Trwa ładowanie...

Gastrologia – najczęstsze schorzenia, kiedy do lekarza

Avatar placeholder
30.03.2021 21:01
Gastrologia – najczęstsze schorzenia, kiedy do lekarza
Gastrologia – najczęstsze schorzenia, kiedy do lekarza (123RF)

Gastrologia zajmuje się schorzeniami układu pokarmowego: żołądk, jelit, odbytu i przełyku, a także gruczołów trawiennych, takich jak wątroba i trzustka oraz dróg żółciowych. Jakie są najczęstsze schorzenia w gastrologii? Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?

spis treści

1. Najczęstsze schorzenia w Gastrologii

Objawy bólu brzucha to jedne z najczęstszych dolegliwości, na które cierpi człowiek. Nie zawsze jest to jednak niegroźna niestrawność. Poważne choroby, które leczy się gastrologii wykrywane są dość późno. Zapalne choroby jelit łatwo zlekceważyć w pierwszej fazie. Dopiero, gdy problem się pogłębia, zwracamy się do lekarza.

Gastrologia zajmuje się schorzeniami układu pokarmowego. Bada również prawidłowy skład mikrobiomu oraz jego wpływu na procesy w organizmie, otyłość, depresję i samopoczucie człowieka.

Zobacz film: "Na czym polega gastroskopia?"

Do najczęstszych schorzeń w gastrologii zaliczamy chorobę refluksową, z którą zgłasza się wielu pacjentów. Gastrologia zajmuje się również chorobą wrzodową i Helicobacter pylori.

Gastrologia leczy także zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, jak na przykład zespół jelita nadwrażliwego. Zespół jelita drażliwego objawia się bólem brzucha i zaburzeniem wypróżniania. Mniejsza grupa chorych cierpi na uporczywe wzdęcia lub zaparcia, zaburzenia wchłaniania, zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Gastrologia zajmuje się również bardzo poważnymi przypadkami takimi jak nowotwory przewodu pokarmowego.

2. Kiedy należy udać się do Gastrologa?

Większość z nas może uznać ból brzucha za niegroźny. Uważamy zgagę za coś normalnego, gdy zjemy coś tłustego. Zażywamy wówczas jeden z leków bez recepty i bagatelizujemy fakt, że zgaga lub ból brzucha mogą być objawem poważnej choroby. Dlatego jeżeli zgaga pojawia się co najmniej raz w tygodniu i powtarza się regularnie, warto skonsultować się z lekarzem gastrologiem czy przypadkiem nie mamy do czynienia z chorobą refluksową. W przypadku biegunki, która nie mija po czterech dniach, również należy zaczerpnąć informacji u lekarza.

Gastrologia zajmuje się schorzeniami układu pokarmowego, ale to pacjent musi wpierw zgłosić się do specjalisty. Wykrywalność nowotworów w zaawansowanym stadium to przyczyna niezgłaszania się do lekarza w odpowiednim czasie. Możemy wykonać badania przesiewowe jelita grubego i wykluczyć raka, ale rezygnujemy z nich, gdy dowiemy się, ze samo badanie nie polega na pobraniu krwi, a na kolonoskopii. Niestety wciąż rzadko korzystamy z badań profilaktycznych, a te mogą uratować nam życie.

Zobacz także:

3. Stosowanie probiotyków przy schorzeniach gastrologicznych

Gastrologia nie jest przeciwna stosowania probiotyków, ale należy ich wybór pozostawić w rękach lekarza. Probiotyki mają bardzo dobre działanie i prawie żadne lub bardzo niewielkie działania niepożądane. Choć probiotyk może okazać się bardzo przydatny na problemy z układem pokarmowym, to należy pamiętać, że ich działanie jest szczepozależne. Oznacza to, że działają one tylko na wybrane problemy z zakresu gastrologii. Dlatego też, wybierając konkretny probiotyk, należy skonsultować się z lekarzem. Dobrze dobrany probiotyk wspomoże leczenie wzdęć lub zespołu jelita drażliwego, ale inny probiotyk będzie miał lepsze działanie przy zaparciach lub biegunce.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze