Gastroenterologia – najczęstsze schorzenia, kiedy do lekarza

Gastroenterologia zajmuje się schorzeniami układu pokarmowego: żołądka, jelit, odbytu i przełyku, a także gruczołów trawiennych, takich jak wątroba i trzustka oraz dróg żółciowych. Jakie są najczęstsze schorzenia w gastroentrologii? Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?

1. Gastroenterologia – najczęstsze schorzenia

Objawy bólu brzucha to jedne z najczęstszych dolegliwości, na które cierpi człowiek. Nie zawsze jest to jednak niegroźna niestrawność. Poważne choroby, które leczy się gastroenterologii wykrywane są dość późno. Zapalne choroby jelit łatwo zlekceważyć w pierwszej fazie. Dopiero, gdy problem się pogłębia, zwracamy się do lekarza.

Schorzenia układu pokarmowego mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości.
Schorzenia układu pokarmowego mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Gastroentrologia zajmuje się schorzeniami układu pokarmowego. Bada również prawidłowy skład mikrobiomu oraz jego wpływu na procesy w organizmie, otyłość, depresję i samopoczucie człowieka.

Do najczęstszych schorzeń w gastroentrologii zaliczamy chorobę refluksową, z którą zgłasza się wielu pacjentów. Gastroentrologia zajmuje się również chorobą wrzodową i Helicobacter pylori, a także zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, jak na przykład zespół jelita nadwrażliwego. Zespół jelita drażliwego objawia się bólem brzucha i zaburzeniem wypróżniania. Mniejsza grupa chorych cierpi na uporczywe wzdęcia lub zaparcia, zaburzenia wchłaniania, zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Gastroentrologia zajmuje się również bardzo poważnymi przypadkami takimi jak nowotwory przewodu pokarmowego.

7 naturalnych sproszkowanych substancji dobrych dla jelit
7 naturalnych sproszkowanych substancji dobrych dla jelit [8 zdjęć]

Wzdęcia, zaparcia, uczucie pełności w brzuchu – z tymi objawami zmagamy się obecnie bardzo często. Powody...

zobacz galerię

2. Gastroenterologia – kiedy do lekarza?

Większość z nas może uznać ból brzucha za niegroźny. Uważamy zgagę za coś normalnego, gdy zjemy coś tłustego. Zażywamy wówczas jeden z leków bez recepty i bagatelizujemy fakt, że zgaga lub ból brzucha mogą być objawem poważnej choroby. Dlatego jeżeli zgaga pojawia się co najmniej raz w tygodniu i powtarza się regularnie, warto skonsultować się z lekarzem gastroenterologiem czy przypadkiem nie mamy do czynienia z chorobą refluksową. W przypadku biegunki, która nie mija po czterech dniach, również należy zaczerpnąć informacji u lekarza.

Gastroenterologia zajmuje się schorzeniami układu pokarmowego, ale to pacjent musi wpierw zgłosić się do specjalisty. Wykrywalność nowotworów w zaawansowanym stadium to przyczyna niezgłaszania się do lekarza w odpowiednim czasie. Możemy wykonać badania przesiewowe jelita grubego i wykluczyć raka, ale rezygnujemy z nich, gdy dowiemy się, ze samo badanie nie polega na pobraniu krwi, a na kolonoskopii. Niestety wciąż rzadko korzystamy z badań profilaktycznych, a te mogą uratować nam życie.

Zaskakujące źródła probiotyków
Zaskakujące źródła probiotyków [10 zdjęć]

Mianem probiotyków określamy zawarte w niektórych produktach żywnościowych żywe kultury bakterii lub...

zobacz galerię

3. Gastroenterologia – probiotyki

Gastroentrologia nie jest przeciwna stosowania probiotyków, ale należy ich wybór pozostawić w rękach lekarza. Probiotyki mają bardzo dobre działanie i prawie żadne lub bardzo niewielkie działania niepożądane. Choć probiotyk może okazać się bardzo przydatny na problemy z układem pokarmowym, to należy pamiętać, że ich działanie jest szczepozależne. Oznacza to, że działają one tylko na wybrane problemy z zakresu gastroenterologii. Dlatego też, wybierając konkretny probiotyk, należy skonsultować się z lekarzem. Dobrze dobrany probiotyk wspomoże leczenie wzdęć lub zespołu jelita drażliwego, ale inny probiotyk będzie miał lepsze działanie przy zaparciach lub biegunce.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.