Trwa ładowanie...

Gorączka i ból brzucha u dziecka

Gorączka i ból brzucha u dziecka
Gorączka i ból brzucha u dziecka (123RF)

Gorączka i ból brzucha to stosunkowo częsty problem u dzieci. W wielu przypadkach dolegliwości te są niegroźne i szybko ustępują po zastosowaniu leczenia. Nie mniej jednak problemy zdrowotne u dzieci za każdym razem wywołują w rodzicach lęk. Skąd bierze się gorączka i ból brzucha u dzieci?

spis treści

1. Przyczyny bólu brzucha u dzieci

Za dziecięce bóle brzucha zazwyczaj odpowiada zła dieta, która zwykle prowadzi do niestrawności lub znacznie rzadziej do zatrucia pokarmowego.

Rodzice powinni zawsze kontrolować jadłospis dziecka, eliminując z niego dania ciężkostrawne oraz zbyteczne przekąski, pozbawione wartości odżywczych i zakłócające procesy trawienne.

Zobacz film: "Stan podgorączkowy"

Jeżeli nasz maluch po prostu się przejadł niezdrową żywnością to w takich przypadkach ulgę dziecku może przynieść delikatny masaż brzuszka lub przepojenie łagodnymi płynami.

Zwykle w tym celu stosowane są łatwo dostępne napary z ziół i herbatki o specjalnie dobranym składzie. Jeżeli natomiast bólowi brzucha towarzyszą inne dolegliwości: biegunka, nudności, wymioty, dreszcze oraz podwyższona temperatura to możemy rozpoznać zatrucie pokarmowe.

U najmłodszych każde zatrucie wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, gdyż jest to stan predysponujący do odwodnienia organizmu. Dzieci starsze łatwiej przechodzą tego typu schorzenia.

W ich przypadku konsultacja lekarska jest wskazana jedynie w ciężkich, objawowych, powikłanych zatruciach. Pamiętajmy, aby pozwolić dziecku odpocząć i dostarczyć odpowiednią ilość płynów, proporcjonalną do tej traconej z biegunką i wymiotami.

1.1. Kolka u dziecka

Kolka często dopada noworodki i niemowlęta, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. Dziecko odczuwa ból brzucha i głośno o tym informuje. Zdarza się, że zasypia ukołysane własnym płaczem.

Przydatna rada dla rodziców: kolka może się zmniejszyć jeśli zmieni się pozycję dziecka. Rodzice w trakcie ataku kolki powinni uśmiechać się do maleństwa i je uspokajać.

Następnie można dziecku wymasować stópki. W stopach znajdują się receptory, które wpływają na całe ciało. Delikatne masowanie stóp może ukoić ból u dziecka. Kolka u dziecka może się zmniejszyć, jeśli pod brzuszek podłoży się ciepłą pieluszkę lub termofor.

Jednocześnie można masować plecki. Rodzic powinien zwrócić uwagę na dietę malucha, ewentualnie na jadłospis mamy (jeśli karmi ona piersią). Produkty niezalecane w diecie to: fasola, groch, kapusta, kalafior i smażone dania. Dziecko można napoić naparem z rumianku lub kopru włoskiego.

1.2. Zaparcia u dzieci

Kolejnym schorzeniem, któremu bardzo często towarzyszą bóle brzucha są zaparcia, do których dochodzi, gdy dziecko nie może wypróżnić się ponad trzy dni..

Zaparcia u dziecka wywołują ból brzucha, pojawiają się u niemowląt, ale także w starszym wieku. Najczęściej ich przyczyną jest niewłaściwa dieta matki lub podawanie przez nią nieodpowiedniego mleka modyfikowanego.

Z przeprowadzonych na skalę światową badań naukowych i analiz wynika, że w większości krajów dzieci jedzą za mało warzyw i owoców, naturalnego źródła błonnika.

Błonnik nie tylko przeciwdziała zaparciom poprzez przyspieszanie perystaltyki jelit, ale także wspomaga rozwój korzystnych bakterii jelitowych, zmniejsza wchłanianie cholesterolu oraz przyspiesza usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu.

Na zaleganie mas kałowych, a tym samym i dolegliwości bólowe wpływa również brak ruchu i siedzący tryb życia. Mogłoby się wydawać, że te czynniki dotyczą raczej przedstawicieli dorosłej populacji niż dzieci.

Wyobraźmy sobie jednak, że przeciętne dziecko (badaniem została objęta grupa dzieci w wieku pomiędzy 4. a 7. rokiem życia) spędza przed telewizorem lub ekranem komputera od 17 do 20 godzin tygodniowo.

W przeliczeniu daje to około 3 godzin dziennie. Codzienna dawka ruchu z pewnością w dużym stopniu wspomoże pracę jelit. Jeżeli zaparcia pojawiają się bardzo często i powodują u malucha duże dolegliwości bólowe konieczna jest konsultacja lekarska i zmiana sposobu odżywiania.

1.3. Alergie pokarmowe u dzieci

Jednym z najtrudniejszych problemów powodującym przewlekłe bóle brzucha są alergie pokarmowe, czyli zespoły objawów zachodzące w organizmie w wyniku spożycia pokarmu, na który dziecko jest uczulone.

U podłoża schorzenia leżą mechanizmy immunologiczne, a czynnikami usposabiającymi są wszelkiego rodzaju infekcje, przyczyniające się do uszkodzenia bariery jelitowej. Do najczęstszych alergenów pokarmowych należą:

  • orzechy,
  • owoce cytrusowe,
  • jaja,
  • ryby,
  • soja,
  • czekolada,
  • mleko krowie,
  • przetwory mleczne.

Na alergiczne tło dolegliwości bólowych wskazują dynamicznie zmieniające się w czasie, dodatkowe objawy, takie jak, kaszel, katar oraz różnego typu wysypka.

1.4. Inne przyczyny bólu brzucha u dziecka

Jeżeli ból u dziecka pojawia się nagle, jest silny i nie ma wyraźnej przyczyny nigdy nie można go lekceważyć. Ból w prawym dole biodrowym, nasilający się po uciśnięciu wymaga szybkiej konsultacji, gdyż może świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Dziecięcy ból brzucha nie musi być związany z zaburzeniem funkcji fizjologicznej narządów. Bardzo często są wynikiem przeżywanych przez malucha stresów lub są wyrazem emocjonalnych problemów, z którymi sam nie umie sobie poradzić.

Rozpoznanie tego typu przypadłości jest niełatwe, wymaga bowiem od rodzica bacznego, codziennego przypatrywania się zachowaniu dziecka, jego interpretowania oraz łączenia z konkretnymi, potencjalnie stresogennymi sytuacjami.

Jeżeli dziecko zawsze narzeka na ból brzucha przed pójściem do przedszkola lub bólem zawsze reaguje na strach to powinniśmy sami spróbować nauczyć je radzić sobie z trudnymi emocjami lub poprosić o pomoc psychologa.

Pamiętajmy, że długotrwały stres może doprowadzić do rozwinięcia się wrzodów żołądka lub dwunastnicy, a skutki takiej choroby mogą być różne.

2. Leczenie bólu brzucha i gorączki u dzieci

Leczenie dzieci, u których występuje gorączka i ból brzucha jest zależny od przyczyny. W przypadku zakażenia przewodu pokarmowego lub zatrucia postępowanie polega na podawaniu dziecku doustnego płynu nawadniającego.

Płyny nawadniające są szczególnie wskazane, gdy dziecko jest narażone na odwodnienie w wyniku biegunki lub wymiotów. Jest to lepszy wybór niż sama woda lub tradycyjne soki, ponieważ preparaty te mają niską osmolarność i zapewniają lepsze wchłanianie wody, elektrolitów i glukozy. W celu uzyskania optymalnych właściwości płynów nawadniających należy podawać je lekko schłodzone.

3. Co zmienić w diecie dziecka z gorączką i bólem brzucha?

U dziecka z bólami brzucha i towarzyszącą gorączką wskazane są pewne zmiany w diecie. Należy unikać produktów o dużej zawartości tłuszczu i ciężkostrawnych, a wybierać pokarmy o neutralnym smaku, na przykład banany, gotowane ziemniaki, ryż, gotowana marchewka, a także sucharki, tosty bez dodatku masła i chude mięso.

Warto pamiętać, że podczas gorączki u wielu dzieci następuje spadek apetytu. W takiej sytuacji nie należy przymuszać malucha do jedzenia, gdyż może to spowodować nasilenie wymiotów lub biegunki.

Najważniejsze, by dziecko przyjmowało odpowiednio dużo płynów. Należy jednak zwrócić uwagę na ich dobór. Napoje zawierające kofeinę zwiększają częstotliwość oddawania moczu, co sprawia, że ryzyko odwodnienia znacząco rośnie. Niewskazane są również soki owocowe oraz słodkie napoje – zawarty w nich cukier może nasilać biegunkę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze