Gdy idziesz na basen, jacuzzi, stosujesz antykoncepcję - bądź kwaśna!
Współczesna kobieta wie, że powinna liczyć przede wszystkim na siebie. Bycie konsekwentną ma swoje zalety – trzymanie się ustalonych przez siebie zasad dodaje pewności siebie. Mówi się, iż grzeczne kobiety nie awansują, a obojętne spadają na dno. Dlatego ty miej własne zdanie, bądź twarda i kwaśna także w środku. Kwaśność to domena kobiecości, która daje ci wolną rękę, swobodę w działaniu i brak wielu ograniczeń.
Kwaśność ciała i okolic intymnych jest bardzo pożądana! Niskie pH sprawia, że kobieta jest odporna na chorobotwórcze bakterie i grzyby, w tym także te z basenu czy od partnera.
1. Przyczyny częstych infekcji intymnych u kobiet
Zdrowie intymne jest dla kobiety niezwykle ważne ‒ aby je osiągnąć, należy zadbać o utrzymanie niskiego kwaśnego pH.
Niemal każdego dnia kobieta jest narażona na zakażenie pochwy. Wystarczy osłabienie, niewielkie nawet błędy w higienie intymnej (stosowanie mydła zamiast delikatnego płynu o niskim pH, mycie okolic narządów płciowych gąbką, irygacje pochwy), by doszło do zmniejszenia ilości bakterii kwasu mlekowego pochwy i podwyższenia pH. Stąd tylko krok dzieli kobietę od nadmiernego namnażania się patogenów i wystąpienia objawów infekcji. Do zaburzenia flory bakteryjnej pochwy może dojść nawet przy właściwej higienie intymnej, w związku z przyjmowaniem doustnej antykoncepcji lub antybiotyków. Gdy pH pochwy rośnie, kobieta staje się bardziej podatna na zakażenia, a styczność z bakteriami i grzybami (np. na basenie lub w jacuzzi) w krótkim czasie może doprowadzić do rozwoju infekcji intymnej. Ryzyko zakażeń jest większe w przypadku kobiet, które są aktywne seksualnie, ale w trakcie zbliżenia nie stosują prezerwatywy. Sperma ma bowiem odczyn obojętny i podwyższa pH pochwy.
Jak utrzymać stałe niskie pH? Okolice intymne można zakwaszać za pomocą preparatów probiotycznych.
2. Jak uniknąć nawrotów infekcji intymnych?
Zasadą numer jeden ochrony siebie jest stałe utrzymanie niskiego pH. Jeśli kobieta zmaga się z nawrotami zakażeń układu rozrodczego w związku z trybem życia (częste wizyty na basenie lub w saunie) lub aktywnością seksualną bez właściwego zabezpieczenia, po zakończeniu leczenia powinna szczególnie zadbać o profilaktykę infekcji intymnych. Jak to zrobić?
- Każdego dnia myj okolice narządów płciowych żelem lub płynem do higieny intymnej o odpowiednio niskim pH. Nie stosuj preparatów zapachowych.
- Myj okolice intymne od przodu do tyłu, by nie doszło do migracji patogenów z odbytu do pochwy.
- Nie próbuj usuwać bakterii z pochwy za pomocą irygacji – flora bakteryjna jest niezwykle ważna dla zachowania dobrego stanu zdrowia pochwy.
- Przed pójściem na basen zastosuj żel probiotyczny na okolice intymne, by zakwasić je i zwiększyć ochronę przed patogenami.
- Nie myj okolic narządów płciowych gąbką ani myjką – to siedliska bakterii.
- W czasie miesiączki szczególnie dbaj o higienę intymną – często zmieniaj tampony lub podpaski, myj się kilka razy dziennie i odświeżaj chusteczkami nawilżającymi o niskim pH.
- Do osuszania okolic intymnych używaj oddzielnego ręcznika.
- Jeśli wydzielina z pochwy jest skąpa, nie stosuj wkładek higienicznych, które utrudniają przepływ powietrza do pochwy i zwiększają ryzyko infekcji.
- Jeżeli jesteś aktywna seksualnie, a masz za sobą leczenie infekcji intymnej, upewnij się, że twój partner również poddał się kuracji. W przeciwnym razie może cię zarazić.
- Nie rezygnuj z prezerwatyw, nawet podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.
- Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę oraz luźne spódnice zamiast obcisłych spodni ze sztucznych tkanin. Dostęp powietrza jest korzystny dla zdrowia intymnego.
- Stosuj probiotyki zawsze wtedy, gdy istnieje ryzyko wyjałowienia organizmu z pożytecznych bakterii.
Zdrowie intymne powinno być priorytetem dla każdej kobiety. Dzięki właściwym działaniom profilaktycznym można bowiem uniknąć infekcji intymnych oraz ich nawrotów. Bycie kwaśną jest w modzie!
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.