Guz jajników – rodzaje, ryzyko, powikłania

Guzy jajników mogą to być zmiany zwiastujące nowotwory, ale nie muszą nimi być. Niemalże zawsze, zmiany, które zaburzają stan fizjologiczny kobiety w obrębie układu rodnego, objawiają się powiększeniem, a także pojawieniem się guza na jajniku.

Guz jajników – rodzaje

Guzem jajników może być torbiel, lit lub zmiana mieszana. Tym, co odróżnia od siebie te ciała obce jest obecność płynów. Torbiel to taki guz jajnika, który ma zawartość płynną.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Wyróżniamy kilka rodzajów guzów jajników. Do pierwszej grupy zaliczają się te, które nie oznaczają nowotworów. Są to:

  • Torbiele czynnościowe - zmiany, które ustają. Zwykle pojawiają się na około dwa miesiące i mają sześć centymetrów średnicy.

  • Torbiele tekaluteinowe - zmiany o różnych rozmiarach, pojawiające się na przykład po leczeniu hormonalnym. Aby się ich pozbyć powinno wystarczyć leczenie objawowe lub pozbycie się ich przyczyny, zatem na przykład odstawienie leków.

  • Torbiele zapalne to już bardziej obciążające organizm zmiany. Wówczas guz jajników może osiągnąć rozmiar nawet piętnastocentymetrowy. W tym wypadku cały organizm wykazuje stan zapalny.

  • Torbiele endometrialne są to guzy jajników, które tworzą się dlatego, że wystąpiły krwawienia z elementów błony śluzowej macicy. Torbiele gromadzą w sobie gęstą krew, która gęstnieje – przypomina czekoladę. Zaniepokoić powinny bolesne miesiączki, bolesne zbliżenia, a także bezpłodność.

Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać gabinet ginekologiczny. W trakcie wizyty kontrolnej wykonywane jest podstawowe badanie ginekologiczne...

  • Cysty ciałka białego, torbiele wtrętowe i przyjajnikowe to zdecydowana większość przypadłości u młodych kobiet. Powstają z resztek tak zwanych rozwojowych przydatków. Zwykle mają małe rozmiary.

Poza nimi są także te, które świadczą o nowotworze. Niestety aż siedemdziesiąt procent guzów jajników, które mają charakter nowotworowy, tworzą się nabłonkowo. Oprócz nich wyróżnia się także gonadalne oraz germinalne.

Guz jajników – ryzyko

Dość niebezpieczne jest to, że zwykle guzy jajników albo mają bardzo delikatne objawy, albo w ogóle ich nie mają. Jednoznaczne sygnały pojawiają się, gdy jest on już dość duży. Powiększanie się owych guzów jajnika może powodować różnego rodzaju uciski na inne narządy, a zatem zaburzenia ich pracy. Powinno zwracać się uwagę na to, czy uczucie pełności, wzdęcia, bóle brzucha nie pojawiają się zbyt często. Jeśli nie wykryje się go w odpowiednim czasie, osiągnie rozmiary przekraczające piętnaście centymetrów. Jeśli zmiana jest nowotworowa kobiecie grozi wodobrzusze, a ogólne skutki zachorowania to duszność, żylaki oraz ogólny obrzęk nóg.

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest, by już 20- i 30-latki miały wiedzę na temat wczesnych...

Guz jajników – powikłania

Powikłania guzów jajnika są bardzo niebezpieczne. Niekiedy wymagają operacji, bowiem mogą ulec pęknięciu, krwawić lub utkwić w zagłębiu odbytniczo-macicznym.

Guzy jajników mogą także zropieć albo przekształcić się w nowotwór złośliwy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból jajników - przyczyny, objawy towarzyszące i rozpoznanie choroby, ciąża
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ból jajników - przyczyny, objawy towarzyszące i rozpoznanie choroby, ciąża
Histerektomia - przyczyny, rodzaje, przygotowanie i powikłania

Zabieg usunięcia macicy

Zabieg usunięcia macicy

Macica przed zabiegiem histerektomii.

Mastektomia - przygotowania do zabiegu, przebieg, powikłania, skuteczność zabiegu

Zabieg mastektomii

Zabieg mastektomii

Operacja amputacji piersi.

Wyrostek robaczkowy - rodzaje, przyczyny i objawy, powikłania, rozpoznanie, leczenie, różnicowanie z innymi chorobami, dzieci

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Ostre zapalenie wyrostka - zdjęcia

Istnieją dwa sposoby operacyjnego usunięcia wyrostka: laparoskopowy i klasyczny.

Guz mózgu - objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Glejaki

Glejaki

Glejaki usuwa się zwykle chirurgicznie (jeśli nie są zbyt naciekające), stosując także radio- i chemioterapię. Zdjęcie prezentuje glejaka u 28-letniego mężczyzny.

Piercing - początki przekłuwania, najpopularniejsze rodzaje, przeciwwskazania, ryzyko

Piercing języka

Piercing języka

Czas trwania zabiegu jest krótki, trwa zwykle kilka sekund.

Opryszczka narządów płciowych - epidemiologia, objawy, profilaktyka, leczenie

Leczenie opryszczki (WIDEO)

Leczenie opryszczki (WIDEO) Odtwórz wideo

U chorych z osłabioną odpornością immunologiczną, jak w przypadku AIDS i nowotworów, mogą występować poważne powikłania zakażenia wirusem opryszczki (...) . Najczęstsze poważne powikłania opryszczki to: zapalenie...

Uzależnienie od papierosów

Ekologiczny tytoń

Ekologiczny tytoń

Ostatnie badania wykazały, że e-papierosy są w rzeczywistości systemami nośnikowymi czystej formy nikotyny, a to stanowi ryzyko dla zdrowia osób korzystających z nich.

Szpiczak - przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka

Leczenie szpiczaka mnogiego (WIDEO)

Leczenie szpiczaka mnogiego (WIDEO) Odtwórz wideo

i niewydolność nerek. U niektórych pacjentów mogą występować powikłania zatorowo-zakrzepowe. Nowotwór przebiega bezobjawowo, więc bardzo często następuje (...) opóźnienie w diagnozie. Szpiczak mnogi to choroba ludzi w starszym wieku,...