Trwa ładowanie...

HCG - przebieg badania, normy

HCG (B-HCG), gonadotropina kosmówkowa, to hormon produkowany przez kobiecy organizm. Odpowiednie stężenie beta HCG pozwala wykryć wczesną ciążę. Testy ciążowe wykorzystują obecność beta HCG w moczu już po siedmiu dniach od zapłodnienia. Stężenie beta HCG wzrasta w I trymestrze ciąży, po tym okresie zaczyna spadać. Jak wygląda badanie HCG?

Zobacz film: "Jakie badania należy wykonać w ciąży?"

spis treści

Badanie poziomu beta HCG wykorzystane jest także w celu diagnozowania nieprawidłowości pojawiających się w I trymestrze ciąży. Poziom beta HCG wzrasta także w niektórych nowotworach złośliwych.

1. Beta HCG - przebieg badania

Beta HCG (B-HCG) jest to gonadotropina kosmówkowa. Beta HCG wytwarzana jest najpierw przez zarodek, a potem w obrębie trofoblastu. Hormon docierają wraz z krwią do jajnika, gdzie pobudza ciałko żółte do produkcji hormonu, zwanego progesteronem. Progesteron odpowiedzialny jest za prawidłowy rozwój ciąży. Beta HCG wydalany jest z moczem, dlatego też oznaczanie beta HCG w moczu zostało przyjęte jako podstawa testów ciążowych.

Mechanizm testów ciążowych polega na użyciu swoistych przeciwciał przeciw beta HCG. W obecności beta HCG przeciwciała anty-HCG tworzą z nią kompleks, który w wyniku zastosowania odpowiedniego związku chemicznego przybiera pewną barwę, co zauważane jest na teście ciążowym.

Badanie beta HCG stosowane jest przede wszystkim w diagnozowaniu schorzeń, zaburzeń pojawiających się w I trymestrze ciąży. Wtedy też oznaczenie beta HCG wykonywane jest kilkakrotnie. Badanie beta HCG stosowane jest szczególnie, gdy w tym okresie pojawiają się krwawienia lub plamienia. Zmiany poziomu beta HCG pomocne są także w wykrywaniu ciąży pozamacicznej.

Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?
Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego? [10 zdjęć]

W trakcie ciąży podnosi się poziom gonadotropiny kosmówkowej, tj. hormonu hCG. Badanie jego stężenia...

zobacz galerię

2. Beta HCG - normy

Beta HCG pozwala na określenie wieku ciąży. Po różnym czasie od owulacji, jeżeli dojdzie do zapłodnienia, w organizmie kobiety zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa. Dwa dni później HCG wzrasta powyżej 1 mIU/ml. Na tym etapie możliwe jest jeszcze mikroporonienie. Dlatego dopiero wynik powyżej 5 mIU/ml oznacza ciążę. Normy beta HCG zmieniają się zależnie od rozwoju zarodka.

W przebiegu ciąży poziom beta HCG ciągle wzrasta, ze względu na to, że wraz ze wzrostem ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na progesteron. Wyniki poziomu beta HCG wynoszą odpowiednio:

Tydzień ciąży Poziom beta HCG
3. - 4. 9-130 mlU/ml
4 .- 5. 75-2600 mlU/ml
5. - 6. 850-20800 mlU/ml
6. - 7. 4000-100200 mlU/ml
7. - 12. 11500-289000 mlU/ml
12. - 16. 18300-137000 mlU/ml
16. - 29. 1400-53000 mlU/ml
29. - 41. 940-60000 mlU/ml

Przy prawidłowym rozwoju ciąży poziom beta HCG wzrasta o 66 proc. w ciągu dwóch dni oraz 114 proc. w ciągu 3 dni. W późniejszej ciąży stężenie beta HCG wzrasta wolniej. Kiedy beta HCG przekroczy 6000 mIU/ml warto zrobić badanie USG, które da lepszy obraz umiejscowienia ciąży.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Niski przyrost beta HCG może świadczyć o nieprawidłowościach rozwoju ciąży (ciąża pozamaciczna) lub o poronieniu. Nie jest to jednak regułą. Wolniejszy przyrost stężenia beta HCG może być wynikiem zagnieżdżenia się w macicy co najmniej dwóch zarodków i obumarcia jednego z nich.

Hormon beta HCG może być wytwarzany także przez komórki niektórych nowotworów złośliwych. Są to nowotwór zarodkowy lub ciążowa choroba trofoblastyczna.

Następny artykuł: HCG

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.