Grzybica w ciąży

Grzybica pochwy, jest jedną z najczęstszych infekcji pochwy, szczególnie u kobiet w ciąży. Wywołana jest, w głównej mierze, przez grzyby z rodziny drożdżakowatych Candida, najczęściej Candida albicans. Na infekcje drożdżakowe w ciąży wpływa wysoki poziom estrogenów w ciąży. Stosowanie antybiotyków sprzyja rozwojowi grzybicy miejsc intymnych kobiet.

Przyczyny i objawy zakażenia grzybiczego w ciąży

W przebiegu ciąży organizm kobiety wytwarza duże ilości hormonów płciowych – estrogenów. Te zaś odpowiadają m.in. za wytwarzanie glikogenu w śluzówce pochwy. Duża jego ilość w drogach rodnych kobiet ciężarnych sprzyja rozwojowi grzybów. Gdy rozwój grzybicy następuje bardzo szybko, osłabiona jest ochronna flora bakteryjna (pałeczki kwasu mlekowego, które zakwaszają środowisko) w drogach rodnych kobiety, w wyniku czego zwiększone jest także ryzyko zakażenia bakteriami czy grzybami. Może dochodzić także do uaktywnienia się grzybów fizjologicznie bytujących w pochwie kobiety. Estrogeny mogą spowodować także szybszy wzrost niektórych klonów grzybów lub ułatwić im przyleganie do ścian pochwy. Bardziej podatne na infekcje grzybicze są kobiety, które stosują antybiotykoterapię, szczególnie przez dłuższy czas.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Do rozwoju grzybicy miejsc intymnych przyczynia się nieodpowiednia higiena okolic intymnych lub jej brak.

Objawy zakażenia grzybiczego pochwy:

  • swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie, a nawet ból pochwy i warg sromowych,
  • czasami obrzęk warg sromowych,
  • bezwonne upławy, które często są białe o konsystencji kremu lub gęste, serowate, wyglądem przypominające ścięte mleko,
  • dyskomfort lub ból podczas stosunków seksualnych,
  • pieczenie podczas oddawania moczu.

Zakażenie grzybicze pochwy jest niebezpieczne w ciąży, ponieważ może spowodować przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego i przedwczesny poród. W wyniku pęknięcia pęcherza płodowego grzyby dostają się do płynu owodniowego i do organizmu dziecka, co może spowodować poważne skutki w rozwoju dziecka. Dlatego też, po zdiagnozowaniu grzybicy pochwy i kobiet ciężarnych należy od razu zastosować odpowiednie procedury w celu wyleczenia grzybicy.

Profilaktyka i leczenie grzybicy w ciąży

Już na samym początku ciąży każda kobieta powinna poprosić o wykonaniu posiewu z pochwy, w celu ewentualnego wykrycia grzybów lub bakterii. Przed porodem należy wykonać posiew na obecność paciorkowca Streptococcus agalactiae (paciorkowiec bezmleczności). Ten rodzaj paciorkowca jest bardzo niebezpieczny dla noworodków, ponieważ wywołuje u nich zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. W przypadku, gdy lekarz przepisze kobiecie antybiotyki, należy dodatkowo aplikować dopochwowy lek przeciwgrzybiczy.

Jeżeli występuje podejrzenie grzybicy pochwy w ciąży nie należy samemu stosować leczenia, lecz udać się do lekarza. Ten wykona odpowiednie badania, mogące potwierdzić lub rozwiać podejrzenia infekcji grzybiczej. Zostanie wykonany także posiew na obecność odpowiednich rodzajów grzybów i zastosowane odpowiednie leczenie grzybicy pochwy. Najczęściej przepisywanym lekiem na grzybicę pochwy jest klotrimazol w postaci maści lub globulek dopochwowych, rzadziej antybiotyk przeciwgrzybiczy – nystatyna. Leki przeciwgrzybicze nie powinny być jednak stosowane w 3-11 tygodniu ciąży. Nie wykazano jednak ich negatywnego wpływu na płód w 2 i 3 trymestrze ciąży.

Komentarze (8)
~kamea
~kamea ponad rok temu

U mnie też pojawiła się grzybica w pierwszych tygodniach ciąży i lekarz przepisał mi globulki pimafucin, zalecił łykać probiotyk wspomagająco i później zapobiegawczo. A jeszcze dokupiłam płyn do higieny intymnej lacibios femina pregna, bo zawiera kwas mlekowy, dzięki czemu dawał dodatkową ochronę przeciw infekcjom intymnym.

Odpowiedz
~Szusza
~Szusza ponad rok temu

@~moniczka: Jak będziesz przestrzegać kilku ważnych zasad, to grzybica nie powróci - probiotyki typu np. lacibios femina (ja akurat ten miałam) jest jak najbardziej wskazany, do tego zmniejsz ilość spożywanego cukru, jedz jogurty, kefiry, noś przewiewną bieliznę i zainwestuj w dobry płyn do higieny intymnej.

Odpowiedz
~moniczka
~moniczka ponad rok temu

W ciąży nie jestem ale obecnie leczę się na infekcje grzybiczą, której nabawiłam się po kuracji antybiotykiem, mam białe, serowate, piekące upławy. Na szczęście już po 3 kapsułce odczułam znaczną ulgę. Boję się że po zakończeniu kuracji, choroba nawróci, postanowiłam wzmocnić swoją mikroflorę zakładając dopochwowo probiotyk invag, mam nadzieje że będzie już dobrze.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Grzybica w ciąży
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Grzybica w ciąży
Czy w ciąży mogę...?

Antydepresanty w ciąży

Antydepresanty w ciąży

U niektórych kobiet w ciąży, chorujących na depresję i zażywających leki antydepresyjne, może dojść do wzrostu ciśnienia, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży.

Czy w ciąży mogę...?

Dotykanie brzucha

Dotykanie brzucha

Dotykanie i głaskanie brzucha w czasie ciąży jest zabronione jedynie w przypadku ciąży zagrożonej, ponieważ może wywołać to skurcze i przedwczesny poród.

Seks w ciąży - libido ciężarnej, pozycje, przeciwwskazania

Współżycie w ciąży - zakazane czy nie? (WIDEO)

Współżycie w ciąży - zakazane czy nie? (WIDEO) Odtwórz wideo

Wiele par zastanawia się, czy w czasie trwania ciąży można bezpiecznie uprawiać seks. Współżycie w ciąży w większości przypadków nie jest zakazane (...) , a wiele kobiet właśnie w czasie ciąży odkrywa...

Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

w ostatnich miesiącach ciąży może pojawić się cholestaza ciążowa - jeśli nie jest odpowiednio leczona, stanowi poważne zagrożenie dla płodu. Silny świąd (...) może świadczyć o alergii pokarmowej. W tym przypadku chory odczuwać może...

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.

Czy w ciąży mogę...?

Inhalator

Inhalator

Inhalatory do astmy w czasie ciąży mają tę właściwość, że przyjmowany z nich lek trafia do płodu w mniejszej ilości, a same są bezpieczniejsze od tabletek.

Czy w ciąży mogę...?

Czego unikać w ciąży? (WIDEO)

Czego unikać w ciąży? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ciąża to czas, kiedy kobieta musi zrezygnować z niektórych swoich przyzwyczajeń żywieniowych. Istnieją takie produkty, które należy bezwarunkowo (...) wykreślić z jadłospisu kobiety w ciąży. O te produkty zakazane w...