Trwa ładowanie...

Hipokalcemia - przyczyny, objawy, leczenie

Produkty mleczne są bogate w wapń
Produkty mleczne są bogate w wapń (123RF)

Hipokalcemia to niedobór wapnia w organizmie. Przyczyną może być niewłaściwa dieta albo zaburzenia w organizmie, które powodują nieprawidłowe przyswajanie tego składnika. Jego niskie stężenie może prowadzić do krzywicy i osteoporozy.

Wapń jest niezbędnym składnikiem naszego organizmu. To budulec kości i zębów. Bierze udział w wielu procesach w organizmie. Odpowiada za krzepliwość krwi i napięcie mięśni. Wpływa na właściwe funkcjonowanie nerek i jelit. Odpowiada za lepszy nastrój i spokojny sen.

Hipokalcemia przez dłuższy czas może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Jak w takim razie rozpoznać niedobór i jak go leczyć?

1. Objawy hipokalcemii

W przypadku nieodpowiedniej ilości wapnia w diecie, organizm zaczyna pobierać go z kości, co powoduje osteoporozę lub krzywicę.

Zobacz film: "Rak płuca. Historia Jerzego"

Najbardziej powszechnymi objawami hipokalcemii jest nadpobudliwość nerwowo-mięśniowa. Chorzy skarżą się na mrowienie i drżenie kończyn. Czują chroniczne zmęczenie oraz niepokój.

Skóra osób z hipokalcemią staje się sucha, paznokcie są kruche, a włosy nadmiernie wypadają.

Jeżeli niedobór jest znaczny, może wystąpić tężyczka - zespół wielu objawów. Do najważniejszych zalicza się drętwienie i silne skurcze mięśni rąk, ramion, twarzy, kończyn dolnych.

Występują także skurcze powiek, podwójne widzenie, światłowstręt. Pacjenci mają napady migreny czy omdlenia, a także dolegliwości kardiologiczne. Wszystkie te symptomy mogą wskazywać na tężyczkę, która jest następstwem hipokalcemii. 

2. Przyczyny hipokalcemii

Przyczyn hipokalcemii jest wiele. Najczęściej winna jest dieta uboga w wapń. Źródłem tego związku jest mleko i jego przetwory, a także ryby i rośliny strączkowe. Należy pamiętać, że szczawiany (znajdujące się np. w szpinaku, szczawiu, rabarbarze), mogą ograniczać wchłanianie wapnia.

Przyczyną hipokalcemii mogą być również niedobory witaminy D i magnezu. Chorobę może powodować także przewlekła niewydolność nerek.

Wpływ może mieć także zażywanie leków moczopędnych, które powodują nadmierną utratę wapnia. ****

Hipokalcemia pojawia się, gdy wapń jest źle wchłaniany z przewodu pokarmowego. Odbywa się to w dwunastnicy i w jelicie cienkim. Choroby tych organów mogą zmniejszać więc jego przyswajanie. Na hipokalcemię szczególnie narażone są  osoby z celiakia, chorobą Leśniowskiego-Crohna, chorobą wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.

Wśród przyczyn choroby wymienia się też niedoczynność przytarczyc oraz ostre zapalenie trzustki.

3. Leczenie hipokalcemii

W przypadku podejrzenia choroby, lekarz ustala przyczynę i zleca odpowiednie badania. Najważniejsze jest oznaczenie poziomu wapnia we krwi. Jest on niski, gdy stężenie w próbce krwi wynosi mniej niż 2.25 mmol/l lub 9 mg/dl. Oznacza sie także stężenie magnezu i witamy D.

Jak leczyć hipokalcemię? Pierwszym krokiem jest zmiana diety - do menu należy wprowadzić więcej produktów zawierających wapń. Specjalista może zlecić też suplementację. Ostre przypadki hipokalcemii leczone są w szpitalu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Anemia (niedokrwistość)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze