Trwa ładowanie...

Hemoroidy u kobiet - objawy, przyczyny, zapobieganie, leczenie, ciąża

 Paula Jakubasik
02.01.2023 12:25
Hemoroidy u kobiet - objawy, przyczyny, zapobieganie, leczenie, ciąża
Hemoroidy u kobiet - objawy, przyczyny, zapobieganie, leczenie, ciąża (123RF)

Ból, podrażnienie, krwawienie to główne dolegliwości, które dotyczącą prawie jedną trzecią dorosłych. Większość z nich tak bardzo krępuje ta dolegliwość, że nie mają odwagi pójść do lekarza lub porozmawiać z farmaceutą. Żyją z dyskomortem z powodu hemoroidów, a nie mają odwagi by zacząć je leczyć w porozumieniu ze specjalistą.

spis treści

1. Hemoroidy czyli guzki krwawnicze

Choroba hemoroidalna występuje, gdy żyły znajdujące się w okolicy odbytu powiększają się i tworzą się guzki krwawnicze, czyli żylaki odbytu. Hemoroidy powodują uczucie dyskomfortu, któremu towarzyszy pieczenie, nasilające się przy oddawaniu stolca, siedzeniu i chodzeniu.

Silny ból zazwyczaj towarzyszy komplikacjom hemoroidów, czyli zakrzepicy zewnętrznej lub wewnętrznej. Krwawienie jest niewielkie i ledwo dostrzegalne na bieliźnie czy papierze toaletowym.

2. Objawy hemoroidów

Zobacz film: "Czym jest choroba hemoroidalna?"

Hemoroidy wywołują swędzenie i uczucie dyskomfortu, a także ból odbytu podczas wypróżniania. U niektórych osób choroba hemoroidalna objawia się również krwawieniem podczas defekacji.

Powiększone guzki, które wciąż bagatelizujemy, mogą dawać wrażenie niepełnego wypróżnienia. W efekcie podczas wizyty w toalecie dążymy do silniejszego parcia. Zwiększony nacisk utrudnia odpływ żylny, a to prowadzi do powiększenia się hemoroidów.

Hemoroidy mogą wypaść i niezbędne jest, aby umieścić je z powrotem w odbycie. Guzki na zewnątrz odbytu mogą prowadzić do obrzęku i zakrzepicy.

Czy hemoroidy mają podłoże genetyczne?
Czy hemoroidy mają podłoże genetyczne?

Żylaki odbytu to struktury naczyniowe w kanale odbytu, które pod wpływem czynników fizycznych ulegają

zobacz galerię

3. Przyczyny hemoroidów u kobiet

  • siedzący tryb życia,
  • długotrwałe siedzenie,
  • długotrwałe stanie,
  • duży i często powtarzający się wysiłek fizyczny,
  • jazda konna,
  • jazda na rowerze,
  • zatwardzenia,
  • biegunki,
  • częste picie alkoholu,
  • używanie dużej ilości przypraw,
  • nadużywanie kawy i herbaty,
  • choroby układu pokarmowego,
  • predyspozycje genetyczne,
  • ciąża.
Hemoroidy mogą pojawić się na skutek silnego parcia podczas porodu.
Hemoroidy mogą pojawić się na skutek silnego parcia podczas porodu.

3.1. Przyczyny choroby hemoroidalnej

Powszechne występowanie hemoroidów w ciąży to wynik wrodzonych predyspozycji oraz nacisku powiększającej się macicy na naczynia krwionośne miednicy oraz na żyłę główną dolną, znajdującą się po prawej stronie ciała, do której trafia krew z kończyn dolnych.

Spowolnienie przepływu krwi z dolnych partii ciała zwiększa nacisk na żyły biegnące poniżej macicy i powoduje ich rozszerzenie oraz obrzęk.

Podatność ciężarnych kobiet na rozwój choroby hemoroidalnej może zwiększać się także w związku z uciążliwymi zaparciami lub wzrostem stężenia progesteronu w okresie ciąży (hormon oddziałuje na stan napięcia żył, zwiększając ryzyko wystąpienia ich obrzęku).

Jak możemy zapobiegać hemoroidom?
Jak możemy zapobiegać hemoroidom?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to dolegliwość, której można zapobiegać. Objawiają się one krwawieniem,

zobacz galerię

4. Zapobieganie hemoroidom

Jeśli chcesz uniknąć choroby hemoroidalnej zadbaj o profilaktykę zaparć - spożywaj produkty bogate w błonnik - owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe.

Pij dużo wody (nawet 2-3 litry dziennie) i regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne (energiczny spacer wystarczy do uzyskania pożądanego efektu). Gdy masz potrzebę wypróżnienia nie napinaj mięśni odbytu.

Unikaj też długotrwałego siedzenia lub stania. Codziennie wykonuj ćwiczenia mięśni Kegla, aby poprawić krążenie w okolicy odbytu i wzmocnić mięśnie, które go otaczają.

Pamiętaj, że ćwicząc mięśnie dna miednicy, wzmacniasz także mięśnie wokół pochwy i cewki moczowej, dzięki czemu łatwiej będzie ci wrócić do formy po porodzie.

Dbaj o higienę okolic intymnych i unikaj bielizny ze sztucznych tworzyw – naturalne tkaniny są bardziej przyjazne dla skóry. Podczas toalety dobrze jest używać produktów na bazie olejku zamiast mydła. Nie należy jednak przesadzać ze zbyt częstym myciem, które może prowadzić do podrażnień błony śluzowej.

5. Leczenie hemoroidów u kobiet

Skuteczne leczenie hemoroidów prowadzone jest zwykle za pomocą środków antyhemoroidalnych do stosowania miejscowego. Przynoszą ulgę przy podrażnieniach i przyspieszają gojenie. Produkty te są dostępne w postaci kremów lub czopków.

Kremy szybko przynoszą ulgę (niektóre zawierają nawet środek znieczulający), jednak czasami nie są wystarczające. W takim przypadku skuteczne mogą okazać się leki wzmacniające żyły, preparaty tego typu także są dostępne bez recepty.

Na każdym etapie rozwoju hemoroidów należy przestrzegać właściwej diety. Istotne jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, a także picie około 3 litrów płynów dziennie.

Osoby cierpiące na hemoroidy powinny ograniczyć spożywanie czekolady, orzechów, picia herbaty, alkoholu, a także ostrych przypraw.

5.1. Ochrona przed nawrotami hemoroidów w ciąży

Jeśli mimo prowadzonych działań profilaktycznych pojawiły się hemoroidy w ciąż należy postawić na sprawdzone rozwiązania, takie jak czopki lub maść.

Są to nowoczesne preparaty o szerokim spektrum działania, które łagodzą pieczenie, świąd i ból odbytu, a także chronią przed nawrotami hemoroidów w ciąży. Guzki mogą powstać się na skutek silnego parcia podczas porodu. Niekiedy po porodzie ulegają samoistnemu zmniejszeniu i nie wymagają specjalnego leczenia

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze