GIS wycofuje kwas chlebowy. Podano powód
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu określonych partii kwasu chlebowego. Powodem jest stwierdzenie w nich glutenu. Spożycie tych produktów może być niebezpieczne dla osób z alergią lub nietolerancją na gluten.
Który kwas wycofano?
Kwas chlebowy to tradycyjny napój fermentowany, pochodzący ze wschodniej Europy (szczególnie popularny w Rosji, na Ukrainie, Litwie, Białorusi i w Polsce). Powstaje w wyniku fermentacji chleba, najczęściej żytniego, z dodatkiem drożdży i/lub bakterii kwasu mlekowego.
Wycofanie GIS dotyczy kwasu chlebowego tradycyjnego, na miodzie oraz z konopią, wszystkie w butelkach 330 ml. Ich producentem jest A. Dadusz, P. Oleszczak EKO-NATURA s.c., Kopyść 48, 98-100 Łask.
"W wyniku działań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono niezgodność w zakresie zawartości glutenu w określonych poniżej partiach kwasów chlebowych oznakowanych jako produkty bezglutenowe (GLUTEN FREE)" - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
Objawy zatrucia dioksynami
GIS podkreśla, że "spożycie tych produktów przez osoby z alergią bądź nietolerancją na gluten może wywołać u nich wystąpienie reakcji alergicznej".
Poniżej prezentujemy szczegóły dotyczące wycofanych partii produktu:
- Kwas chlebowy tradycyjny 330 ml
Numer partii: A012026
Data minimalnej trwałości: 01/2026
- Nazwa produktu: Kwas chlebowy tradycyjny na miodzie 330 ml
Numer partii: A112026
Data minimalnej trwałości: 11/2026
- Nazwa produktu: Cannabis bread drink - Kwas chlebowy z konopią 330 ml
Numer partii: A012026
Data minimalnej trwałości: 01/2026.
Nadzór Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że zarówno producent, jak i odpowiednie organy kontroli podjęli odpowiednie działania. Producent rozpoczął procedurę wycofywania zakwestionowanych partii produktów, a Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje przebieg tego procesu.
GIS zalecił również ostrożność konsumentom - osoby cierpiące na alergię lub nietolerancję glutenu nie powinny spożywać napojów wymienionych w komunikacie.
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.