Trwa ładowanie...

GIS ostrzega. Groźną chorobą możesz zarazić się od własnego psa

Avatar placeholder
14.08.2023 14:02
Możesz zarazić się od własnego psa. Prosty sposób pozwoli ci zmniejszyć ryzyko
Możesz zarazić się od własnego psa. Prosty sposób pozwoli ci zmniejszyć ryzyko (Getty Images)

Bąblowica to jedna z wielu z chorób, które mogą rozwijać się w naszym organizmie niepostrzeżenie. Niekiedy diagnoza następuje dopiero po kilku latach od zakażenia. Do infekcji może doprowadzić nasz własny pies.

spis treści

1. Choroba, którą możesz zarazić się od psa

Bąblowica to choroba odzwierzęca wywoływana przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Nazwyana jest także "chorobą niemytych jagód", a do zakażenia może dojsć poprzed kontakt z zainfekowanym zwierzęciem.

Groźny pasożyt może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat. Najczęściej rozpoczyna się w wątrobie, ale może rozprzestrzenić się także do mózgu, płuc lub innych narządów. GIS ostrzega, że do zakażenia może także doprowadzić nasz własny pies.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

"Jaja tasiemców dostają się do organizmu człowieka zarówno przez bliski kontakt z tymi zwierzętami (np. głaskanie) i przeniesienie jaj do ust za pośrednictwem brudnych rąk, jak i spożycie skażonej jajami tasiemca żywności (np. niemyte owoce runa leśnego) lub skażonej wody. Zarażenie jest realne w wielu regionach naszego kraju, także na terenach miejskich i podmiejskich, ze względu na pogłębiające się zjawisko powszechnego występowania lisów" – pisze Główny Inspektorat Sanitarny w raporcie.

2. Profilaktyka bąblowicy

Jaja tasiemca wydalane przez wilki i lisy występują powszechnie. Zwierzęta domowe i gospodarskie, a także woda, warzywa i owoce mogą doprowadzić do zakażenia. Jaja Echinococcus granulosus są w stanie przetrwać niskie temperatury.

Z kolei Echinococcus multilocularis może trafić na sierści naszego pupila. Eksperci apelują, by zachować niezbędne środki ostrożności. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej higienie - dokładne mycie warzyw i owoców to podstawa.

Regularne odrobaczanie zwierząt domowych pomaga zmniejszyć ryzyko infekcji i chroni naszego pupila. Podczas pobytu w lesie należy unikać spożywania niemytych owoców. Częste mycie rąk również drastycznie redukuje prawdopodobieństwo zachorowania.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze