Gruczoł prostaty
Prostata to gruczoł należący do układu płciowego – jego wydzielina umożliwia poruszanie się plemnikom. Prostata po 50 roku życia zaczyna się powiększać, co związane jest ze zmniejszeniem wytwarzania ilości męskich hormonów płciowych – androgenów. Bardzo często uciska cewkę moczową i powoduje, że mężczyzna ma problemy z oddawaniem moczu, bolesność oraz parcie na mocz. Po 60 roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka prostaty. U młodych mężczyzn zazwyczaj pojawia się zapalenie prostaty, rzadziej dochodzi do rozrostu nowotworowego gruczołu. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tym gruczole?
1. Dieta a prostata
Gruczoł prostaty to inaczej gruczoł krokowy lub stercz. W okresie swojej dojrzałości (gdy mężczyzna kończy 30 lat) ma od 3 do 3,5 cm szerokości. Dzięki prostacie możliwe jest poruszanie się plemników, dzięki specjalnej wydzielinie produkowanej przez ten gruczoł. Gruczoł produkuje płyn chroniący plemniki. Tym samym prostata wpływa na jakość nasienia i męską płodność.
Udowodniono, że dieta wpływa na gruczoł prostaty. Przed jego dolegliwościami chroni zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce. Warto jeść codziennie: pomidory, różowe winogrona, truskawki, maliny, zielony groszek, rozmaryn, czosnek, owoce cytrusowe i pić zieloną herbatę.
2. Rak prostaty Nie udowodniono jeszcze, że jest chorobą dziedziczną, choć często w rodzinie powtarzają się zachorowania na
nowotwór prostaty . Kiedy taka sytuacja się zdarzy w gronie naszych najbliższych, trzeba koniecznie przyjrzeć się swojej diecie i zacząć prowadzić zdrowy tryb życia. Mężczyźni powinni badać się regularnie, szczególnie ci po 50. roku życia z zaburzeniami dyzurycznymi lub z namacalnym powiększeniem gruczołu krokowego.
Skłonność do raka prostaty mają mężczyźni, którzy przytyli w wieku 20-22 lat, palą papierosy i nadużywają alkoholu. Zwłaszcza narażeni są panowie, którzy spożywają produkty bogate w tłuszcze i cholesterol (mięso, pełnotłuste mleko i jego przetwory).
Przerost prostaty pojawia się, gdy mężczyzna odczuwa problemy z oddawaniem moczu. Panowie ciągle czują, że mają pełny pęcherz, ale oddawanie moczu jest trudniejsze. Często dochodzi do krepującego popuszczania moczu .
Rak prostaty przed długi czas przebiega bezobjawowo. Komórki rakowe dają o sobie znać, gdy wychodzą poza gruczoł. Wcześniej można sprawdzić, czy mężczyźnie grozi rak prostaty. W tym celu przeprowadza się biopsję (metodą gruboigłową lub cienkoigłową). Niekiedy to badanie nie daje pewności i trzeba przeprowadzić specjalistyczne badania. Najczęściej pojawia się gruczolak, który stanowi 95% przypadków złośliwych raków prostaty.
3. Antygen PSA a rak prostaty
Komórki prostaty, zarówno te prawidłowe, jak i te zmienione przez nowotwór, wytwarzają antygen PSA. Jego stężenie zależy od objętości gruczołu i rośnie z wiekiem. Prawidłowe stężenie PSA to 4 ng/ml. Jeśli u młodych mężczyzn stężenie PSA utrzymuje się w granicach 4-10 ng/ml, to powinni stale się badać.
Rak gruczołu krokowego może powodować podwyższenie stężenia PSA. Jednak nie zawsze tak jest. Antygen PSA podnosi się przy łagodnym rozroście i zapaleniu gruczołu krokowego, a także na skutek badania przez odbyt i cewkę moczową. Mężczyźni z podwyższonym antygenem PSA powinni badać się zawsze w tym samym laboratorium. Badanie wykonuje się na skierowanie od lekarza rodzinnego.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.