Groźna moda na "piwną opaleniznę". Ostrzegają, skutki mogą być tragiczne
W mediach społecznościowych można znaleźć masę porad dotyczących sposobu na szybką opaleniznę. Dużą popularnością cieszy się nowy pomysł polecany przez influencerki - polewanie skóry piwem. Dermatolodzy alarmują, że to proszenie się o kłopoty i prosta droga do poparzeń słonecznych.
1. Lekarze ostrzegają przed "trikiem" na opalanie
Media społecznościowe zawsze odpowiadają za zapotrzebowanie użytkowników. W związku z tym wraz z sezonem urlopowym ogromną popularnością cieszą się teraz porady dotyczące opalania. Jednym z popularnych trendów jest polewanie ciała piwem - tuż przed słoneczną kąpielą, które ma gwarantować efekt spektakularnej opalenizny.
"Wybierzcie do opalania piwo. Podziękujecie mi później" - na TikToku można znaleźć masę tego typu porad.
@rrenriquez ♬ GENTO
2. Dermatolodzy ostrzegają
Lekarze nie pozostawiają suchej nitki na sposobie opalania "na piwo". Podkreślają, że w ten sposób narażamy skórę na podrażnienie i poparzenie. Może to mieć też swoje odległe konsekwencje - każdy epizod poparzenia zwiększa ryzyko raka skóry.
- Uszkodzenia słoneczne są kumulatywne, nieodwracalne i stanowią bezpośrednią przyczynę 90 procent najczęstszych nowotworów - alarmuje w rozmowie z "The Sun" Kathryn Clifford, założycielka organizacji charytatywnej Skcin, która zajmuje się profilaktyką raka skóry. - "Poszukiwacze opalenizny" są narażeni na poważne ryzyko zachorowania na wszystkie rodzaje raka skóry, a poparzenia skóry są silnie związane z rozwojem czerniaka – najpoważniejszej, zagrażającej życiu postaci choroby - ostrzega.
Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów skóry, który często daje przerzuty m.in. do płuc, mózgu czy węzłów chłonnych. Badania dowodzą, że główną przyczyną rozwoju tego nowotworu jest długotrwałe narażenie na intensywne promieniowanie słoneczne. Groźne jest nawet opalanie krótkotrwałe, ale intensywne, które prowadzi do oparzeń skóry.
Rocznie w Polsce jest wykrywanych ok. 3000-4000 nowych zachorowań, trend jest wzrostowy - zachorowalność na nowotwory skóry rośnie o blisko 10 proc. rocznie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.