Trwa ładowanie...

Grzybica w ciąży

Avatar placeholder
05.09.2013 14:33
Grzybica w ciąży
Grzybica w ciąży

Grzybica pochwy, jest jedną z najczęstszych infekcji pochwy, szczególnie u kobiet w ciąży. Wywołana jest, w głównej mierze, przez grzyby z rodziny drożdżakowatych Candida, najczęściej Candida albicans. Na infekcje drożdżakowe w ciąży wpływa wysoki poziom estrogenów w ciąży. Stosowanie antybiotyków sprzyja rozwojowi grzybicy miejsc intymnych kobiet.

spis treści

1. Przyczyny i objawy zakażenia grzybiczego w ciąży

W przebiegu ciąży organizm kobiety wytwarza duże ilości hormonów płciowych – estrogenów. Te zaś odpowiadają m.in. za wytwarzanie glikogenu w śluzówce pochwy. Duża jego ilość w drogach rodnych kobiet ciężarnych sprzyja rozwojowi grzybów. Gdy rozwój grzybicy następuje bardzo szybko, osłabiona jest ochronna flora bakteryjna (pałeczki kwasu mlekowego, które zakwaszają środowisko) w drogach rodnych kobiety, w wyniku czego zwiększone jest także ryzyko zakażenia bakteriami czy grzybami. Może dochodzić także do uaktywnienia się grzybów fizjologicznie bytujących w pochwie kobiety. Estrogeny mogą spowodować także szybszy wzrost niektórych klonów grzybów lub ułatwić im przyleganie do ścian pochwy. Bardziej podatne na infekcje grzybicze są kobiety, które stosują antybiotykoterapię, szczególnie przez dłuższy czas.

Do rozwoju grzybicy miejsc intymnych przyczynia się nieodpowiednia higiena okolic intymnych lub jej brak.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Objawy zakażenia grzybiczego pochwy:

  • swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie, a nawet ból pochwy i warg sromowych,
  • czasami obrzęk warg sromowych,
  • bezwonne upławy, które często są białe o konsystencji kremu lub gęste, serowate, wyglądem przypominające ścięte mleko,
  • dyskomfort lub ból podczas stosunków seksualnych,
  • pieczenie podczas oddawania moczu.

Zakażenie grzybicze pochwy jest niebezpieczne w ciąży, ponieważ może spowodować przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego i przedwczesny poród. W wyniku pęknięcia pęcherza płodowego grzyby dostają się do płynu owodniowego i do organizmu dziecka, co może spowodować poważne skutki w rozwoju dziecka. Dlatego też, po zdiagnozowaniu grzybicy pochwy i kobiet ciężarnych należy od razu zastosować odpowiednie procedury w celu wyleczenia grzybicy.

2. Profilaktyka i leczenie grzybicy w ciąży

Już na samym początku ciąży każda kobieta powinna poprosić o wykonaniu posiewu z pochwy, w celu ewentualnego wykrycia grzybów lub bakterii. Przed porodem należy wykonać posiew na obecność paciorkowca Streptococcus agalactiae (paciorkowiec bezmleczności). Ten rodzaj paciorkowca jest bardzo niebezpieczny dla noworodków, ponieważ wywołuje u nich zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. W przypadku, gdy lekarz przepisze kobiecie antybiotyki, należy dodatkowo aplikować dopochwowy lek przeciwgrzybiczy.

Jeżeli występuje podejrzenie grzybicy pochwy w ciąży nie należy samemu stosować leczenia, lecz udać się do lekarza. Ten wykona odpowiednie badania, mogące potwierdzić lub rozwiać podejrzenia infekcji grzybiczej. Zostanie wykonany także posiew na obecność odpowiednich rodzajów grzybów i zastosowane odpowiednie leczenie grzybicy pochwy. Najczęściej przepisywanym lekiem na grzybicę pochwy jest klotrimazol w postaci maści lub globulek dopochwowych, rzadziej antybiotyk przeciwgrzybiczy – nystatyna. Leki przeciwgrzybicze nie powinny być jednak stosowane w 3-11 tygodniu ciąży. Nie wykazano jednak ich negatywnego wpływu na płód w 2 i 3 trymestrze ciąży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze