Trwa ładowanie...

Hepatolog zdradza pięć sygnałów, że wątroba wraca do formy

 Karolina Rozmus
16.01.2024 12:12
Wystarczy kilka tygodni bez alkoholu. 5 sygnałów, że wątroba wraca do formy
Wystarczy kilka tygodni bez alkoholu. 5 sygnałów, że wątroba wraca do formy (Getty Images, Facebook)

Trwa jeden z najzdrowszych światowych trendów czyli ''Dry January''. Co ciekawe, pierwsze efekty abstynencji można zauważyć już niedługo po tym, gdy zdecydujemy się odstawić kielisze z alkoholem. Jakie sygnały ze strony naszego ciała wskazują, że wątroba wraca do formy?

spis treści

1. Powoduje ponad 200 chorób, uszkadza wątrobę

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), alkohol przyczynia się do ponad 200 chorób czy urazów. Sprzyja chorobom układu krążenia i nowotworom, ale przede wszystkim wpływa negatywnie na wątrobę, zwiększając ryzyko alkoholowej choroby wątroby.

Alkohol uszkadza wątrobę
Alkohol uszkadza wątrobę (Getty Images)

Inicjatywa Dry January, która opiera się na trwającej co najmniej cztery tygodnie abstynencji, ma szereg korzyści dla zdrowia. Między innymi może dać wątrobie czas na to, by się zregenerowała.

2. Pięć oznak, że wątroba się regeneruje

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Dr Christina Lindenmeyer, hepatolog i gastrolog z Cleveland Clinic, przyznaje, że dla wątroby istotne jest nie tylko zrezygnowanie z alkoholu, ale też wcielenie w życie zdrowych nawyków, które wspomogą narząd w regeneracji. Jak mówi lekarka cytowana przez The Healthy, w diecie dla wątroby nie powinno zabraknąć produktów tj. ryby, orzechy, oliwki i warzywa liściaste. Jej zdaniem pierwsze oznaki zdrowienia narządu mogą się pojawić już po kilku tygodniach.

2.1. Poprawa wyników krwi

Oznaki gojenia się wątroby widoczne będą w wynikach badań. Jej stan odzwierciedlają parametry enzymów hepatocytów oraz enzymów związanych z nabłonkiem dróg żółciowych.

Badania opublikowane na łamach "Alcohol Research" wskazują, że możemy oczekiwać także poprawy wskaźników cholesterolu, ciśnienia krwi czy wyników gospodarki węglowodanowej.

2.2. Więcej energii, lepsza praca mózgu

Obciążona przez toksyczne metabolity alkoholu wątroba, odpowiada za chroniczne zmęczenie i mgłę mózgową. Detoks umożliwia narządowi oczyszczenie się z toksyn, efektem czego jest poprawa wydolności całego organizmu.

2.3. Lepsza praca układu trawiennego

Prawidłowo funkcjonująca wątroba jest w stanie produkować odpowiednie ilości żółci nieodzownej do rozkładania tłuszczów i witamin, dzięki czemu cały układ trawienny pracuje lepiej.

W miarę postępu procesu uzdrawiania powinny zniknąć takie dolegliwości jak zaparcia, niestrawność czy wzdęcia.

2.4. Płaski brzuch

Gdy zdolność wątroby do wytwarzania albuminy spada, wówczas może pojawić się wodobrzusze. Nadmierne spożywanie alkoholu sprzyja tworzeniu się tzw. piwnego brzuszka.

Detoks od alkoholu i poprawa funkcji wątroby mogą zatem z czasem prowadzić do zmniejszenia obwodu talii.

2.5. Lepsza kondycja skóry

Nadmierne spożywanie alkoholu widać gołym okiem - cera staje się ziemista, pojawiają się obrzęki, może dojść do zażółcenia skóry i białek oczu. Detoks wątroby sprawia, że narząd jest w stanie skuteczniej filtrować toksyny, dzięki czemu skóra zyskuje zdrowszy koloryt, może się też cofnąć żółtaczka.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze