Gdy noworodek nie chce jeść
Noworodek w domu to wiele radości, ale i wiele nowych obowiązków. Maleństwo trzeba przewijać, uspokajać, kiedy płacze (a płacze często!) i karmić co 2-3 godziny. Przez pierwsze tygodnie życia dziecka zaleca się karmienie piersią, co zapewnia mu wszystkie potrzebne do rozwoju składniki. Co jednak robić, gdy noworodek nie chce jeść? Jak się wtedy zachować? Dowiesz się o tym z poniższego artykułu.
1. Co robić, gdy noworodek nie chce jeść?
- Krok 1. Aby karmienie piersią było skuteczne, zarówno ty, jak i dziecko powinniście czuć się komfortowo. Miejsce karmienia ma być spokojne i ustronne. Dobrze jest wybrać sobie swój kącik w domu, gdzie jest cicho i spokojnie. W miejscu, gdzie jest głośno lub np. temperatura jest zbyt niska czy wysoka, dziecko może po prostu płakać i nie dać się uspokoić.
- Krok 2. Pozycja dziecka podczas karmienia piersią także jest ważna. Noworodek nie może być karmiony, leżąc płasko. Unieś mu główkę. Jeśli nadal są problemy – unieś go do pozycji „siedzącej”. Ułóż dziecko tak, aby noskiem niemal dotykało twojego sutka. Dotknij sutkiem górnej wargi dziecka, a gdy otworzy buzię, wsuń mu sutek oraz jego otoczkę do ust.
- Krok 3. Czasami pomaga lekkie ściśnięcie piersi, aby sutek bardziej wystawał. Dziecku będzie wtedy łatwiej ssać.
- Krok 4. W czasie jedzenia do brzuszka noworodka może dostać się powietrze. Wtedy dziecku powinno się odbić. Jeśli widzisz, że w piersi jest jeszcze dużo pokarmu, a dziecko odsuwa główkę albo zasypia – przytul je i lekko poklep po plecach. Kiedy mu się odbije, przystaw go do piersi ponownie. Możesz powtarzać to kilkakrotnie podczas jednego karmienia.
- Krok 5. Co zrobić, żeby dziecko nie zasnęło, zanim się nasyci? Dziecko opatulone najczęściej zasypia – dlatego poczekaj z otulaniem do momentu, aż skończysz karmienie. Możesz przecierać główkę i brzuszek dziecka wilgotną szmatką. Uczucie lekkiego chłodu obudzi dziecko. Noworodek nie zasypia przy karmieniu, kiedy czuje chłód. Głaskaj maleństwo, aby nie zasnęło. Karmienie noworodka to także budowanie więzi między tobą a twoim dzieckiem. Najbardziej „budzące” dla noworodka jest głaskanie stópki od pięty do palców, wywołuje to odruch noworodkowy – unoszenia palców stóp do góry i podkurczania łaskotanej nóżki.
- Krok 6. A co jeśli nie możesz karmić piersią, a dziecko nie chce jeść z butelki? Oprócz kilku powyższych rad, możesz spróbować poruszać smoczkiem w buzi dziecka. Pamiętaj, że istnieje coś takiego jak odruchy noworodkowe. Jednym z nich jest odruch ssania po dotknięciu podniebienia dziecka.
Co robić, gdy noworodek nie chce jeść? Przede wszystkim zachowaj spokój i nie panikuj. Może maluch jest po prostu zmęczony. Karmienie noworodka zazwyczaj odbywa się „na zawołanie”, czyli wtedy, kiedy dziecko zaczyna dawać pierwsze oznaki głodu (płacz to oznaka dużego głodu, zwracaj uwagę na wcześniejsze oznaki, ruchy ust dziecka – czasem wydaje mlaskające dźwięki, czasem wygląda jakby ssało). Jeżeli nie domaga się jedzenia aż 4 godziny – obudź je i zastosuj się do powyższych rad.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.