Trwa ładowanie...

Harpagophytum procumbens - jak i kiedy stosować czarci pazur

Avatar placeholder
21.07.2020 11:41
Harpagophytum procumbens, czyli czarci lub diabelski pazur to hakorośl rozesłana
Harpagophytum procumbens, czyli czarci lub diabelski pazur to hakorośl rozesłana (123rf)

Harpagophytum procumbens, czyli czarci lub diabelski pazur to hakorośl rozesłana - roślina naturalnie występująca na suchych, pustynnych obszarach Afryki. Od wieków wykorzystuje się ją w leczeniu schorzeń wątroby, pęcherza moczowego, nerek i żołądka. Jej lecznicze walory potwierdzają badania naukowe. Kiedy stosować czarci pazur? Jakie ma właściwości? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to jest Harpagophytum?

Harpagophytum procumbens, czyli hakorośl rozesłana, znana jako czarci pazur lub diabelski pazur jest wieloletnią byliną występującą głównie na obrzeżach pustyni Kalahari na terenach Namibii. Rośnie również na terenie południowej Afryki: Botswany, Zimbabwe, RPA i Angoli. W Polsce można kupić różne preparaty oraz suplementy diety zawierające jej korzeń.

Hakorośl rozesłana dorasta do około 60 cm wysokości, ma 150 cm długości. Jest rośliną płożąca się. Jej korzenie są bulwiaste, kwiaty purpurowe, liście drobne. Owoce jest kolczasta torebka. Hakorośl wygląda jak cierniste strąki przypominające szpony albo pazury. Do celów leczniczych zbierany jest jej korzeń. Głównymi związkami farmakologicznie czynnymi hakorośli rozesłanej są irydoidy.

Zobacz film: "Liście kalafiora. Zamiast wyrzucać - wykorzystaj"

Harpagophytum to rodzaj bylin, który obejmuje dwa gatunki H. procumbens i H. zeyheri oraz 5 podgatunków. Każdy podgatunek przypisany jest do określonej strefy geograficznej.

2. Właściwości diabelskiego pazura

W celach leczniczych wykorzystywane są korzenie, w których zawarte są irydoidy. Główną substancją czynną Harpagophytum procumbens jest harpagozyd. To glikozyd irydoidowy, który wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Jego działanie porównywane jest do działania leków wykorzystywanych do uśmierzania bólu i zmniejszania stanów zapalnych.

Inne substancje czynne to harpagid oraz prokumbid, które mają działanie przeciwartretycznie, ponadto obniżają poziom cholesterolu. Kolejną substancją mającą dobroczynny wpływ na organizm jest prokumbozyd, który działa przeciwzapalnie i analgetycznie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Ponadto w korzeniu hakorośli rozesłanej obecne są woski i tłuszcze, fenole (acetozyd, izo-acetozyd, biozyd) oraz bioflawonoidy, głównie luteolina o działaniu moczopędnym, kemferol i kwercetyna działające przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, a także beta-sitosterol, goryczki i inne.

Surowcem leczniczym rośliny są pocięte w plastry i wysuszone wtórne bulwy spichrzowe, których przetwarzanie jest trudne i czasochłonne. Korzeń hakorośli rozesłanej jest koloru szarobrązowego do ciemnobrązowego, ma gorzki smak. Wytwarza się z niego proszek oraz płynny i suchy ekstrakt, które są wykorzystywane do produkcji kapsułek, tabletek, nalewek oraz maści z czarcim pazurem.

3. Zastosowanie Harpagophytum procumbens

W medycynie wykorzystuje się korzeń diabelskiego pazura, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, znieczulające, odtruwające, antyhistaminowe oraz regenerujące.

Harpagophytum procumbens stosuje się:

  • w leczeniu zwyrodnieniowego zapalenia stawów, zapalenia kości oraz ścięgien, w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych,
  • w terapii chorób serca,
  • w leczeniu zapalenia nerek,
  • przy zaburzeniach trawienia, w przypadku utraty apetytu,
  • przy bólach w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bólach głowy,
  • w zespole cieśni kanału nadgarstka,
  • przy gorączce,
  • w leczeniu uszkodzenia chrząstki stawów,
  • przy arytmii serca,
  • problemach z ciśnieniem.
  • w przypadku trądziku, przewlekłych chorób oczu i uszu na tle bakteryjnym,
  • w celu oczyszczenia organizmu i usunięcia z organizmu toksyn, by chronić go przed wpływem stresu oksydacyjnego.

4. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem Harpagophytum warto wiedzieć, że nie powinny go stosować kobiety w ciąży, mamy karmiące dzieci piersią oraz osoby, które mają wrzody żołądka oraz dwunastnicy. Preparaty z czarcim pazurem nie są wskazane dla diabetyków.

Ponadto stosowanie czarciego pazura trzeba omówić z lekarzem w przypadku przyjmowania leków. Jednoczesne przyjmowanie go wraz z różnymi lekami (np. obniżającymi ciśnienie krwi) może nasilać ich działanie. Diabelski pazur, stosowany w dawkach większych niż zalecane, może wywołać reakcje alergiczne. To dlatego tak ważne jest, by ściśle przestrzegać wszelkich wskazań.

Czarci pazur można kupić pod wieloma postaciami: w formie tabletek, proszku, naparów, balsamów czy żeli. Bardzo ważne jest jednak stosowanie się do zaleceń podanych na opakowaniu. Zwykle kuracja trwa kilka tygodni, następnie trzeba zrobić przerwę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze