Trwa ładowanie...

Ginkofar - wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane

 Kinga Olchowy
03.04.2020 14:53
Ginkofar pomaga poprawić zdolności poznawcze - pamięć i koncetrację
Ginkofar pomaga poprawić zdolności poznawcze - pamięć i koncetrację (iStock)

Ginkofar to lek stosowany w celu poprawienia zdolności poznawczych, szczególnie pamięci i koncentracji. To produkt naturalny, stworzony ze składników ziołowych. Przeznaczony jest przede wszystkim dla seniorów, niemniej można go stosować także u osób młodych. Jak działa i czy jest bezpieczny? Zobacz, czy potrzebujesz go Ty lub ktoś z Twoich bliskich.

spis treści

1. Co to jest Ginkofar i kiedy się go stosuje?

Ginkofar to ziołowy preparat stosowany w przypadku obniżonej sprawności umysłowej, szczególnie u seniorów.

Substancją czynną leku jest wyciąg z liścia miłorzębu. Substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, powidon, krospowidon, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000, talk, tlenek żelaza żółty (E 172).

Zobacz film: "Opracował dietę dla mamy, która choruje na demencję"

Ginkofar jest dostępny bez recepty. Stosuje się go, aby poprawić pamięć, koncentrację i zdolności percepcyjne. Sprawdzi się także w łagodzeniu objawów niewielkiej demencji.

1.1. Jak działa Ginkofar?

Lek swoje działanie opiera na usprawnieniu przepływu krwi w mózgu. Rozszerza także ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu zapobiega zlepianiu się płytek krwi. Wszystko to ma na celu poprawę pamięci i koncentracji, a także zwiększenie wydolności percepcyjnej.

Swoje działanie Ginkofar zawdzięcza liściom miłorzębu, w którym zawarte są korzystnie działające glikozydy, ginkogolidy oraz bilbalid.

2. Dawkowanie leku Ginkofar

Ginkofar należy stosować trzy razy dziennie, przyjmując po 2 tabletki za każdym razem. Należy popić je dużą ilością letniej wody. Najlepiej przyjmować lek po posiłku.

Aby zobaczyć pozytywne efekty działania Ginkofaru, dobrze jest stosować go przez okres około 8 tygodni. Po tym czasi powinny pamięć i koncentracja powinny znacznie się poprawić. Jeśli po 3 miesiącach codziennego stosowania według zaleceń nie nastąpi poprawa lub problem nasili się, należy poradzić się lekarza pierwszego kontaktu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Przeciwwskazania do stosowania Ginkofaru

Należy pamiętać, że lek Ginkofar stosuje się tylko u dorosłych. Nie należy stosować go u dzieci poniżej 12 roku życia. W przypadku osób pomiędzy 12 a 18 rokiem życia najpierw należy poradzić się lekarza.

Leku nie należy stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek jego składnik aktywny bądź pomocniczy. Nie powinno się stosować Ginkofaru także w ciąży i okresie karmienia piersią.

4. Możliwe skutki uboczne leku Ginkofar

Działania niepożądane, wynikające ze stosowania Ginkofaru, nie pojawiają się często i zwykle mają związek z przedawkowaniem leku.

Niemniej czasem mogą pojawić się skutki uboczne w postaci bólu i zawrotów głowy, a także doleglwiości ze strony ukłądu pokarmowego.

4.1. Interakcje z innymi lekami

Ginkofar może wchodzić w niekorzystne interakcje z takimi środkami, jak:

  • leki przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe,
  • nifedypina,
  • talinol (stosowany w przypadku chorób serca i nadciśnienia),
  • efawirenz (stosowany w leczeniu zakażen wirusem HIV),
  • dabigatran.

5. Cena i dostępność leku Gikofar

Ginkofar jest ogólnodostępny w aptekach. Nie potrzebujemy na niego recepty. Jego cena waha się w granicach 20 złotych za 60 tabletek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze