Glimbax – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Glimbax to roztwór do płukania jamy ustnej i gardła. Stosuje się go, gdy pojawiają się dokuczliwe objawy stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł, gardła i migdałków. Jak działa Glimbax? Co warto o nim wiedzieć?
1. Skład i działanie Glimbax
Glimbax jest roztworem stosowanym do płukania jamy ustnej i gardła o działaniu miejscowym. Stosowany w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Substancją czynną jest diklofenak, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeden mililitr płynu zawiera 0,74 mg Diclofenacum (diklofenak w postaci kwasu).
Jak działa Glimbax? Podczas płukania jamy ustnej substancja czynna przenika przez powierzchnie błon śluzowych i gromadzi się w zmienionych zapalnie tkankach znajdujących się poniżej. Glimbax, po dotarciu do miejsca, które wywołuje ból i dyskomfort, zmniejsza stan zapalny i łagodzi dolegliwości. Substancje pomocnicze roztworu to benzoesan sodu, czerwień koszenilowa (E124), cholina, sorbitol, edetynian sodu, acesulfam potasowy, naturalny aromat brzoskwiniowy, naturalny aromat miętowy, woda oczyszczona.
2. Wskazania do stosowania roztworu
Substancja czynna Glimbax – diklofenak jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, dlatego roztwór wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne podczas stosowania miejscowego w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła diklofenak. Przynosi ulgę w wielu schorzeniach obejmujących jamę ustną.
Wskazania do stosowania Glimbax obejmują objawy stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł, gardła i migdałków (to na przykład objawy zapalenia dziąseł, zapalenia jamy ustnej, zapalenia gardła), bolesne zmiany w jamie ustnej, a także ból po zabiegu stomatologicznym czy objawy podrażnienia mechanicznego, takich jak ból podczas noszenia protezy zębowej czy aparatu ortodontycznego.
3. Jak stosować Glimbax?
Jak stosować Glimbax? Wystarczy odmierzyć 15 ml (jedną miarkę) płynu Glimbax (nierozcieńczonego lub rozcieńczonego niewielką ilością wody), płukać jamę ustną przez 30-60 sekund, następnie roztwór wypluć. Zaleca się stosowanie roztworu do płukania jamy ustnej i gardła od 2 do 3 razy na dobę.
Jeżeli dokuczliwe objawy nie miną po 7 dniach stosowania roztworu bądź się nasilą, należy skontaktować się z lekarzem.
4. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne
Preparatu Glimbax nie może być stosowany przez:
- dzieci poniżej 14. roku życia,
- osoby z nadwrażliwością na substancję czynną lub substancje pomocnicze wchodzące w skład roztworu,
- pacjentów, u których podanie kwasu acetylosalicylowego lub innych leków hamujących syntezę prostaglandyn (z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych) było bądź może stać się przyczyną napadu astmy, pokrzywki lub alergicznego nieżytu nosa,
- kobiety w ciąży i karmiące dzieci piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem tego leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Stosując Glimbax trzeba zachować środki ostrożności. Należy pamiętać, by unikać kontaktu preparatu płynu z oczami. Płynu nie wolno połykać (choć przypadkowe, nieumyślne połknięcie jednej dawki roztworu do płukania jamy ustnej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia).
Lek Glimbax należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub informacją zawartą w tej ulotce. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się ze specjalistą. Należy powiedzieć mu o przyjmowanych lekach, także tych, które są wydawane bez recepty.
Glimbax może powodować działania niepożądane. Preparat zawiera benzoesan sodu i czerwień koszenilową, które powodują podrażnienie błon śluzowych, stąd może powodować reakcje alergiczne. Mogą również pojawić się objawy podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej lub dojść do rozwoju reakcji nadwrażliwości. W takim przypadku należy przerwać stosowanie preparatu i zastosować odpowiednie leczenie.
5. Cena i opinie o leku Glimbax
Roztwór Glimbax kosztuje nieco więcej niż 20 zł za butelkę zawierającą 200 mililitrów płynu. Produkt cieszy się dobrą opinią. Nie wszystkim odpowiada jego smak, ale większość użytkowników zwraca uwagę na skuteczność i szybkość działania. Produkt uśmierza nawet silny ból gardła czy dziąseł, znieczula i zwalcza stan zapalny. Pacjenci podkreślają jednak, że bardzo ważne jest regularne płukanie jamy ustnej 3 razy dziennie przez około minutę.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.