Trwa ładowanie...

Gwiazdor "Star Treka" nie żyje. Zmagał się z nieuleczalną chorobą

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 27.02.2024 11:26
Gwiazdor "Star Treka" zmarł na rzadką chorobę. Powoduje utratę kontroli nad mięśniami
Gwiazdor "Star Treka" zmarł na rzadką chorobę. Powoduje utratę kontroli nad mięśniami (Getty Images)

Nie żyje kanadyjski aktor Kenneth Mitchell. 49-letni gwiazdor "Star Treka" zmagał się z nieuleczalną chorobą.

spis treści

1. Aktor walczył z SLA

Kenneth Mitchell, znany m.in. z serialu "Star Trek: Discovery" czy filmu "Kapitan Marvel", chorował na stwardnienie zanikowe boczne (SLA) - nieuleczalną chorobę neurologiczną. Diagnozę usłyszał w 2019 roku.

To postępująca choroba układu nerwowego, która prowadzi do uszkodzenia komórek nerwowych w rdzeniu kręgowym, pniu mózgu oraz korze mózgowej, które są odpowiedzialne za ruch. Głównym objawem jest narastające osłabienie mięśni. Chory stopniowo traci nad nimi kontrolę.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Kenneth Mitchell zmagał się z SLA od lat
Kenneth Mitchell zmagał się z SLA od lat (Getty Images)

W zaawansowanym stadium choroby występuje zazwyczaj częściowy paraliż. Tak też było w przypadku Mitchella, który od 2020 roku poruszał się na wózku inwalidzkim. W wywiadzie dla magazynu "People" aktor wyznał, że do wizyty u lekarza skłoniły go drżenia mięśni, jednak na początku nie uwierzył w diagnozę.

O śmierci kanadyjskiego aktora poinformowała rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Z SLA zmagał się m.in. wybitny astrofizyk Stephen Hawking, zdiagnozowano je także u polityka PiS Witolda Waszczykowskiego.

2. Tak daje o sobie znać choroba

W początkowym etapie stwardnienia zanikowego bocznego pacjent może odczuwać drżenie mięśni i osłabienie kończyn. W późniejszym czasie mogą pojawiać się problemy z mówieniem.

Ostatecznie choroba prowdzi do utraty kontroli nad mięśniami niezbędnych do poruszania się, jedzenia, oddychania. Do objawów zalicza się też m.in. częste ziewanie czy zaburzenia funkcji poznawczych.

Przyczyna SLA jest jak dotąd niepoznana. Jako główny czynnik wskazuje się zaburzenie systemu recyklingu białek w neuronach. Niestety, wiedza na ten temat nadal nie jest wystarczająca.

Choroba może dotyczyć nawet 350 tysięcy osób na całym świecie, 50 proc. chorych umiera w ciągu 3 lat od postawienia diagnozy.

Jak dotąd nie udało się znaleźć lekarstwa na tę chorobę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze