Trwa ładowanie...

Groźny gatunek kleszcza. Możesz go spotkać na balkonie i na parapecie

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 10.05.2022 13:13
Groźny gatunek kleszcza. Możesz go spotkać na balkonie i na parapecie
Groźny gatunek kleszcza. Możesz go spotkać na balkonie i na parapecie (Pexels/Wikipedia)

Lasy, łąki i osiedlowe trawniki – to miejsca, gdzie kleszcze bytują. To jednak nie wszystko. Kleszcze norowe czy jeżowe, a wreszcie kleszcze gołębie to inne gatunki tego pajęczaka, które także mogą nam zagrażać, niekiedy powodując nawet śmierć.

spis treści

1. Czym jest kleszcz gołębi?

Pajęczaki te dzielimy na dwie kategorie – kleszcze miękkie oraz twarde. Do ostatniej grupy należy kleszcz pospolity, czyli ten, którego najbardziej się obawiamy. Bytujący na wilgotnych terenach, w lasach, parkach i nawet w przydomowych ogródkach czy na trawnikach w centrum miast.

Nie każdy jednak wie, że są jeszcze kleszcze miękkie (obrzeżki), których przedstawicielem jest właśnie kleszcz gołębi (obrzeżek gołębień). Rzadko przez ludzi widywany – mimo że należy do największych przedstawicieli gatunku – bo jego szarobrunatne ubarwienie skutecznie pajęczaka maskuje.

Zobacz film: "Kleszcz gołębi. Czy jest niebezpieczny?"

Nietrudno się domyślić, że żywicielami obrzeżków gołębich są ptaki, zwłaszcza gołębie. Ale nie tylko. Obrzeżek może atakować także gawrony czy wróble, a nawet drób.

2. Kleszcz gołębi – czy są powody do obaw?

A co z człowiekiem? Niestety w przypadku, gdy pajęczak nie ma dostępu do naturalnego żywiciela, może atakować także ludzi. Co więcej, jego ślina jest silnie toksyczna, a dla alergików ukąszenie obrzeżka może stanowić nawet śmiertelne zagrożenie. Poza tym obrzeżki mogą być również nosicielami boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu.

- Ślina zawiera wiele silnych alergenów, które mogą wywołać różne reakcje uogólnione, np. obserwowano przyspieszoną akcję serca, duszność, zapalenie spojówek. Obrzęki pojawiają się nie tylko w miejscu inwazji pasożyta. Znane są przypadki wstrząsu anafilaktycznego oraz śmierci. W momencie ukłucia początkowo żywiciel nie odczuwa bólu, z czasem jednak on się nasila. Objawy miejscowe są silniejsze niż w przypadku ukąszenia przez kleszcza pospolitego. Szybko formuje się ropień, obrzęk skóry, występuje zaczerwienienie oraz silny ból, który może być odczuwany nawet po kilku miesiącach od momentu inwazji pasożyta – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Solarz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Uwaga! Przypadki pogryzienia ludzi przez obrzeżki i dotyczą zwłaszcza mieszkańców wyższych kondygnacji w blokach czy osób, które przebywają (np. remontują) poddasza i strychy. Pajęczak może wejść do naszego mieszkania także przez otwarte okno, balkon czy szpary w przypadku nieszczelnych okien.

3. Kleszcze – na jakie choroby narażają człowieka?

Kleszcze mogą być nosicielami groźnych chorób
Kleszcze mogą być nosicielami groźnych chorób (Pixabay)

Eksperci nie mają wątpliwości – ukąszenie kleszcza może nas narażać na groźne choroby. Apelują o ostrożność i rozwagę, stosowanie repelentów i innych środków ochrony przed tymi pajęczakami, a także zachęcają do szczepienia przeciw KZM. W przypadku obrzeżka szczególnie istotne wydaje się chronienie naszych parapetów i balkonu przed zakładaniem gniazd przez gołębie.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze