alarmować?

- Ja nazywam objawy nowotworów krwi tzw. triadą NZS, czyli niedokrwistość, zakażenie i skaza krwotoczna. Niedokrwistość powoduje osłabienie, bladość skóry, zakażenie wynika z tego, że te choroby powodują zazwyczaj niedobór odporności i skutkiem są nawracające infekcje, a z kolei skaza krwotoczna to siniaki, wybroczyny na skórze oraz krwotoki - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Wiesław Jędrzejczak z Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Oprócz tego są jeszcze tzw. objawy B, czyli chudnięcie, nocne poty i wieczorne gorączki - mówił lekarz.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze