Co to jest aglutynacja? Grupy krwi i wskazania do określenia grupy krwi
Grupy krwi są określane w badaniu polegającym na ocenie zachowania się badanych krwinek w obecności surowicy wzorcowej, zawierającej określone przeciwciała. Podczas wykonywania oznaczenia grupy krwi obserwuje się, czy nałożona na szklaną płytkę kropla surowicy powoduje aglutynację. Znajomość grupy krwi jest bardzo ważna. Jej potwierdzenie jest wymagane przed każdym zabiegiem chirurgicznym i transfuzją krwi.
1. Co to jest aglutynacja?
Aglutynacja to jeden z odczynów immunologicznych, który opiera się na zlepianiu antygenów po dodaniu surowicy krwi i aglutynin.
Aglutynacja jest stosowana do określania grupy krwi, wykrywania przeciwciał na antygeny, rozpoznania antygenów oraz do oznaczania ilości przeciwciał.
2. Grupy krwi
W organizmie przepływa 5-6 litrów krwi. Dotlenia ona komórki i narządy, transportuje substancje odżywcze, stabilizuje przemiany wodne i mineralne, a także usuwa toksyny.
Głównie składa się z trombocytów (płytek krwi), które są odpowiedzialne za krzepliwość, erytrocytów oraz leukocytów. Posiada również aglutynogeny A, B i 0, które określają grupę krwi.
- grupa A - najpopularniejsza w populacji, na powierzchni czerwonych krwinek są antygeny A, natomiast w surowicy przeciwciała anty-B,
- grupa B - występuje u około 12% populacji, erytrocyty zawierają antygen B, a surowica przeciwciała anty-A,
- grupa AB - występuje u 8% populacji, na czerwonych krwinkach występuje antygen A i B, a w surowicy nie ma przeciwciał,
- grupa 0 - występuje u 40% osób, na powierzchni erytrocytów nie ma antygenów, natomiast w surowicy znajdują się przeciwciała anty-A oraz anty-B.
We krwi poza układem AB0 występuje układ grupowy Rh. U 85% obserwuje się antygen D, oznaczany jako Rh+. Brak przeciwciał określa się symbolem Rh-.
3. Aglutynacja w badaniu grupy krwi
Aglutynacja to podstawowy proces stosowany do określenia grupy krwi. Badanie nie wymaga bycia na czczo, specjalnego przygotowania ani skierowania od lekarza. Od pacjenta pobiera się próbkę krwi z żyły ze zgięcia łokciowego, a u noworodka z pępowiny.
Po pobraniu krwi miejsce wkłucia przez chwilę należy przycisnąć za pomocą wacika lub gazy. Ważne, aby przez kilkanaście minut nie zginać ręki, aby uniknąć powstania krwiaka lub siniaka.
Jeśli zlecone jest jednoczesne ustalenie grupy krwi oraz wykonanie próby krzyżowej krew pobierana jest dwukrotnie. Badanie jest bezpieczne, a po jego wykonaniu można wrócić do codziennych obowiązków.
Krew jest nakładana na szklaną płytkę, a następnie dodaje się do niej określoną surowicę. Surowica ma w swoim składzie przeciwciała anty-A, anty-B albo oba z nich. Po chwili gołym okiem widać, w którym przypadku dochodzi do aglutynacji, ponieważ krwinki się ze sobą zlepiają.
4. Wskazania do badania grupy krwi
Znajomość własnej grupy krwi jest ważna, ponieważ usprawnia proces transfuzji krwi. Potencjalny dawca krwi musi mieć taką samą grupę krwi w układzie AB0, co biorca krwi.
Oczywiście to nie wszystkie czynniki, które umożliwiają przetoczenie. Biorca nie może mieć w osoczu innych przeciwciał skierowanych przeciwko krwinkom czerwonym dawcy.
O zgodności grupy krwi decyduje ostatecznie tzw. próba krzyżowa. Wskazania do wykonania badania grupy krwi:
- konieczność przetoczenia krwi,
- konieczność przetoczenia krwi w celu leczenia niedokrwistości,
- przed każdym zabiegiem chirurgicznym,
- przewidywanie grupy krwi potomstwa,
- chęć zaspokojenia własnej ciekawości,
- ciąża,
- chęć zostania honorowym dawcą krwi.
Po wykonaniu badania grupy krwi wiarygodnym potwierdzeniem grupy krwi jest karta identyfikacyjna wydawana bezpłatnie w regionalnych centrach krwiodawstwa. Brana pod uwagę jest również legitymacja honorowego dawcy krwi oraz wynik badania laboratoryjnego, który posiada pieczątkę pracowni.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.