Trwa ładowanie...

Grzywacz chiński - historia pochodzenia, wygląd, charakter, pielęgnacja

Avatar placeholder
30.03.2021 22:32
Grzywacze chińskie są delikatnymi psami
Grzywacze chińskie są delikatnymi psami (123rf.com)

Mało jest osób, które nie lubią psów. Zdarza się, że ludzie nie lubią kotów, boją się koni lub nie lubią świnek morskich, jednak psy lubi najprawdopodobniej każdy z nas. Ras psów jest mnóstwo. Każdy znajdzie coś dla siebie pod względem zarówno charakteru, jak i wyglądu. Przedstawiamy rasę psów, które niektórych zachwycają, a wśród niektórych budzą odrazę. Mowa o grzywaczu chińskim.

spis treści

1. Grzywacz chiński - historia pochodzenia

Pierwsze bezwłose psy, jakimi są grzywacze chińskie, hodowano w Chinach już w III wieku przed naszą erą. Psy dzielą się na dwie kategorie: na te mniejsze i delikatniejsze oraz na te trochę większe i masywniejsze. W Chinach pierwszy typ grzywaczy chińskich pełnił funkcję psów świątynnych oraz cieszył się bardzo dużą sympatią wśród członków dworu cesarskiego. Grzywacz chiński, którego widujemy teraz, został wyhodowany około lat 80. XIX wieku w Stanach.

Grzywacz chiński powstał na skutek skrzyżowania nagiego psa meksykańskiego i peruwiańskiego z długowłosymi rasami miniaturowymi. Grzywacz chiński w swojej pierwszej wystawie uczestniczył w Westminster w 1885 roku. Od 1991 roku istnieje ujednolicony wzorzec dla rasy gołej oraz powder puff.

Zobacz film: "Oto najbrzydsze psy świata"
9 najlepszych psów dla alergików
9 najlepszych psów dla alergików [10 zdjęć]

Nie ma magicznego leku na wszelkie problemy alergików. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pozwalają

zobacz galerię

2. Grzywacz chiński - wygląd

Występują dwie odmiany grzywacza chińskiego: grzywacz chiński bezwłosy oraz grzywacz chiński powder puff. Pierwszy typ rasy grzywacza chińskiego ma włosy na głowie oraz śmieszne, charakterystyczne skarpetki, a także pióropusz na ogonie. Reszta ciała jest bezwłosa. Drugi typ grzywacza chińskiego posiada delikatne, długie i lekko kręcone włosy na całym ciele. Grzywacz chiński to pies, który ma lekko zaokrąglony pyszczek. Psy te są stosunkowo małe, ponieważ wysokość dla dorosłego psa wynosi około 30 cm. Waga dorosłych psów waha się w granicach 5–6 kilogramów.

3. Grzywacz chiński - charakter

Grzywacze chińskie to psy bardzo inteligentny. Doskonale radzą sobie na zawodach oraz kursach posłuszeństwa. Idealnie nadają się do małych mieszkań, warto jednak pamiętać, że potrzebują dość dużej codziennej dawki ruchu. Grzywacze chińskie mają słabą psychikę, dlatego trzeba być w stosunku do nich delikatnym. Nie znoszą odtrącenia. Tresura powinna przebiegać łagodnie, z dużą ostrożnością oraz zważaniem na słowa. Wobec grzywaczy chińskich nie poskutkują agresywne formy tresury.

4. Grzywacz chiński - pielęgnacja

Grzywacze chińskie są delikatnymi psami, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Odmiana powder puff powinna być dokładnie czesana. Można także przycinać włosy, a dłuższe zostawiać jedynie na głowie, łapach oraz ogonie. Odmiana bezwłosa również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Skóra psa, tak samo jak skóra człowieka wymaga pielęgnacji. Aby skóra była utrzymana w dobrej kondycji, należy używać około trzy razy w tygodniu kremu lub olejku hipoalergicznego nawilżającego.

Zobacz także:

5. Grzywacz chiński - choroby

Grzywacz chiński to rasa psów, która zmaga się dość często z problemami oczu. Często chorują na jaskrę lub zwichnięcie soczewki. U grzywaczy chińskich zaobserwowano także liczne choroby autoimmunologiczne, alergie, natomiast jeśli chodzi o uzębienie często występuje próchnica oraz ubytki. Grzywacze chińskie żyją średnio od 12 do 14 lat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze