Gabapentin - wskazania, zastosowanie, możliwe skutki uboczne
Gabapentin to lek wydawany wyłącznie na receptę. Stosowany jest w leczeniu padaczki, ale także wielu innych schorzeń neurologicznych. Jest lekiem, który stosuje się przez długi czas i nie można przerywać kuracji bez porozumieniem z lekarzem. Zobacz, jak Gabapentin wpływa na organizm i jakie jeszcze choroby pomaga wyleczyć.
1. Co to jest Gabapentin?
Gabapentin to lek dostępny w kilku różnych dawkach - od 100 do 800 mg. Można go kupić w kapsułkach i w formie tabletek powlekanych. Jego substancją czynną jest gabapentyna stosowana w celu hamowania napadów padaczkowych, zarówno u ludzi, jak i zwierząt.
Gabapentin oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Może być stosowany w formie monoterapii, a także jako środek wspomagający przy jednoczesnym stosowaniu innych leków przeciwdrgawkowych.
2. Wskazania do stosowania leku Gabapentin?
Gabapentin stosuje się przede wszystkim w łagodzeniu objawów padaczki, jednak nie tej o charakterze pierwotnym i uogólnionym. Dodatkowo lekarz może ją przepisać w przypadku bólu neuropatycznego, polineuropatii cukrzycowej, a także w sytuacji, kiedy po przebyciu półpaśca wystąpiła neuralgia.
Lek może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia, a także u młodszych, jeśli występuje padaczka wtórnie uogólniona lub nieuogólniona.
3. Stosowanie leku Gabapentin
Lek ten stosuje się doustnie, niezależnie od posiłku. Dawkę ustala lekarz, na podstawie indywidualnych uwaunkowań pacjenta. Zwykle lek należy brać codziennie w tych samych godzinach. W przypadku problemów z połykaniem, kapsułke można otwirzyć, a tabletkę rozgnieść i wymieszać z płynem. Należy jednak pamiętać, że gabapentyna ma gorzki smak.
3.1. Środki ostrożności
Należy bezwzględnie pamiętać, że podczas stosowania leku Gabapentin nie można pić alkoholu. Lek może wywołać uczucie otępienia, dlatego niewskazane jest także prowadzenie pojazdów przynajmniej przez 2-3 godziny od zażycia leku.
Gabapentin należy odstawiać stopniowo, według zaleceń lekarza. W przeciwnym wypadku może dojść do nasilenia objawów i pogorszenia stanu pacjenta. Nie wolno także samodzielnie zmieniać dawkowania. Wszystko należy konsultować z lekarzem.
4. Gabapentin a przeciwwskazania
Leku nie mogą przyjmować dzieci ani kobiety w ciąży. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest zbyt duże, a ten rodzaj leku mógłby zaszkodzić zdrowiu i życiu płodu. Jedyna sytuacja jest wówczas, kiedy korzyści ze stosowania leku znacznie przewyższają możliwe działania niepożądane, należy to jednak dokładnie przedyskutować z lekarzem prowadzącym ciążę, a także tym, który chce wypisać nam receptę na Gabapentin.
Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także uczulenie na każdy jego składnik.
5. Możliwe działania niepożądane
Niestety Gabapentin może wywoływać wiele skutków ubocznych, dlatego nie może być stosowany przez wszystkich. Wśród możliwych skutków ubocznych najczęściej wymienia się:
- nadmierną senność i zawroty głowy
- bóle głowy
- drżenie
- nudności i wymioty
- zwiększenie masy ciała
- nieprawidłowe widzenie (widzenie podwójne lub zamglone)
- nerwowość i drażliwość
- niestrawność
- zaburzenia pamięci
- depresja i myśli samobójcze
- suchość błon śluzowych
- wysypka skórna
- zaburzenia potencji i spadek libido
- labilność emocjonalna
Stosowaniu leku często towarzyszą także różnego rodzaju bóle kości, mięśni, pleców, brzucha czy kończyn. Mogą pojawić się także obrzęki, świąt, wysypki skórne, zaburzenia koordynacji oraz reakcje alergiczne.
6. Cena i dostępność Gabapentinu
Lek jest dostępny za okazaniem recepty w większości aptek. Jego cena uzależniona jest od dawki i może wynosić zarówno 10, jak i 70 złotych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.