Trwa ładowanie...

Hirudoid – skład, stosowanie, wskazania i przeciwwskazania

Hirudoid to preparat dostępny w postaci żelu i maści. Jest przeznaczony do stosowania miejscowego w leczeniu zapalenia żył powierzchownych oraz tępych urazów z krwiakami lub bez. Jego składnikiem aktywnym jest organo-heparynoid wykazujący miejscowe działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Na czym polega działanie?

spis treści

1. Co to jest Hirudoid?

Hirudoid to lek przeciwzakrzepowy w postaci żelu i maści, przeznaczony do stosowania zewnętrznego. Zawiera organo-heparynoid - polisiarczan mukopolisacharydowy (Mucopolisaccharidum polisulphatum), który ma działanie przeciwzakrzepowe, przeciwtrombinowe i przeciwzapalne, przyspiesza wchłanianie krwiaków podskórnych oraz wpływa na regenerację tkanki łącznej.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Dzięki obecności substancji czynnej preparat zapobiega tworzeniu się zakrzepów powierzchownych, stymuluje ich wchłanianie, wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne oraz przyspiesza wchłanianie krwiaków i obrzęków.

Wskazaniem do stosowania leku Hirudoid są:

  • tępe urazy z krwiakami lub bez nich,
  • zapalenia żył powierzchniowych, których nie można leczyć opatrunkiem uciskowym,
  • stany zapalne żylaków,
  • zakrzepica żył powierzchownych po wlewach oraz iniekcjach dożylnych.

Żel i maść Hirudoid można kupić w aptece bez recepty. Cena opakowania 40 g zwykle nie przekracza 20 zł, zaś tubki 100-gramowej kosztuje ponad 30 zł.

2. Skład i działanie preparatu Hirudoid

Jeden gram leku Hirudoid zawiera 3 mg polisiarczanu mukopolisacharydowego (co odpowiada aktywności 250 j. ustalonych na podstawie oznaczenia APTT).

Pozostałe składniki maści to glicerol 85%, 4-hydroksybenzoesan propylu, kwas stearynowy, podłoże maściowe z alkoholami lanoliny, alkohol cetosterylowy emulgujący, alkohol mirystylowy, alkohol izopropylowy, potasu wodorotlenek, tymol, woda oczyszczona.

Substancje pomocnicze obecne w żelu to: sodu wodorotlenek, glikol propylenowy, karbomery, alkohol izopropylowy, woda oczyszczona. Po miejscowym zastosowaniu preparatu substancje czynne wnikają do tkanek położonych pod powierzchnią skóry, wywierając działanie lecznicze.

Zobacz także:

3. Jak stosować Hirudoid?

Hirudoid jest preparatem do stosowania miejscowego. Aplikuje się go na nieuszkodzoną skórę. Maść lub żel należy nakładać na zmienione miejsca od 2 do 3 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby.

Po zastosowaniu preparatu na zmieniony chorobowo obszar należy delikatnie wmasować go w skórę. Żelu nie należy stosować pod opatrunkiem, choć maść może być potraktowana jako opatrunek z maści.

Hirudoid można stosować do fonoforezy (zabieg polega na wprowadzeniu do ciała leku za pomocą ultradźwięków) i jonoforezy (polega na wprowadzaniu do tkanki związków chemicznych o działaniu leczniczym za pomocą prądu stałego). W przypadku jonoforezy preparat podawany jest pod katodę.

Czas stosowania preparatu Hirudoid żel lub maść określa lekarz, zależy on od rodzaju i przebiegu choroby. Zwykle w przypadku zapalenia żył powierzchniowych leczenie trwa zazwyczaj od 1 do 2 tygodni, a w przypadku tępych urazów do 10 dni.

4. Przeciwwskazania i działania niepożądane

Kiedy nie stosować tego preparatu? Przeciwwskazaniem do stosowania maści bądź żelu Hirudoid jest nadwrażliwość na mukopolisacharydowy polisiarczan lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Nie wolno nakładać preparatu na otwarte rany i uszkodzoną skórę. Zawsze trzeba unikać kontaktu z błonami śluzowymi i oczami. Po zastosowaniu żelu trzeba umyć ręce.

Hirudoid, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane. Te nie pojawiają się u wszystkich pacjentów, obserwuje się je bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób).

To miejscowe reakcje nadwrażliwości (przemijające zaczerwienienie skóry) oraz reakcje alergiczne (w związku z obecnością 4-hydroksybenzoesany metylu i propylu). Alkohol cetostearylowy i alkohol mirystylowy mogą powodować podrażnienie skóry. Niepokojące zaczerwienienie skóry zazwyczaj ustępuje szybko po zaprzestaniu stosowania produktu leczniczego.

Preparat należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, zawsze w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed zastosowaniem trzeba poinformować lekarza o lekach, zarówno stosowanych przez pacjenta obecnie, jak i ostatnio oraz o tych, które pacjent zamierza stosować.

Lek można stosować w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią, niemniej jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem tego leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza