Grypa a antybiotyk
Grypa i antybiotyk – czy można je łączyć ze sobą? Otóż nie. Grypa to choroba wirusowa, a antybiotyki to farmaceutyki, skierowane głównie przeciwko bakteriom, ale nigdy wirusom. Dlatego też kuracja antybiotykowa podczas grypy jest zabiegiem bezcelowym. Inna sytuacja jest jednak, gdy pojawiają się powikłania grypy. Jeżeli współistnieje z grypą angina, zapalenie gardła czy zapalenie zatok, a więc choroby na tle bakteryjnym można, a nawet trzeba, zastosować wtedy leki antybiotyczne.
1. Leczenie grypy antybiotykami
Gdy pojawiają się typowe objawy grypy, bardzo często sięgamy po antybiotyki. Czy jednak ich działanie w leczeniu grypy jest skuteczne? Niestety nie. Grypa to choroba układu oddechowego, wywołana infekcją wirusową, a nie bakteryjną. Wyróżniamy kilka rodzajów wirusów grypy – wirus A, B i C. Na żaden z nich jednak antybiotyki nie działają! Wyróżniamy dużo rodzajów, grup antybiotyków. Działają one jednak głównie tylko na szczepy bakterii. Niektóre z leków antybiotykowych mogą wykazywać działania także na inne drobnoustroje, ale nigdy na cząsteczki wirusa. Dlatego ich stosowanie w leczeniu grypy jest bezcelowe. Zamiast pozytywnych skutków, zażywanie antybiotyków często wiąże się z pojawieniem niekorzystnych symptomów dla organizmu. Powodują one bowiem dolegliwości związane z układem pokarmowym, jeżeli nie są suplementowane probiotyki lub produkty spożywcze zawierające naturalne bakterie. Zaburzają one bowiem naturalną florę bakteryjną. Oprócz tego nieprawidłowe stosowanie antybiotyków powoduje, tzw. antybiotykooporność bakterii.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Stosowanie antybiotyku podczas grypy - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Czy przeziębienie lub lekka grypa mają wpływ na obniżenie działania antybiotyków? - odpowiada lek. Łukasz Wroński
- Kiedy mogę zaszczepić się na grypę po antybiotykoterapii? - odpowiada dr n. med. Krzysztof Gierlotka
2. Stosowanie antybiotyków w leczeniu grypy
Gdy nagle pojawia się gorączka ponad 39 stopni Celsjusza, bóle mięśni i stawów, bardzo złe samopoczucie, bóle głowy czy dreszcze, to ewidentnie objawy grypy. W takim przypadku zażywanie antybiotyków nie jest wskazane. Jeśli jednak w przebiegu choroby pojawią się powikłania grypy, związane z wtórnym nadkażeniem bakteryjnym, takie specyfiki można już zastosować. Najczęściej powikłania dotyczą górnych dróg oddechowych. Pojawia się katar z gęstą, zielono-żółtą wydzieliną, która świadczy o infekcji bakteryjnej. Jeżeli katar jest przezroczysty i wodnisty, to związany jest jednak z infekcją wirusową (czasami może towarzyszyć grypie). Innym powikłaniem grypy, które jest wskazaniem do leczenia antybiotykami jest angina, bakteryjne zapalenie jamy ustnej czy gardła lub zapalenie zatok na tle bakteryjnym.
Zobacz także
3. Działanie antybiotyków
Duża liczba osób w populacji, szczególnie w Polsce, bo ponad 50%, nie ma odpowiedniej wiedzy na temat działania antybiotyków. Wiele osób wierzy, że antybiotykoterapia jest skuteczna w leczeniu grypy czy przeziębienia. Dlatego też często proszą, a wręcz nawet domagają się od lekarza, aby ten przepisał im lek antybiotykowy. Polska przoduje w zażywaniu antybiotyków spośród wszystkich krajów w Europie. W przypadku zastosowania kuracji antybiotykowej należy wiedzieć jak prawidłowo zażywać antybiotyki, ponieważ z tym też bywa różnie u pacjentów. Nie wolno przede wszystkim przerywać kuracji i po kilku dniach do niej wracać. Należy również suplementować probiotyki. Ważna jest więc odpowiednia edukacja pacjentów przez lekarzy i farmaceutów na temat odpowiedniego leczenia grypy, a także prawidłowego stosowania antybiotyków w innych jednostkach chorobowych na tle bakteryjnym.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.