Trwa ładowanie...

Gaviscon - działanie, wskazania, stosowanie i skutki uboczne

Avatar placeholder
20.06.2023 16:18
Gaviscon to produkt leczniczy zmniejszający objawy refluksu żołądkowo-przełykowego.
Gaviscon to produkt leczniczy zmniejszający objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. (Adobe Stock)

Gaviscon jest produktem leczniczym dostępnym w formie tabletek do rozgryzania i żucia oraz zawiesiny doustnej o smaku mięty, który stosuje się w przypadku pojawienia się objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Preparat działa poprzez tworzenie warstwy ochronnej, która zapobiega cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej z żołądka. Jak go stosować? Czy to bezpieczne?

spis treści

1. Co to jest Gaviscon?

Gaviscon to produkt leczniczy przeznaczony do leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Objawy zgagi i refluksu to głównie uczucie pieczenia w klatce piersiowej lub gardle po spożyciu posiłku, odbijanie i zgaga, piekący, kwaśny lub słony płyn w gardle oraz niestrawność, którym towarzyszy problem z przełykaniem, także ucisk za mostkiem, wzdęcia, odbijanie.

Dolegliwości pojawiają się najczęściej po posiłkach, głównie tłustych i ostrych bądź obfitych lub spożytych przed pójściem spać lub w nocy. Mogą także dokuczać ciężarnym oraz pacjentom z objawami refluksowego zapalenia ściany przełyku.

2. Jak działa Gaviscon?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Główne składniki leków Gaviscon to alginian sodu, który pochodzi z naturalnych wodorostów pozyskanych w zrównoważony sposób wzdłuż wybrzeży Norwegii oraz wodorowęglan potasu.

Alginian sodu tworzy żelową barierę ochronną utrzymującą się na powierzchni treści żołądkowej. To zapobiega cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej z żołądka i powoduje zmniejszenie bólu oraz uczucia dyskomfortu w gardle i jamie ustnej. Wodorowęglan sodu odpowiada za unoszenie warstwy żelu nad treścią żołądkową, a węglan wapnia ją wzmacnia.

Substancje w żołądku działają dwutorowo. Nie tylko tworzą warstwę ochronną na powierzchni kwaśnej zawartości żołądka, dzięki czemu jest ona utrzymywana z dala od wrażliwych ścianek górnej części przewodu pokarmowego, ale i obniżają wydzielanie kwasu. Działanie utrzymuje się do 4 godzin.

3. Gaviscon - preparaty

W aptekach można nabyć Gaviscon w postaci zawiesiny oraz tabletek do rozgryzania i żucia w różnych wielkościach opakowań. Są dostępne bez recepty. To:

  • Gaviscon o smaku mięty, zawiesina doustna, 150 ml,
  • Gaviscon o smaku mięty, zawiesina doustna, 300 ml,
  • Gaviscon o smaku mięty TAB, tabletki do rozgryzania i żucia, 16 sztuk,
  • Gaviscon o smaku mięty TAB, tabletki do rozgryzania i żucia, 24 sztuk,
  • Gaviscon o smaku mięty TAB, tabletki do rozgryzania i żucia, 48 sztuk.

4. Skład Gaviscon

Substancjami czynnymi leku Gaviscon są alginianu sodu (Natrii alginas), wodorowęglan sodu (Natrii hydrogenocarbonas) oraz węglan wapnia (Calcii carbonas).

Każda tabletka Gaviscon zawiera:

  • 250 mg alginianu sodu,
  • 133,5 mg wodorowęglanu sodu,
  • 80 mg węglanu wapnia.

Substancje pomocnicze: mannitol (E421), makrogol 20 000, kopowidon, aspartam (E951), aromat mięty pieprzowej, magnezu stearynian oraz acesulfam potasowy.

Dawka 10 ml zawiesiny Gaviscon zawiera:

  • 500 mg alginianu sodu,
  • 267 mg wodorowęglanu sodu,
  • 160 mg węglanu wapnia.

Substancje pomocnicze leku to karbomer 974P, metylu (E218) i propylu (E216) parahydroksybenzoesan, sacharyna sodowa, sodu wodorotlenek, aromat miętowy nr 4, aromat miętowy nr 5 oraz woda oczyszczona.

5. Gaviscon - stosowanie i dawkowanie

Gaviscon, niezależnie od formuły, stosuje się doustnie, zawsze w przypadku wystąpienia objawów. Tabletkę należy rozgryźć i przeżuć przed połknięciem. Jeśli chodzi o dawkowanie tabletek, to u osób dorosłych oraz dzieci w wieku 12 lat i powyżej stosuje się od 2 do 4 tabletek po posiłkach i przed snem, do 4 razy na dobę.

W przypadku zawiesiny zwykle stosowana dawka leku Gaviscon u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia wynosi od 10 - 20 ml w przypadku wystąpienia objawów po posiłkach i przed snem (do 4 razy na dobę). Jeśli objawy nie ustąpią po 7 dniach leczenia, należ skonsultować się z lekarzem.

6. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Gaviscon jest lekiem dobrze tolerowanym i bezpiecznym. Można go używać nawet podczas ciąży i karmienia piersią. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat jest możliwe jedynie po konsultacji z lekarzem.

Preparatów Gaviscon nie można przyjmować jedynie w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Lek zawiera sód i wapń, metylu parahydroksybenzoesan (E218) i propylu parahydroksybenzoesan (E216), które mogą wywołać reakcje alergiczne.

Gaviscon, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Te zdarzają się jednak bardzo rzadko. Możliwe skutki uboczne to reakcje alergiczne na składniki leku (wysypka, świąd, duszności, zawroty głowy, obrzęk twarzy ust, języka lub gardła).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze