Kim był Frederick Banting, odkrywca insuliny?

Frederick Banting - kanadyjski lekarz, fizjolog, malarz. Laureat Nagrody Nobla. Otrzymał ją w 1923 roku w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie insuliny. Zawdzięczamy mu możliwość leczenia i polepszenie jakości życia osób chorujących na cukrzycę. Dzisiaj mija 125. rocznica jego urodzin.

Życie naukowca

Frederick Grant Banting urodził się 14 listopada 1891 roku w Alliston w Ontario. Studiował medycynę na Uniwersytecie w Toronto. Podczas I wojny światowej służył w jednym z korpusów medycznych. W 1919 roku za bohaterstwo został odznaczony Krzyżem Wojskowym.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Po zakończeniu wojny skończył studia i rozpoczął pracę jako lekarz. Kierował prywatną praktyką lekarską oraz pracował w szpitalu dziecięcym w Toronto. Wykładał także na tamtejszym uniwersytecie.

Jakie produkty są niewskazane w cukrzycy?

Istotną rolę w leczeniu cukrzycy odgrywa prawidłowa, zdrowa dieta pozwalająca odpowiednio kontrolować poziom glukozy we krwi. Co powinni jeść diabetycy? Dieta...

Otrzymanie Nagrody Nobla

Banting w 1921 roku rozpoczął badania w instytucie naukowym. Pracował nad działaniem hormonu, który produkowany jest w trzustce zwierzęcej. Naukowiec próbował znaleźć sposób na wyodrębnienie insuliny z organu.

Niecały rok później wraz ze swoim asystentem Charlesem Bestem odkrył insulinę – hormon, którego zadaniem jest obniżanie poziomu glukozy we krwi. Odkrycie stało się przełomowym momentem w medycynie, a szczególnie w leczeniu cukrzycy. Już wiosną 1922 roku naukowiec rozpoczął podawanie insuliny osobom chorym na to zaburzenie. Efekty leczenia przerosły oczekiwania samego Bantinga.

W 1923 roku, wówczas 32-letni Banting za swoje odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Wyróżnienia nie dostał jednak asystent Charles Best, a John Macleod – kierownik instytutu, w którym prowadzono badania. Naukowiec nie zgadzał się z wyborem jury.

Twierdził, że w badaniach bardziej pomagał mu asystent, gdyż Macleod w tym czasie przebywał na wakacjach w Szkocji. W akcie wdzięczności podzielił się więc z asystentem pieniędzmi zdobytymi w związku z odkryciem insuliny.

Dopiero w 1981 roku jeden z byłych przewodniczących komisji dokonującej selekcji kandydatów do Nagrody Nobla, Rolf Luft stwierdził, że wyróżnienie Macleoda było największą pomyłką w historii przyznawania tej nagrody.

Frederick Banting 21 lutego 1941 roku zginął tragicznie w wypadku lotniczym. Samolot, którym leciał, rozbił się podczas lotu z Anglii.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, ponad rok temu

Insulina

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Insulina - rodzaje, podawanie, przechowywanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Insulina - rodzaje, podawanie, przechowywanie
Diety od A do Z

Najpopularniejsze diety XX wieku

Najpopularniejsze diety XX wieku

składającą się z gruboziarnistego chleba, warzyw i wody. Lata 60. XIX wieku: przedsiębiorca pogrzebowy William Banting rozsławia dietę wysokobiałkową

Metody podawania insuliny

Pompa insulinowa u chorego na cukrzycę

Pompa insulinowa u chorego na cukrzycę

To dyskretne urządzenie pozwoli cukrzykowi zachować ciągłość podawania dawek insuliny. Glukometr to urządzenie pozwalające na dokonywanie samodzielnego pomiaru poziomu cukru we krwi.

Cukrzyca

7 gwiazd, które chorują na cukrzycę

7 gwiazd, które chorują na cukrzycę

Nie jesteś sam Cukrzyca typu 1 to choroba, która polega na tym, że organizm nie wytwarza insuliny - hormonu, który przetwarza glukozę na energię

Insulina - rodzaje, podawanie, przechowywanie

Zastosowanie insuliny (WIDEO)

Zastosowanie insuliny (WIDEO) Odtwórz wideo

insuliny. Czym tak naprawdę jest insulina? Do czego służy chorym na cukrzycę? Na te pytania odpowiada prof. dr hab. Jak Tatoń, diabetolog. Insulina (...) wyrównanie cukrzycy przez długie lata. Jakie...

Leczenie cukrzycy

Przyszłość pomp insulinowych (WIDEO)

Przyszłość pomp insulinowych (WIDEO) Odtwórz wideo

Pompy insulinowe to urządzenia stosujące ciągły podskórny wlew insuliny, który naśladuje poziom insuliny i jej wahania u osoby zdrowej (...) nie tylko podaje określone dawki insuliny (bolusy) oraz dawki...