Franciszek Smuda trafił do szpitala. Legendarny trener zmaga się z chorobą nowotworową
Trener Widzewa Łódź i reprezentacji Polski walczy o życie. Franciszek Smuda w stanie krytycznym trafił do jednego z krakowskich szpitali, a prognozy lekarzy nie są optymistyczne. 76-latek zmaga się z jednym z nowotworów krwi.
1. Franciszek Smuda zmaga się z chorobą nowotworową
Portal sport.tvp.pl przekazał smutne wieści na temat Franciszka Smudy. Były trener reprezentacji Polski od pewnego czasu zmaga się z chorobą nowotworową, a w ostatnim czasie jego stan gwałtownie się pogorszył. Jak podaje w serwisie X portal, Franciszek Smuda jest "w stanie krytycznym".
Franciszek Smuda w stanie krytycznym
— TVP SPORT (@sport_tvppl) August 13, 2024
Więcej ⤵️⤵️⤵️https://t.co/RxDW11aRlF
- Tak, Franek trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu dwa tygodnie temu. Jego stan się pogorszył. Mogę powiedzieć tylko tyle, że czekamy na więcej informacji, co z jego zdrowiem - potwierdził w rozmowie z Eurosportem Kazimierz Kmiecik, piłkarz Wisły Kraków, prywatnie przyjaciel Smudy.
2. "Nowotwór krwi to bardzo trudny przeciwnik"
Według informacji Franciszek Smuda choruje na jeden z nowotworów krwi. W Polsce stanowią około sześć procent wszystkich nowotworów. Każdego roku dotykają 13 tys. Polaków - szacuje się, że co godzinę jedna osoba słyszy diagnozę. Na świecie pada ona średnio co 35 sekund.
Do nowotworów krwi zalicza się białaczki, które są skutkiem upośledzenia i nieprawidłowego wzrostu komórek krwi, czy nowotwory układu chłonnego, jak chłoniak Hodgkina i chłoniaki nieHodgkina czy szpiczak plazmocytowy.
- Nowotwór krwi to bardzo trudny przeciwnik, bo choroba rozwija się podstępnie i może dawać niecharakterystyczne objawy, które chory może pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub grypą. Tymczasem świadomość takich chorób nadal nie jest wystarczająco wysoka, wiele osób po prostu się nie bada, a pamiętajmy, że nawet morfologia może w tym przypadku uratować życie - alarmowała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Justyna Kozińska, hematolog z SPSK1 w Lublinie.
W przebiegu choroby może pojawić się zmęczenie, osłabienie, utrata apetytu, a te dolegliwości wiąże się często ze stresem czy nadmiarem obowiązków. Co jednak powinno szczególnie alarmować?
- Ja nazywam objawy nowotworów krwi tzw. triadą NZS, czyli niedokrwistość, zakażenie i skaza krwotoczna. Niedokrwistość powoduje osłabienie, bladość skóry, zakażenie wynika z tego, że te choroby powodują zazwyczaj niedobór odporności i skutkiem są nawracające infekcje, a z kolei skaza krwotoczna to siniaki, wybroczyny na skórze oraz krwotoki - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Wiesław Jędrzejczak z Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Oprócz tego są jeszcze tzw. objawy B, czyli chudnięcie, nocne poty i wieczorne gorączki - mówił lekarz.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.