Główny czynnik raka tarczycy. Objaw może pojawić się na twarzy
Rak tarczycy należy do stosunkowo rzadko występujących nowotworów. Czterokrotnie częściej atakuje kobiety, a jedna piąta zachorowań dotyczy osób młodych - poniżej 30. roku życia. Jakie mogą być objawy choroby?
1. Jego niedobór w diecie może doprowadzić do raka
Statystyki Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że rak tarczycy rocznie jest rozpoznawany u ok. 2000 pacjentów. Dane z ostatnich lat pokazują, że liczba zachorowań na ten typ nowotworu rośnie. Rokowania u chorych są dość dobre - w porównaniu do innych schorzeń onkologicznych - średnie przeżycie pięcioletnie sięga 90 proc. w przypadku kobiet i 80 proc. u mężczyzn - o ile choroba będzie wykryta odpowiednio wcześnie.
Jako jeden z głównych i najlepiej zbadanych czynników ryzyka rozwoju raka tarczycy jest wymieniany niedobór jodu w diecie. Jod nie jest syntetyzowany w organizmie człowieka, musi być dostarczany z zewnątrz poprzez odpowiednią dietę, może być również absorbowany z powietrza przez skórę i układ oddechowy.
Niedobory tego pierwiastka występują bardzo rzadko, od kiedy w 1997 r. wprowadzono w Polsce obowiązkową profilaktykę jodową, która polega na jodowaniu soli przeznaczonej do bezpośredniego spożycia oraz obowiązkowe jodowanie odżywek dla niemowląt.
Niedobory jodu zwiększają ryzyko zachorowania na pęcherzykowego raka tarczycy. Z kolei nadmiar tego pierwiastka w diecie jest wiązany z rakiem brodawkowatym tarczycy. Mówi się również o podłożu genetycznych tych nowotworów, zwłaszcza w przypadku raka rdzeniastego tarczycy (mutacje w genie RET).
2. Jakie mogą być objawy raka tarczycy?
W przypadku raka rdzeniastego tarczycy pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza ze względu na problemy gardłowe - chrypkę, trudności z oddychaniem, duszność, które powoduje guzek w gardle. Sygnałem alarmowym, który powinien nas skłonić do konsultacji z lekarzem jest powiększenie węzłów chłonnych szyi albo powiększenie tarczycy.
U pacjentów cierpiących na raka rdzeniastego często występują dolegliwości, które początkowo mogą wskazywać na problemy dermatologiczne albo gastryczne, jak biegunka. Dość charakterystycznym objawem choroby jest zaczerwienienie skóry na twarzy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.