Guz jajników – rodzaje, ryzyko, powikłania
Guzy jajników mogą to być zmiany zwiastujące nowotwory, ale nie muszą nimi być. Niemalże zawsze, zmiany, które zaburzają stan fizjologiczny kobiety w obrębie układu rodnego, objawiają się powiększeniem, a także pojawieniem się guza na jajniku.
1. Guz jajników – rodzaje
Guzem jajników może być torbiel, lit lub zmiana mieszana. Tym, co odróżnia od siebie te ciała obce jest obecność płynów. Torbiel to taki guz jajnika, który ma zawartość płynną.
Wyróżniamy kilka rodzajów guzów jajników. Do pierwszej grupy zaliczają się te, które nie oznaczają nowotworów. Są to:
Torbiele czynnościowe - zmiany, które ustają. Zwykle pojawiają się na około dwa miesiące i mają sześć centymetrów średnicy.
Torbiele tekaluteinowe - zmiany o różnych rozmiarach, pojawiające się na przykład po leczeniu hormonalnym. Aby się ich pozbyć powinno wystarczyć leczenie objawowe lub pozbycie się ich przyczyny, zatem na przykład odstawienie leków.
Torbiele zapalne to już bardziej obciążające organizm zmiany. Wówczas guz jajników może osiągnąć rozmiar nawet piętnastocentymetrowy. W tym wypadku cały organizm wykazuje stan zapalny.
Torbiele endometrialne są to guzy jajników, które tworzą się dlatego, że wystąpiły krwawienia z elementów błony śluzowej macicy. Torbiele gromadzą w sobie gęstą krew, która gęstnieje – przypomina czekoladę. Zaniepokoić powinny bolesne miesiączki, bolesne zbliżenia, a także bezpłodność.
Cysty ciałka białego, torbiele wtrętowe i przyjajnikowe to zdecydowana większość przypadłości u młodych kobiet. Powstają z resztek tak zwanych rozwojowych przydatków. Zwykle mają małe rozmiary.
Poza nimi są także te, które świadczą o nowotworze. Niestety aż siedemdziesiąt procent guzów jajników, które mają charakter nowotworowy, tworzą się nabłonkowo. Oprócz nich wyróżnia się także gonadalne oraz germinalne.
2. Guz jajników – ryzyko
Dość niebezpieczne jest to, że zwykle guzy jajników albo mają bardzo delikatne objawy, albo w ogóle ich nie mają. Jednoznaczne sygnały pojawiają się, gdy jest on już dość duży. Powiększanie się owych guzów jajnika może powodować różnego rodzaju uciski na inne narządy, a zatem zaburzenia ich pracy. Powinno zwracać się uwagę na to, czy uczucie pełności, wzdęcia, bóle brzucha nie pojawiają się zbyt często. Jeśli nie wykryje się go w odpowiednim czasie, osiągnie rozmiary przekraczające piętnaście centymetrów. Jeśli zmiana jest nowotworowa kobiecie grozi wodobrzusze, a ogólne skutki zachorowania to duszność, żylaki oraz ogólny obrzęk nóg.
3. Guz jajników – powikłania
Powikłania guzów jajnika są bardzo niebezpieczne. Niekiedy wymagają operacji, bowiem mogą ulec pęknięciu, krwawić lub utkwić w zagłębiu odbytniczo-macicznym.
Guzy jajników mogą także zropieć albo przekształcić się w nowotwór złośliwy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.