Trwa ładowanie...

Hit na upały w mieszkaniu. Weź 8 zł i idź do apteki

Avatar placeholder
Bianka Koralewska 10.07.2024 19:34
Genialny patent na upał w mieszkaniu
Genialny patent na upał w mieszkaniu (Getty Images)

IMGW nieustannie przypomina, że przez Polskę wciąż przetaczają się fale upałów. Są na tyle uciążliwe, że samo trzymanie się z dala od słońca może nie wystarczyć. W wielu polskich domach i mieszkaniach temperatura jest nieznośna.

spis treści

1. Upał doskwiera Polakom

Lekarze alarmują, by podczas tegorocznych upałów unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, dbać o odpowiednie nawodnienie i pamiętać o ochronie skóry. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza ekstremalnie wysokie temperatury do największych zagrożeń naturalnych. W Europie w 2022 r. według szacunków upały zabiły ponad 61 tys. osób.

Największym niebezpieczeństwem jest udar cieplny, ale także udary mózgu, których częstotliwość wzrasta w czasie upału. Wysokie temperatury są wyzwaniem także dla osób chorujących przewlekle, w tym na choroby układu krążenia. Upał może sprzyjać zaburzeniom pracy serca, powodować nasilenie dolegliwości u osób z nadciśnieniem, a nawet odpowiadać za wahania glikemii u osób chorych na cukrzycę.

Zobacz film: "Marek Posobkiewicz o tym, jak bezpiecznie przetrwać upały"

Jednak samo unikanie wychodzenia z domu w czasie, gdy słupki rtęci szybują w górę, może nie wystarczyć. Gdy w mieszkaniu panuje duchota, również może dojść do odwodnienia, osłabienia, problemów z koncentracją, a nawet omdleń. Upalne noce sprzyjają z kolei zaburzeniom snu.

2. Genialny patent na upał w mieszkaniu

Co zrobić, że mieszkanie nie nagrzewało się w czasie upału?
Co zrobić, że mieszkanie nie nagrzewało się w czasie upału? (Getty Images)

Częste wietrzenie pomieszczeń, ale tylko o poranku i wieczorem, zasłanianie okien w ciągu dnia przy pomocy rolet, żaluzji czy zasłon, to tylko niektóre ze sposobów na upał w mieszkaniu.

- Zasłaniajmy okna w ciągu dnia, by pomieszczenia w domu się nie nagrzewały. Można nawet zawiesić mokre, ciemne prześcieradła w oknach, jeśli nie mamy rolet czy zasłon. Ten prosty trik daje odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniu, obniża temperaturę i chroni przed słońcem - mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie lek. med. Urszula Puczkowska, internista Centrum Medycznego Damiana.

Z pomocą może przyjść także koc termiczny, zwany też kocem NRC lub folią termiczną, który kupimy w każdej aptece. Kosztuje od ośmiu do dziesięciu złotych i warto mieć go zawsze apteczce.

W upalne dni taki koc sprawdzi się idealnie jako zasłona w oknie. Aby mieszkanie się nie nagrzewało, należy umieścić go na szybie tak, żeby pokryta złotym tworzywem strona skierowana była do wewnątrz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze