Trwa ładowanie...

Guru psychiatrii ostrzega przed tym produktem. Widoczne kurczenie się mózgu

Avatar placeholder
23.01.2024 17:33
Psychiatra wskazał nawyki, które niszczą twój mózg. Tak narażasz się na demencję i depresję
Psychiatra wskazał nawyki, które niszczą twój mózg. Tak narażasz się na demencję i depresję (Getty Images / X)

Myśląc o zdrowiu, wiele osób zapomina o kondycji mózgu. Jest to niesamowicie ważny organ w naszym organizmie. Nie tylko kontroluje i koordynuje działania i reakcje, ale także pozwala nam myśleć i czuć. Guru psychiatrii w Ameryce zdradza, co szczególnie niszczy mózg.

spis treści

1. Dieta dla mózgu

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co właściwie jest szkodliwe dla mózgu. Warto więc przyjrzeć się codziennym nawykom i wyeliminować te, które negatywnie wpływają na centrum naszego układu nerwowego.

Psychiatra dr Daniel Amen to najpopularniejszy psychiatra w Ameryce. Jest autorem wielu książek i publikacji, kieruje sześcioma klinikami i chętnie udziela wywiadów. W podcaście "The Diary Of A CEO" podzielił się czynnikami, które pogarszają stan i funkcjonowanie naszego mózgu. Specjalista wskazał cztery najczęstsze nawyki.

Na pierwszym miejscu znalazł się cukier, który niestety na potęgę dodawany jest do produktów. Jak zauważa dr Amen, działa prozapalnie, może powodować cukrzycę i prowadzi do otyłości. Badania ujawniły, że wraz ze wzrostem masy ciała zmniejsza się faktyczny rozmiar i funkcjonowanie mózgu.

Zobacz film: "7 nawyków, które niszczą mózg"

"Wysoki poziom cukru we krwi powoduje erozję naczyń krwionośnych, a dopływ krwi do mózgu staje się mniejszy. Ponadto uzależnia i powoduje stany zapalne, które przyczyniają się do depresji i demencji" - podsumowuje psychiatra.

2. Uwaga na używki

W trosce o zdrowie mózgu, lepiej też nie przesadzać z kofeiną. Nadmiar substancji ogranicza przepływ krwi do mózgu, a niektóre badania wykryły związek między spożyciem kofeiny a kurczeniem się mózgu.

"Jeśli spożywasz 100 mg kofeiny dziennie, prawdopodobnie wszystko jest w porządku" - uspokaja dr Amen.

Jak zauważa specjalista, nadmiar kofeiny może też prowadzić do problemów ze snem, a tym samym zwiększać ryzyko demencji. Najlepiej więc trzymać się rozsądnych ilości i unikać pobudzającej substancji w godzinach wieczornych.

Nikotyna, podobnie jak kofeina, może ograniczać przepływ krwi do mózgu. Palenie papierosów powoduje jednak widoczne kurczenie się mózgu, jak wynika z badań przeprowadzonych na Washington University School of Medicine.

Kurczenie się mózgu prowadzi do zwiększonego ryzyka zaburzeń poznawczych, demencji i choroby Alzheimera.

3. Nawyk szkodliwy dla mózgu

Czas, który spędzasz na wpatrywanie się w ekran, również uderza w mózg.

"Masz dwa obszary w mózgu, które reagują na dopaminę i przynoszą ci radość i motywację. Za każdym razem, kiedy ci się coś podoba, dostajesz lekkiego zastrzyku dopaminy. To powoduje zużycie twoich ośrodków przyjemności" - wyjaśnia dr Daniel Amen.

Wiele badań wykazało, że korzystanie ze smartfonów i innych urządzeń aktywuje w naszym mózgu obszary odpowiedzialne za nagrody. Im częściej to robisz, tym szybciej doprowadzasz ich do śmierci.

"Kiedy pozwolisz swojemu mózgowi na korzystanie z ekranu przez trzy i pół godziny dziennie, zwiększasz ryzyko lęku, depresji, uzależnienia, otyłości i ADHD" - podsumował psychiatra.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze