Hemoroidy u dzieci
Żylaki odbytu, powszechnie nazywane hemoroidami, to dolegliwość najczęściej kojarzona z osobami dorosłymi, przede wszystkim z kobietami w ciąży. Zdarza się jednak, że problem ten dotyka dzieci, stając się przyczyną trudnego do zniesienia dyskomfortu. Co go wywołuje i jak sobie z nim radzić?
1. Czym są hemoroidy?
Hemoroidy pełnią w naszym organizmie bardzo ważną funkcję. Mają one postać niewielkich, wypełnionych krwią poduszeczek i razem ze zwieraczami uszczelniają kanał odbytu, umożliwiając kontrolowanie procesu wypróżniania i oddawania gazów. Choroba hemoroidalna powstaje na skutek nadmiernego poszerzenia naczyń żylnych, które pod wpływem oddziaływania pewnych czynników ulegają stanowi zapalnemu. Żyły zaczynają przypominać swoim wyglądem niewielkie guzy, dlatego określa się je mianem ****guzków krwawniczych. Dolegliwość najczęściej dotyka osoby prowadzące siedzący tryb życia, jednak czynnik ten trudno uznać za dominujący w przypadku dzieci. Dlaczego zatem pojawiają się u naszych pociech?
2. Przyczyny hemoroidów u dzieci
Jednym z czynników sprzyjających rozwojowi choroby hemoroidalnej u dzieci są obciążenia genetyczne. Jeżeli któreś z rodziców lub krewnych zmagało się z tą dolegliwością, to istnieje prawdopodobieństwo, że dotknie ona także malucha. Hemoroidy to jednak nie tylko kłopotliwy „spadek” po najbliższych. O wiele częściej do rozwoju choroby u dzieci przyczynia się nieprawidłowa dieta, która nie dostarcza odpowiedniej ilości błonnika usprawniającego zachodzące w naszym organizmie procesy trawienne, pozytywnie wpływając na perystaltykę jelit. Zbyt mała ilość warzyw i owoców oraz nieodpowiednie nawodnienie sprzyjają powstawaniu zaparć, które zmuszają jelita do większego wysiłku. Może to doprowadzić do kłopotów z wydalaniem, skutkujących pęknięciami, a w konsekwencji hemoroidami.
Do powstania zaparć i zatwardzeń u dzieci przyczyniają się również nieregularne spożywanie posiłków, niedobór żelaza i alergie pokarmowe. W wielu przypadkach problemy z wydalaniem mają podłoże psychiczne – silny stres negatywnie wpływa na regularność procesów fizjologicznych. Profilaktyka żylaków odbytu opiera się zatem na wyeliminowaniu tych czynników.
3. Objawy hemoroidów u dzieci
Symptomy hemoroidów u dzieci nie różnią się zbytnio od tych u dorosłych. W niektórych przypadkach okresowo może wystąpić świąd i pieczenie w okolicach odbytu, a także ból podczas oddawania stolca. Zdarza się, że w kale pojawia się śluz lub jasnoczerwona krew, a dziecku towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia. Po zgłoszeniu takich dolegliwości przez malucha należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdyż hemoroidy mogą stanowić objaw innych schorzeń.
4. Leczenie hemoroidów u dzieci
W przypadku pojawienia się żylaków odbytu u dziecka, pediatra przepisuje zwykle przeznaczone do stosowania miejscowego środki o działaniu przeciwzapalnym i znieczulającym. Najczęściej mają one postać maści lub czopków, których zadaniem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i świądu oraz przeciwdziałanie krwawieniu.
Ogromne znaczenie w leczeniu dziecięcych hemoroidów ma odpowiednia dieta. Jak wspomniano, powinna ona obfitować w produkty zawierające błonnik. Warto podawać maluchowi płatki owsiane, siemię lniane czy otręby pszenne – w połączeniu z mlekiem czy jogurtem stanowią idealną propozycję na śniadanie, o którego zjedzeniu nigdy nie powinno się zapominać. Przyjmowany niedługo po przebudzeniu posiłek zwiększa czynności wydzielnicze i ruchowe zachodzące w przewodzie pokarmowym. Ważne jest, by dziecko dokładnie przeżuwał każdy kęs, gdyż lepiej rozdrobniony pokarm nie zalega w jelitach. W menu powinny znaleźć się produkty pełnoziarniste oraz surowe warzywa i owoce.
Starajmy się unikać podawania takich produktów jak banany, czekolada, gotowana marchew czy ryż, ponieważ negatywnie wpływają na procesy trawienne. Z podobnych powodów zaleca się ograniczenie potraw mącznych i artykułów wzdymających – fasoli, grochu lub soczewicy. Pamiętajmy o tym, by podawane maluchowi posiłki nie były zbyt tłuste.
Zadbajmy o to, by nasza pociecha nie spędzała całego wolnego czasu przed monitorem komputera. Zachęćmy dziecko do zabaw na świeżym powietrzu i wysiłku, który poprawi perystaltykę jelit, zmniejszając ryzyko wystąpienia zaparć. Jeżeli zaobserwujemy u malucha niepokojące zmiany, to nie starajmy się leczyć ich na własną rękę. Domowe sposoby leczenia hemoroidów mogą przynieść pewne efekty w przypadku osób dorosłych. Organizm dziecka jest o wiele bardziej wrażliwy, dlatego różnego typu niekonwencjonalne formy terapii mogą mu jedynie zaszkodzić.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.