Trwa ładowanie...

Histolog - kim jest i czym się zajmuje? Jak zostać histologiem?

 Kinga Olchowy
06.11.2020 10:48
Histolog jest lekarzem, którego rolą jest ocena wszystkich tkanek w organizmie
Histolog jest lekarzem, którego rolą jest ocena wszystkich tkanek w organizmie (123rf)

Histolog jest lekarzem, którego rolą jest ocena wszystkich tkanek w organizmie. Jest specjalistą, który często proszony jest o konsultacje - najczęściej onkologiczne. Pomaga w diagnozowaniu i leczeniu zmian, bada także pobrane tkanki pod kątem zmian patologicznych. Czym zajmuje się więc histolog i jak nim zostać?

spis treści

1. Kim jest histolog?

Histolog to specjalista z zakresu medycyny, dla którego zakresem zainteresowań jest budowa i rozwój tkanek w całym organizmie. Podobną tematyką zajmuje się specjaista anatomii, jednak histolog idzie w swoich badaniach o krok dalej i poddaje tkanki także badaniom mikroskopowym.

Zajmuje się także mikroskopowymi czynnikami chorobotwórczymi - ta specjalizacja nosi nazwę histopatologia.

Zobacz film: "Przełomowe odkrycie. ''Zresetowali'' komórki 114-latki"

Zakresem zainteresowań histologa jest także anatomia (tradycyjna i mikroskopowa), cytologia oraz embriologia.

2. Czym zajmuje się histologia?

Histologia jest nauką obejmującą budowę, rozwój i funkcjonowanie wszystkich tkanek w organizmie. Dzieli się na histologię ogólną oraz mikroskopową. Pozwala na wykrywanie nieprawidłowości w komórkach, a także - dzięki badaniu mikroskopowemu - określić stopień uszkodzenia tkanek i wykryć zmiany patologiczne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

W zakresie histologii znajduje się także cytologia oraz embriologia, a więc zagadnienia medycyny związane z morfologią i fizjologią poszczególnych komórek, a także z procesem zapłodnienia i rozwoju embrionalnego.

3. Jak zostać histologiem?

Przyszły histolog swoją edukacyjną przygodę zaczyna od wybrania się na jeden z tematycznych kierunków studiów. Zazwyczaj jest to medycyna, jednak histologia i embriologia to przedmiot, który pojawia się także na kierunkach lekarsko-dentystycznych.

Histologia może być odrębną specjalizacją, ale jej zalążki pojawiają się jako przedmioty obowiązkowe lub fakultatywne dla wszystkich studentów. W zajęciach mogą więc brać udział także osoby, które nie wiążą z histologią swojej medycznej kariery, a mimo to ich wiedza z tego zakresu zostanie przetestowana.

Aby zostać histologiem, można także wybrać jeden z kierunków zbliżonych tematycznie - może to być fizjologia, anatomia lub chemia. Konieczny jest wówczas minimum tytuł licencjata, aby móc podjąć dalsze kształcenie w zakresie histologii.

Nauka kończy się egzaminem, którego zdanie pozwala na uzyskanie odpowiedniego dyplomu lub certyfikatu. Mogą być to testy wewnątrzuczelniane lub ogólnokrajowe.

3.1. Co musi wiedzieć histolog?

Histolog bada komórki i tkanki, wobec czego jego podstawową umiejętnością powinna być znajomość głównych pojęć i technik morfologicznych. Bardzo ważne jest także posiadanie wiedzy na temat ogólnej budowy i funkcjonowania komórek i ich organelli. Histolog musi znać cechy charakterystyczne wszystkich tkanek, odróżniać te zdrowe od zmienionych patologicznie i znać mechanizmy, które regulują ich funkcje.

Jeśli specjalizuje się także w cytologii i embriologii, musi wiedzieć, jak wygląda prawidłowy rozwój prenatalny na każdym etapie, a także wiedzieć, na czym polega cytologiczna analiza komórek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze