Beta HCG - przebieg badania, normy

Beta HCG (B-HCG), gonadotropina kosmówkowa, to hormon produkowany przez kobiecy organizm. Odpowiednie stężenie beta HCG pozwala wykryć wczesną ciążę. Testy ciążowe wykorzystują obecność beta HCG w moczu już po siedmiu dniach od zapłodnienia. Stężenie beta HCG wzrasta w I trymestrze ciąży, po tym okresie zaczyna spadać. Badanie poziomu beta HCG wykorzystane jest także w celu diagnozowania nieprawidłowości pojawiających się w I trymestrze ciąży. Poziom beta HCG wzrasta także w niektórych nowotworach złośliwych.

Beta HCG - przebieg badania

Beta HCG (B-HCG) jest to gonadotropina kosmówkowa. Beta HCG wytwarzana jest najpierw przez zarodek, a potem w obrębie trofoblastu. Hormon docierają wraz z krwią do jajnika, gdzie pobudza ciałko żółte do produkcji hormonu, zwanego progesteronem. Progesteron odpowiedzialny jest za prawidłowy rozwój ciąży. Beta HCG wydalany jest z moczem, dlatego też oznaczanie beta HCG w moczu zostało przyjęte jako podstawa testów ciążowych. Mechanizm testów ciążowych polega na użyciu swoistych przeciwciał przeciw beta HCG. W obecności beta HCG przeciwciała anty-HCG tworzą z nią kompleks, który w wyniku zastosowania odpowiedniego związku chemicznego przybiera pewną barwę, co zauważane jest na teście ciążowym.

Badanie beta HCG stosowane jest przede wszystkim w diagnozowaniu schorzeń, zaburzeń pojawiających się w I trymestrze ciąży. Wtedy też oznaczenie beta HCG wykonywane jest kilkakrotnie. Badanie beta HCG stosowane jest szczególnie, gdy w tym okresie pojawiają się krwawienia lub plamienia. Zmiany poziomu beta HCG pomocne są także w wykrywaniu ciąży pozamacicznej.

Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?

W trakcie ciąży podnosi się poziom gonadotropiny kosmówkowej, tj. hormonu hCG. Badanie jego stężenia umożliwia uzyskanie informacji, czy dana kobieta jest...

Beta HCG - normy

Beta HCG pozwala na określenie wieku ciąży. Po różnym czasie od owulacji, jeżeli dojdzie do zapłodnienia, w organizmie kobiety zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa. Dwa dni później HCG wzrasta powyżej 1 mIU/ml. Na tym etapie możliwe jest jeszcze mikroporonienie. Dlatego dopiero wynik powyżej 5 mIU/ml oznacza ciążę. Normy beta HCG zmieniają się zależnie od rozwoju zarodka.

W przebiegu ciąży poziom beta HCG ciągle wzrasta, ze względu na to, że wraz ze wzrostem ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na progesteron. Wyniki poziomu beta HCG wynoszą odpowiednio:

Tydzień ciąży Poziom beta HCG
3. - 4. 9-130 mlU/ml
4 .- 5. 75-2600 mlU/ml
5. - 6. 850-20800 mlU/ml
6. - 7. 4000-100200 mlU/ml
7. - 12. 11500-289000 mlU/ml
12. - 16. 18300-137000 mlU/ml
16. - 29. 1400-53000 mlU/ml
29. - 41. 940-60000 mlU/ml

Przy prawidłowym rozwoju ciąży poziom beta HCG wzrasta o 66 proc. w ciągu dwóch dni oraz 114 proc. w ciągu 3 dni. W późniejszej ciąży stężenie beta HCG wzrasta wolniej. Kiedy beta HCG przekroczy 6000 mIU/ml warto zrobić badanie USG, które da lepszy obraz umiejscowienia ciąży.

Niski przyrost beta HCG może świadczyć o nieprawidłowościach rozwoju ciąży (ciąża pozamaciczna) lub o poronieniu. Nie jest to jednak regułą. Wolniejszy przyrost stężenia beta HCG może być wynikiem zagnieżdżenia się w macicy co najmniej dwóch zarodków i obumarcia jednego z nich. Hormon beta HCG może być wytwarzany także przez komórki niektórych nowotworów złośliwych. Są to nowotwór zarodkowy lub ciążowa choroba trofoblastyczna.

Marta Bednarska, 2 miesiące temu

Bibliografia

  • Tomaszewski J., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3591-0
  • Hyla-Klekot L., Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4301-3
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze (10)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Beta HCG - przebieg badania, normy
najnowsze pytania

HCG

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Beta HCG - przebieg badania, normy
Spirometria - przebieg, interpretacja, przeciwwskazania

Spirometria - sprawdź, czy powinieneś ją wykonać (WIDEO)

Spirometria - sprawdź, czy powinieneś ją wykonać (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie, które powinieneś wykonać Wiele osób w Polsce cierpi na choroby układu oddechowego. Choć problem dotyczy 6 milionów Polaków, ponad połowa (...) do niewydolności oddechowej. Dr n. med Piotr Dąbrowiecki mówi o tym, jak wygląda...

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Scyntygrafia - rodzaje, przebieg badania

Scyntygrafia - zdjęcie

Scyntygrafia - zdjęcie

Obraz scyntygraficzny uzyskuje się dzięki niewielkim dawkom izotopów promieniotwórczych.

Mammografia - jak działa mammograf, dla kogo jest przeznaczona mammografia, kiedy wykonywać badanie, przebieg badania, przygotowanie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Pierś przy mammografii jest skompresowana, by uzyskać lepszy obraz badania.

Spirometria - przebieg, rodzaje, interpretacja, przeciwwskazania

Spirometria - zdjęcia

Spirometria - zdjęcia

Spirometria służy badaniu objętości i wydolności płuc.

Posiew moczu - wskazania do przeprowadzenia badania, przebieg badania

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu wykonuje się w celu zdiagnozowania bakteriomoczu, który jest objawem zakażenia układu moczowego.