Przejdź na WP

Hemoroidy u kobiet

Ból, podrażnienie, krwawienie... Prawie jedna trzecia dorosłych osób cierpi na hemoroidy. Większość z nich tak bardzo krępuje ta dolegliwość, że nie mają odwagi pójść do lekarza lub porozmawiać z farmaceutą.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Co to są hemoroidy?

Choroba hemoroidalna występuje, gdy żyły znajdujące się w okolicy odbytu powiększają się i tworzą się guzki krwawnicze, czyli właśnie hemoroidy, inaczej żylaki odbytu. Hemoroidy powodują uczucie dyskomfortu bardziej lub mniej odczuwalne, któremu towarzyszy pieczenie, nasilające się przy oddawaniu stolca, siedzeniu i chodzeniu. Silny ból zazwyczaj towarzyszy komplikacjom hemoroidów, czyli zakrzepicy zewnętrznej lub wewnętrznej. Krwawienie jest niewielkie i ledwo dostrzegalne na bieliźnie czy papierze toaletowym. Uwaga, krwawienie i ból w okolicy odbytu mogą być objawami innych, poważniejszych niż hemoroidy chorób, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

2. Przyczyny powstawania hemoroidów u kobiet

Ogólnie rzecz biorąc, każde zbyt silne uciskanie żył okolic odbytu może powodować ich zatykanie.

Główne przyczyny to:

  • Siedzący tryb życia, długotrwałe siedzenie lub stanie;
  • Lub przeciwnie - duży i często powtarzający się wysiłek fizyczny (osoby pracujące przy przeprowadzkach, uprawiające niektóre sporty np. jazdę konną czy jazdę na rowerze);
  • Problemy jelitowe (zatwardzenia, biegunki), które pociągają za sobą potrzebę powtarzającego się parcia i naruszenie błony śluzowej;
  • Nieodpowiednie odżywianie: alkohol, duża ilość przypraw, kawa, herbata;
  • Choroby układu pokarmowego;
  • Dziedziczność (predyspozycje rodzinne).

Kobiety bardzo często cierpią na hemoroidy podczas ciąży i po porodzie. Prawie połowa kobiet ciężarnych ma problemy z hemoroidami, a prawdopodobieństwo jest większe, jeżeli w rodzinie zdarzały się już przypadki tej dolegliwości. Nie ma jednak powodów do zmartwień, należy skonsultować się z lekarzem, który na pewno przepisze skuteczne i bezpieczne środki. Należy również pamiętać o odpowiednim odżywianiu, mając na uwadze odpowiednią pracę jelit, a szczególne zapobieganie zaparciom.

3. Profilaktyka hemoroidów

Aby zapobiec hemoroidom można wzmacniać mięśnie odbytu, wykonując odpowiednie ćwiczenia, należy również zadbać o odpowiednie odżywianie, bogate w produkty zawierające błonnik, który przeciwdziała zaparciom będącym jedną z głównych przyczyn hemoroidów. Podczas toalety dobrze jest używać produktów na bazie olejku migdałowego zamiast mydła. Nie należy jednak przesadzać ze zbyt częstym myciem, które może prowadzić do podrażnień błony śluzowej. Osoby pragnące uniknąć żylaków odbytu powinny również unikać kawy, dużej ilości przypraw i alkoholu. A jeśli już zdarzy im się sięgnąć po alkohol, powinny pić dużo wody, dzięki czemu unikną odwodnienia organizmu.

Hemoroidy u kobiet
Hemoroidy u kobiet (123RF)

4. Leczenie hemoroidów

Skuteczne leczenie hemoroidów prowadzone jest zwykle za pomocą środków antyhemoroidalnych do stosowania miejscowego. Przynoszą ulgę przy podrażnieniach i przyspieszają gojenie. Produkty te są dostępne w postaci kremów lub czopków. Kremy szybko przynoszą ulgę (niektóre zawierają nawet środek znieczulający), jednak czasami nie są wystarczające. W takim przypadku skuteczne mogą okazać się leki wzmacniające żyły. Niektóre z nich dostępne są bez recepty, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej skonsultować się z lekarzem. Jeśli hemoroidy są częstym problemem, dostępne są proste i skuteczne leki. Wystarczy jedynie zapytać farmaceuty, a jeśli dolegliwości nie mijają, skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy