Przejdź na WP

Glista ludzka - zakażenie, objawy glistnicy, leczenie

Glista ludzka jest pasożytem często występującym na naszych dłoniach. W tym wypadku powiedzenie „częste mycie skraca życie” jest nietrafione. Okazuje się, że częste mycie zwłaszcza rąk może uchronić przed pojawieniem się w naszych organizmach niechcianych lokatorów w tym również glisty ludzkiej, czyli pasożyta, którego obecność w ludzkim ciele prowadzi do rozwoju glistnicy. Czym jest i jak rozpoznać, że na dobre zadomowiła się w naszym ciele?

Zobacz film: "Jak pozbyć się biegunki?"

spis treści

1. Glista ludzka - charakterystyka

Glista ludzka to pasożyt zaliczany do gatunku obleńców, którego ulubionym środowiskiem do życia i dalszego rozwoju jest jelito cienkie. Wygląd glisty ludzkiej przypomina nam znaną z podwórka dżdżownicę mieszkającą w ziemi.

Długość glisty ludzkiej oscyluje od 25 do 40 cm i jest zwężona po obu końcach. Na jednym z nich znajduje się otwór gębowy glisty ludzkiej, którym przyczepia się do ścian jelit, żywiąc się treściami pokarmowymi.

Odpowiednie środowisko do życia powoduje, że glista ludzka może znajdować się w ludzkim organizmie nawet 1,5 roku, chyba że wcześniej zostanie usunięta. Szybkie działanie po wykryciu obecności glisty ludzkiej w jelitach jest ważne, ponieważ samice glisty mogą składać w jelitach nawet 200 tysięcy jajeczek dziennie.

Migreny są jednym z objawów zakażenia glistą ludzką
Migreny są jednym z objawów zakażenia glistą ludzką (Shutterstock)

2. Glista ludzka - zakażenia

Glistnica, czyli choroba wywołana przez glistę ludzką, jest zwana także „chorobą brudnych rąk”. To właśnie nieodpowiednią higienę osobistą uznaje się za najczęstszą przyczynę powstawania tej pasożytniczej choroby. Szacuje się, że w Polsce choruje na glistnicę od 1 do 18 proc. populacji.

Najczęściej zapadają na glistnicę osoby, które nie myją rąk po skorzystaniu z toalety lub przed przystąpieniem do przygotowywania jedzenia.

Źródło jaj glisty ludzkiej to także nieumyte warzywa i owoce, woda z jeziora bądź stawu, a także piasek z piaskownicy, w której bawią się dzieci. To właśnie najmłodsi są najbardziej narażeni na zakażenie glistą ludzką, ponieważ nie zdają sobie sprawy z konieczności przestrzegania higieny.

Połknięte jaja glisty ludzkiej, dostając się do układu pokarmowego, zaczynają przeistaczać się w larwy, które przenikają przez błony naczyń krwionośnych i wędrują wraz z krwią po całym ciele.

Docierając do gardła, larwy glisty ludzkiej są ponownie połykane i dostają się do układu pokarmowego, przeistaczając się w dorosłą formę glisty ludzkiej, mogącą składać jaja w jelitach. Ich obecność jest możliwa do wykrycia już po tygodniu od połknięcia jaj glisty ludzkiej.

3. Glista ludzka - objawy

W początkowej fazie rozwoju glisty ludzkiej nie odczuwamy praktycznie żadnych objawów. Dopiero wzrost ilości pasożytów sprawia, że dolegliwości stają się coraz bardziej dokuczliwe.

Pojawiają się, gdy w organizmie zaczyna brakować składników mineralnych i witamin, prawidłowa praca układu pokarmowego zostaje zaburzona, a układ odpornościowy nie daje sobie rady z dużą ilością toksyn w organizmie spowodowanych rozkładaniem się obumarłych pasożytów.

Mity na temat chorób układu pokarmowego
Mity na temat chorób układu pokarmowego [10 zdjęć]

Naukowcy dopiero niedawno zaczęli rozumieć wiele, często bardzo skomplikowanych chorób, które mają wpływ...

zobacz galerię

Kiedy glisty ludzkie znajdują się w początkowej fazie rozwoju i wędrują po całym organizmie, chory może skarżyć się na bóle głowy, a nawet silne migreny, a także kaszel, trudności w oddychaniu, nudności, brak apetytu, bóle brzucha czy reakcję alergiczną na skórze.

Objawy glisty ludzkiej są często mylone z inną chorobą, ponieważ w tej fazie glistnicy kał osoby zakażonej nie zmienia się. W zaawansowanym stanie rozwoju glistnicy, czyli po 2–3 miesiącach od zakażenia, pojawiają się kolejne, bardziej niepokojące objawy glisty ludzkiej.

ZOBACZ TAKŻE:

Wśród niepokojących objawów glisty ludzkiej wymienia się biegunkę lub zaparcia, a także uciążliwe wzdęcia, zaburzenia snu, regularne wymioty, niestrawność, ból gardła, a nawet żółtaczkę spowodowaną wyniszczaniem wątroby przez pasożyty. 

Aby wykryć obecność glist ludzkich w organizmie chorego, wykonuje się badanie kału.

Warto jednak pamiętać, że niekiedy wynik badania może być ujemny, chociaż w rzeczywistości glisty ludzkie są obecne w organizmie chorego. Dzieje się tak, gdy glisty ludzkie nie są jeszcze dojrzałe do składania jaj lub są już za stare, obumierają i zaczynają się rozkładać. Najbardziej wiarygodne wyniki otrzymuje się po około 3 miesiącach od zakażenia pasożytem.

4. Glista ludzka - leczenie

Następstwem otrzymania dodatniego wyniku na obecność jaj glisty ludzkiej w kale powinna być konsultacja lekarska i rozpoczęcie leczenia zakażenia glistą ludzką. Na podstawie wyniku lekarz zaleci odpowiednie leczenie glistnicy.

W zakażeniu glistą ludzką leczenie najczęściej opiera się na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych, których działanie powoduje obumarcie glist i ich wydalenie. Warto jednak skuteczność leczenia farmakologicznego wspomóc medycyną naturalną.

Potwierdzone działanie w zakażeniu glistą ludzką ma leczenie np. olejem z pestek dyni oraz jedzenie produktów z rodziny cebulowych, czyli pora, czosnku i cebuli.

5. Glista ludzka - profilaktyka

Warto jednak przede wszystkim pamiętać o odpowiedniej profilaktyce przeciw pasożytom takim jak glista ludzka.

Dbajmy przede wszystkim o odpowiednią codzienną higienę. Regularne mycie rąk i odkażanie ich żelami antybakteryjnymi zapobiegnie przedostawaniu się jaj glisty do przewodu pokarmowego.

Pamiętajmy też o dokładnym myciu owoców i warzyw przed ich spożyciem. Unikajmy też picia wody nieprzegotowanej lub niebutelkowanej. I co najważniejsze – uczmy dzieci odpowiedniej higieny już od najmłodszych lat, dzięki temu będą wiedziały, że brudne ręce wkładane do buzi mogą być niebezpieczne dla ich zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy