Groźniejszy niż kac. Taki objaw daje zatrucie alkoholem
Dla wielu osób alkohol to nieodłączna część życia. Bez niego spotkania towarzyskie i relaks byłby niepełny. Wypicie zzbyt wiele wiąże się z kacem, czyli bólem głowy i ogólnym osłabieniem. Zatrucie alkoholowe może jednak mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.
1. Zatrucie alkoholowe znacznie poważniejsze niż kac
Regularne spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu może doprowadzić do zatrucia alkoholowego, a skutki bywają opłakane. Bez względu na dawkę, alkohol jest trucizną, która powoduje szereg zmian w naszym organizmie.
Mocne trunki zaburzają pracę układu krwionośnego i nerwowego, a także bezpośrednio wpływają na korę mózgową. Osoba pod wpływem alkoholu ma problemy z oceną sytuacji, utrzymaniem równowagi, logicznym myśleniem oraz koordynacją ruchową.
Im więcej spożytego alkoholu, tym większa częstotliwość oddechu, a w skrajnych przypadkach do zatrzymania. Przyspiesza również pracę serca, więc nadmiar procentów może doprowadzić do niebezpiecznej arytmii.
Bezlitosny kac znany jest wielu osobom, z których większość przysięga, że więcej po alkohol nie sięgnie. Obietnica zwykle łamana jest kilka dni później. Znacznie niebezpieczniejsze od kaca jest zatrucie alkoholowe.
Mocne trunki należy spożywać z umiarem, bo regularne picie alkoholu może skończyć się poważniej niż kac, a czasem nawet wymaga hospitalizacji. Po kilku dniach spożywania, nawet w niewielkich ilościach, zatrucie może kwalifikować się do leczenia pod okiem specjalisty.
Nagłe odstawienie alkoholu może wywołać szereg przykrych dolegliwości. Wtedy koniecznością może okazać się odtrucie. Taki detoks ma całkowicie usunąć alkohol z organizmu i pomóc przywrócić równowagę elektrolitową.
2. Kiedy konieczna jest hospitalizacja lub pobyt w ośrodku odwykowym?
W skrajnych przypadkach może wystąpić delirium tremenes, czyli majaczenie alkoholowe. Najczęściej dotyka osoby, które po długim czasie regularnego spożywania alkoholu nagle rezygnują z sięgania po mocne trunki.
Delirium tremenes objawia się zaburzeniami świadomości i rytmu serca, atakami padaczki, omamami oraz bezsennością i podwyższoną temperaturą. Dochodzi do zaburzeń elektrolitowych, a glikemia jest podwyższona.
Pacjenci doświadczają zarówno bólu fizycznego i psychicznego, pojawiają się myśli samobójcze. Obniżony poziom potasu i magnezu zaburza pracę serca, co może skończyć się nawet zatrzymaniem krążenia.
Zatrucie alkoholowe, a nawet delirium tremenes dotyczy nie tylko osób uzależnionych. Często nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji regularnego sięgania po alkohol. Czasem odstawienie mocnych trunków wymaga pobytu w specjalnym ośrodku.
Skutki częstego sięgania po alkohol mogą być naprawdę nieprzyjemne, warto więc o tym pamiętać i zachować umiar podczas spotkań towarzyskich i wszelkiego rodzaju imprez. Osoby relaksujące się przy piwie powinny znaleźć zdrowszą, zarówno dla ciała i umysłu, alternatywę.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.