Trwa ładowanie...

GBS - wskazania, interpretacja, dodatni GBS

U każdej kobiety w ciąży obligatoryjnie wykonuje się badanie GBS, które wykrywa paciorkowce z grupy GBS w pochwie. Są one niezwykle niebezpieczne dla mającego narodzić się dziecka, gdyż mogą wywołać u noworodka zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę. Kiedy należy wykonać badanie GBS oraz jak interpretować wynik? Co zrobić, gdy jest dodatni?

spis treści

1. GBS - wskazania

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, by badanie GBS (przesiewowy test mikrobiologiczny) wykonać u każdej kobiety między 35. a 37. tygodniem ciąży, zwłaszcza jeśli mogą urodzić przed terminem, leczą się na cukrzycę lub urodziły już zakażone dziecko.

Zobacz film: "Jakie badania należy wykonać w ciąży?"

Co ważne, badanie GBS wykonuje się przy każdej ciąży, nawet jeśli poprzednio wyniki były ujemne.

#dziejesienazywo: Czy wszystkie kobiety w ciąży powinny wykonywać badanie tarczycy? (WIDEO)
#dziejesienazywo: Czy wszystkie kobiety w ciąży powinny wykonywać badanie tarczycy? (WIDEO)

Czy kobiety w ciąży powinny wykonywać badania pod kątem niedoczynności tarczycy? Jak często powinno

zobacz galerię

2. GBS - przebieg badania

Samo pobranie próbki do badania GBS nie jest bolesne, można je wykonać w niemal każdym gabinecie ginekologicznym. Nie jest wskazane użycie wziernika.

Lekarz lub położna pobiera próbkę z przedsionka pochwy oraz okolic odbytu, następnie umieszcza je na podłożu transportowym.

Na wynik badania GBS czeka się ok. 5-6 dni. Należy go dołączyć do karty ciąży i okazać w szpitalu przed rozpoczęciem akcji porodowej.

3. GBS - wpływ paciorkowców GBS na noworodka

Paciorkowce GBS (Streptococcus agalactie, ang. group B streptococcus) bytują w przewodzie pokarmowym.

Zdarza się jednak, że przedostają się do pochwy oraz cewki moczowej, nie dając przy tym żadnych objawów. I o ile dla samej kobiety nie są z reguły niebezpieczne, o tyle dla noworodka stanowią bardzo poważne zagrożenie.

Jeśli w chwili porodu drogami natury przeniosą się na dziecko, mogą wywołać u niego zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, zapalenie dróg moczowych, a w konsekwencji – sepsę.

Trzeba jednak zaznaczyć, że tego rodzaju komplikacje nie rozwijają się u wszystkich zainfekowanych noworodków (częstość zachorowań wynosi 2-4 na 1000 żywo urodzonych dzieci).

Zobacz także:

4. GBS - interpretacja wyniku

4.1. Interpretacja badania GBS - GBS ujemny

Jeśli wynik wskazywać będzie GBS ujemny, oznacza to, że w pochwie kobiety nie ma paciorkowców i poród drogami natury będzie bezpieczny.

4.2. Interpretacja badania GBS - GBS dodatni

GBS dodatni wskazuje, że na obecność bakterii w drogach rodnych. Szacuje się, że w Polsce 10-30 proc. kobiet jest nosicielem bakterii GBS.

Wynik badania GBS jest dla lekarza bardzo istotną wskazówką. Jeśli budzi niepokój, w szpitalu mogą zostać wdrożone właściwe działania, które zminimalizują ryzyko przeniesienia bakterii na dziecko w chwili porodu.

5. Dodatni GBS - leczenie

W przypadku dodatniego wyniku GBS zastosowanie znajduje antybiotykoterapia okołoporodowa. Kobieta otrzymuje penicylinę G (dożylnie) na początku porodu. Wcześniejsze podawanie leków nie ma sensu.

Są też sytuacje, kiedy wynik GBS jest ujemny, a lekarze mimo to decydują się włączyć leczenie. Dzieje się tak, gdy u któregoś z wcześniej urodzonych noworodków wystąpiło zakażenie Streptococcus agalactie lub bakterie odnaleziono w moczu na którymkolwiek etapie ciąży.

Penicylinę podaje się profilaktycznie również wówczas, gdy wynik GBS nie jest znany, bo poród rozpoczął się przed wykonaniem badania lub gdy od momentu pęknięcia błon płodowych do chwili zgłoszenia się ciężarnej do szpitala upłynęło więcej niż 18 godzin.

Mimo to, iż badanie GBS jest niezwykle ważne, nie każdy ginekolog zleca jego wykonanie (takie sytuacje zdarzają się jednak niezmiernie rzadko). Warto wówczas poprosić o skierowanie (lekarz nie powinien odmówić jego wystawienia).

Koszt wykonania badania GBS prywatnie to ok. 50-100 zł.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza