Trwa ładowanie...

Grzybica głowy

Avatar placeholder
27.05.2020 10:03
Grzybica skóry głowy to infekcje mieszków włosowych i włosów, spowodowane przez pewnego rodzaju grzyby, które przenikają przez włosy
Grzybica skóry głowy to infekcje mieszków włosowych i włosów, spowodowane przez pewnego rodzaju grzyby, które przenikają przez włosy (Shutterstock)

Grzybica głowy jest bardzo zakaźna i występuje głównie u dzieci. Infekcja ta polega na zaatakowaniu mieszka włosowego i włosów przez grzyby, które przenikają przez włosy. Kuracja musi obejmować jednocześnie leczenie miejscowe i leki doustne.

spis treści

1. Objawy grzybicy głowy

Grzybica może występować zarówno na głowie, jak i na brodzie. Ten typ infekcji grzybiczej objawia się na tym, że w miejscach, gdzie wypadły włosy, pojawiają się czerwone, okrągłe plamy. Odkryta skóra łuszczy się, pojawiają się na niej strupy, a czasami ropa. Grzybicy głowy może towarzyszyć poważne zapalenie lub strupień, który ma postać płaskiego, okrągłego wykwitu. Grzybica może pojawić się również na skórze twarzy i ciała, problem ten dotyczy głównie dzieci w wieku od 3 do 12 lat.

2. Przyczyny i konsekwencje grzybicy głowy

Grzybica skóry głowy to infekcje mieszków włosowych i włosów, spowodowane przez pewnego rodzaju grzyby, które przenikają przez włosy. Jest to choroba zakaźna, przenoszona z człowieka na człowieka (np. przez używanie tej samej szczotki do włosów) lub ze zwierzęcia na człowieka. Wyróżnia się trzy typy grzybicy głowy:

Zobacz film: "Czym jest grzybica?"
  • Grzybica woszczynowa – infekcja grzybem z gatunku Trichophyton. Ten rodzaj grzybicy pojawia się na głowie w formie poważnego zapalenia i okrągłych szarawożółtych wykwitów.
  • Grzybica strzygąca – infekcja grzybicza mająca dwie odmiany: powierzchniową i głęboką. Postać powierzchniowa charakteryzuje się okrągłymi wykwitami, w obrębie których widać nierówno połamane, zniszczone grzybem włosy. Postać głęboka, najczęściej występująca na głowie dziecka i brodzie mężczyzny, wywołuje ostry stan zapalny oraz charakteryzuje się występowaniem małych guzków ropnych. Po wygojeniu mogą pozostać trwałe blizny i wyłysienia.
  • Łupież pstry – infekcja wywołana przez drożdżaki z gatunku Pityrosporum ovale. Jest to zakażenie naskórka, które objawia się zółtobrunatnymi plamami, występującymi zazwyczaj na klatce piersiowej. Ten rodzaj grzybicy pojawia się głównie po okresie dojrzewania, rzadko występuje u dzieci.

3. Diagnostyka grzybicy głowy

Pojawienie się czerwonej plamy na skórze głowy może być oznaką grzybicy głowy. Jednak, żeby potwierdzić diagnozę i rozpoznać rodzaj grzyba, niezbędne są badania lekarskie. Badanie z użyciem lampy ultrafioletowej pozwala rozpoznać niektóre typy grzybów, dzięki ich szczególnej fluorescencji. Badanie próbki skóry lub włosa w laboratorium ostatecznie identyfikuje rodzaj grzyba.

4. Leczenie grzybicy głowy

Leczenie grzybicy głowy polega na ogoleniu miejsc dotkniętych grzybicą i zażywaniu doustnych leków przeciwgrzybicznych przez 1 do 2 miesięcy. Podczas leczenia pacjent powinien zostać w domu i unikać kontaktu z otoczeniem, dotyczy to szczególnie dzieci, u których stwierdzona jest grzybica głowy. Leczenie ogólne może być uzupełnione o leczenie miejscowe: kremy i maści grzybobójcze, stosowane po myciu głowy szamponem antyseptycznym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze