Trwa ładowanie...

GGT – występowanie, badania, kiedy wykonać

Lek. Mateusz Nawrocki
30.03.2021 23:35
GGT – występowanie, badania, kiedy wykonać
GGT – występowanie, badania, kiedy wykonać

GGTP, GGT, gamma-glutamylotranspeptydaza – te określenia dotyczą tej samej cząsteczki chemicznej. Stanowi jeden z parametrów ocenianych podczas badania krwi – wiele mówi o naszym stanie zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem kondycji wątroby.

spis treści

1. GGT – występowanie

GGTP występuje głównie w błonach komórkowych różnych narządów. Mowa głównie o wątrobie, trzustce, nerkach, jelitach, czy też gruczole krokowym (prostata). Co ciekawe może znajdować się również płynie mózgowo-rdzeniowym (PMR).

Jak widać rozpowszechnienie GGT w organizmie jest bardzo duże. Nie mniej jednak, najczęściej jej stężenie oznacza się we krwi w celu sprawdzenia funkcji wątroby.

2. GGT – badania

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

GGT stanowi jeden z parametrów, który oznacza się w przypadku analizy funkcji wątroby. Często wykonuje się badanie GGT razem z oznaczeniem ASPAT (aminotransferaza asparaginowa) oraz ALAT (aminotransferaza alaninowa). Wszystkie to oznaczenia wchodzą w skład tak zwanych prób wątrobowych.

Aby badanie było miarodajne, konieczne jest, aby pacjent był na czczo (przynajmniej 8 godzin bez posiłku), najlepiej po wypoczynku nocnym. W praktyce badania te pobiera się rano, przed śniadaniem. Oznaczenie poziomu GGT nie różni się w swojej istocie od oznaczania innych parametrów pobieranych z krwi. Oznaczenie poziomu GGT należy do czułych testów.

Badania krwi - Aminotransferaza asparaginowa (AspAT)
Badania krwi - Aminotransferaza asparaginowa (AspAT)

Aminotransferaza asparaginowa (AspAT) jest ważnym enzymem biorącym udział w metabolizmie aminokwasów.

zobacz galerię

3. GGT – kiedy wykonać badanie?

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie czy warto wykonywać oznaczenie GTT. Dostępnych jest wiele testów, które oznacza się właśnie z krwi. Niektóre z nich są jednak mało czułe i nie niosą za sobą dużej wartości diagnostycznej. Jak jest w przypadku GGT? Generalnie rzecz biorąc oznaczenie GGT we krwi jest testem czułym. Najczęściej lekarze zlecają jego wykonanie w przypadku chorób wątroby jej uszkodzenia na skutek różnych procesów chorobowych.

GGT oznacza się także w przypadku stłuszczenia wątroby, jej zapalenia, czy też w przypadku cholestazy czy zastoju żółci. Cholestazę można oczywiście jeszcze szerzej klasyfikować – na cholestazę wewnątrz- i zewnątrzwątrobową. Co ciekawe, poziom GGT mogą podwyższać również niektóre leki.

Poziom GGTP ocenia się z krwi
Poziom GGTP ocenia się z krwi (123RF)

Chociaż prawidłowe normy dotyczące GGT są ogólnodostępne, to każdy wynik należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Istnieją różne stany chorobowe, nawet przejściowe, które mogą przyczyniać się do zwiększenia poziomu GGT. Z tego względu nie należy samemu interpretować wyników, a skonsultować je z lekarzem. Zawsze należy zastanowić się czy wzrost poziomu GTT koreluje również z stanem pacjenta i ewentualnymi objawami.

Oznaczenie poziomu GGT spełnia podstawowe warunki dobrego testu – jest ogólnodostępne, łatwe do wykonania, tanie i daje obiektywne wyniki, szczególnie w korelacji z innymi badaniami. Oczywiście na podstawie oznaczenia poziomu GGT nie można postawić jednoznacznego rozpoznania, może okazać się konieczne wykonanie innych badań, ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki obrazowej - chodzi głównie o USG (badanie ultrasonograficzne), które jest również szybkim i tanim badaniem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze