Trwa ładowanie...

Głowa Meduzy. Objaw marskości wątroby i nadciśnienia wrotnego (WIDEO)

Głowa Meduzy to objaw marskości wątroby i nadciśnienia wrotnego. Choć jego nazwa brzmi egzotycznie, jest jednym z najczęściej występujących symptomów. Jak wygląda i dlaczego powstaje? Obejrzyj wideo.

Co to jest głowa meduzy? Głowa meduzy to charakterystyczny symptom, który daje chora wątroba. Jego nazwa wywodzi się z greckiego mitu o gorgonie Meduzie, która zamiast włosów miała wijące się węże. Jako objaw, głowa Meduzy może mieć różną wielkość i powodować powikłania. Skąd się bierze i o czym świadczy?

Zagrożone naczynia krwionośne spowodowany poszerzeniem się naczyń krążenia obocznego. Łaciński caput Medusae jest spowodowany poszerzeniem się naczyń krążenia obocznego. Krew, która nie zasila już wątroby tak, jak powinna, gromadzi się w innych naczyniach układu krwionośnego.

Naczynia te zmieniają się chorobowo w stanach poprzedzających marskość wątroby lub w jej zaawansowanym stadium. W strukturze wątroby zaczynają tworzyć się guzki i zaburza się funkcjonowanie układu naczyniowego. Marskość wątroby, oprócz objawu głowy Meduzy, charakteryzuje się ogólnych osłabieniem, chudnięciem, zanikiem mięśni, skazą krwotoczną i żółtaczką.

Nadciśnienie wrotne jest powikłaniem marskości wątroby. Krew, która napotyka w wątrobie przeszkodę, wpływa do żyły wrotnej, w której tworzy się ciśnienie oboczne. Mówiąc prościej, krew nie może znaleźć ujścia, więc krąży w tę i z powrotem powodując wzrost ciśnienia w żyle wrotnej.

Żyła wrotna, próbując usunąć nadprogramowe ilości krwi, tworzy nowe kanały odprowadzania. Niestety, najczęściej powstają one w okolicach pępka i w przełyku, powodując jego żylaki. Usuwające krew, nowo powstałe połączenia powiększają naczynia powierzchni brzucha i żyłę przypępkową co daje objaw głowy Meduzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze