Trwa ładowanie...

HIV rozprzestrzenia się w Rosji. Ponad milion nosicieli wirusa

W Rosji zanotowano ponad milion nosicieli wirusa HIV. Tylko w ostatnim roku przybyło 90 tys. nowych zarażonych. Większość z nich nie znajdowała się w grupie podwyższonego ryzyka.

1. Coraz więcej zakażeń wirusem HIV

Rosyjscy lekarze biją na alarm. W ich kraju notuje się coraz więcej przypadku zakażeń wirusem HIV. Liczba ta przekroczyła już milion obywateli, a biorąc pod uwagę, że w 2018 roku zachorowało ponad 90 tys. nowych zachorowań.

Większość przypadków stanowią osoby w wieku 30-50 lat, nie zaliczani do grup ryzyka. Wśród nowych nosicieli są również emeryci.

Zobacz film: "Choroby przenoszone drogą płciową"

Dane są niepokojące. W 35 regionach Rosji liczba nosicieli wirusa wynosi ponad 0,5 proc., a w 13 następnych ta liczba wzrasta do ponad 1 proc. W trzech okręgach wśród mieszkańców jest prawie 2 proc. nosicieli.

Niepokojący jest też fakt, że te dane dotyczą osób, które się przebadały. Nie wiadomo, ilu nosicieli nadal tego nie zrobiło i są nieświadomi choroby.

Eksperci zwracają też uwagę na fakt, że w Rosji praktycznie nie istnieje edukacja seksualna i wiele osób nie ma świadomości tego, w jaki sposób można zarazić się wirusem HIV. To bardzo niepokojące.

2. Drogi zakażenia wirusem HIV

Wirusem HIV można się zarazić trzema drogami. Zakażenie może nastąpić poprzez kontakt seksualny, poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej. Ostatnią drogą zakażenia jest poród. Noworodek może się zarazić od matki nosicielki.

Wirus HIV nie przenosi się drogą kropelkową. Nie można się nim zarazić podczas przebywania z nosicielem w jednym pomieszczeniu, nawet jeśli nas dotknie czy kichnie w naszą stronę.

Przez wiele lat wirus HIV może przebywać w uśpieniu, a nosiciel nie odczuwa żadnych dolegliwości. To dlatego tak trudno oszacować, ile osób rzeczywiście choruje. Chociaż zakażenie nie daje objawów, nosiciel może nieświadomie zarażać innych.

Jeśli istnieje podejrzenie, że mogło dojść do zakażenia, warto zrobić test na obecność wirusa. Dobrze jest go też powtarzać przed wejściem w nową relację, a także poprosić partnera o wykonanie takiego testu. To znacznie ograniczy możliwości zakażenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza