Trwa ładowanie...

Glukozamina - charakterystyka, właściwości lecznicze, suplementy diety, skutki uboczne, szczególna ostrożność

Avatar placeholder
09.02.2022 12:09
Glukozamina - charakterystyka, właściwości lecznicze, suplementy diety, skutki uboczne, szczególna ostrożność
Glukozamina - charakterystyka, właściwości lecznicze, suplementy diety, skutki uboczne, szczególna ostrożność

Glukozamina jest składnikiem wielu preparatów na dolegliwości stawów. Jest organicznym związkiem chemicznym z grupy aminocukrów. Jest pochodną glukozy. Glukozamina ma działanie lecznicze. Jakie właściwości ma glukozamina? Dlaczego warto ją przyjmować?

spis treści

1. Co to jest glukozamina?

Glukozamina jest wytwarzana naturalnie przez organizm. W procesie jej produkcji bierze udział glukoza i glutamina. Z wiekiem synteza glukozaminy maleje i zaleca się jej suplementację, szczególnie dlatego iż jest ważnym składnikiem chrząstki stawowej i nie pozwala na jej degradację.

Na zmniejszenie poziomu glukozaminy wpływają także duży wysiłek fizyczny, większe obciążenie stawów oraz nadwaga. Naturalnym źródłem glukozaminy są skorupiaki takie jak raki, krewetki, kraby czy małże.

2. Lek na dolegliwości stawów

Zobacz film: "Napój na kości i stawy"

Glukozamina jest polecana osobom, które mają dolegliwości związane ze stawami. Glukozamina pomaga w odbudowie chrząstki stawowej. Wpływa także na zmniejszenie bólu stawów oraz usprawnia ich funkcjonowanie. Wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów. Glukozamina wpływa na proces prawidłowej produkcji kolagenu.

Glukozamina ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Chroni organizm przed nowotworami. Glukozamina i opóźnia starzenie się organizmu.

3. Suplementy diety

Glukozamina jest dostępna w tabletkach i można ją przyjmować w razie niedoborów. Nalezy zapoznać się z dawkami zalecanymi przez producenta. Np. Glukozamina Plus zawiera 500 mg siarczanu glukozaminy. Zalecana dawka Glukozamina Plus to 1 tabletka 3 razy dziennie przed posiłkiem. Tabletkę należy popić szklanką wody.

Glukozamina jest często wzmacniana także innymi substancjami działającymi pozytywnie na organizm takimi jak kwas hialuronowy, chondroityny](https://portal.abczdrowie.pl/watpliwe-dzialanie-glukozaminy-i-chondroityny) czy kolagen. Glukozamina nie wchodzi w interakcje z innymi lekami.

4. Skutki uboczne glukozaminy

Skutki uboczne przyjmowania glukozaminy to najczęściej ból w nadbrzuszu, wzdęcia, zaparcia i biegunki. Jako działanie niepożądane glukozaminy mogą pojawić się reakcje alergiczne takie jak świąd skóry, rumień oraz duszności.

Zobacz także:

5. Niebezpieczeństwo preparatów z glukozaminą

Preparaty z glukozaminą mogą zawierać skorupiaki, dlatego też powinny na nie uważać osoby, które są uczulone na owoce morza. Diabetycy powinni skonsultować z lekarzem przyjmowanie glukozaminy ze względu na to, że może ona podnosić poziom stężenia insuliny we krwi.

Glukozamina nie powinna być przyjmowana przez kobiety w I trymestrze ciąży, ze względu na brak wystarczającej liczny badań. Jeżeli glukozaminę ma przyjmować kobieta karmiąca piersią powinna skonsultować to z lekarzem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza